Giełda Bitmarket.pl wyparowała, a wraz z nią depozyty tysięcy klientów

Omawiane walory: ,

Jedna z najstarszych giełd kryptowalutowych w Polsce właśnie wyparowała, a wraz z nią depozyty klientów o wartości 2,3 tys. BTC. Firma w lakonicznym komunikacie poinformowała, że straciła płynność finansową.

Bitmarket.pl nagle i z nie do końca jasnych przyczyn ogłosił niewypłacalność.

W społeczności kryptowalutowej zawrzało, po tym jak w nocy z 8 na 9 lipca giełda Bitmarket.pl nagle i z nie do końca jasnych przyczyn zakończyła swoją działalność. Na stronie internetowej serwisu pojawił się jedynie krótki komunikat.

– Z przykrością informujemy, że w skutek utraty płynności, z dniem 08.07.2019 roku, serwis Bitmarket.pl/net został zmuszony zakończyć swoją działalność. Będziemy informować Państwa o dalszych krokach – czytamy na stronie serwisu.

>> AKTUALIZACJA – Olsztyńska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie giełdy Bitmarket.pl >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Bitmarket to jedna z najstarszych polskich giełd. Działała na rynku od 2014 roku. Oferta Bitmarketu była dość skromna i mimo długiego jak na polską branżę stażu, skala biznesu była stosunkowo niewielka. Według serwisu CoinPaprika, średni dzienny wolumen handlowy giełdy wynosił ok. 3,4 mln zł. Mimo to, Bitmarket.pl zostawił na lodzie kilka tysięcy inwestorów. Dokładna liczba poszkodowanych nie jest znana. Na Facebooku powstała grupa „Bitmarket – poszkodowani„, do której w zaledwie dwa dni dołączyło blisko 2,2 tys. osób! Nowych członków z godziny na godzinę przybywa. Dla porównania warto dodać, że tyle w szczytowym momencie liczyła największa facebookowa grupa poszkodowanych w aferze GetBack, gdzie blisko 9 tys. inwestorów indywidualnych straciło 2,5 mld zł.

Co się stało z Bitmarket.pl?

Za Bitmarketem stoi Gyptrade, estońska firma, która – jak informował pod koniec ubiegłego roku Puls Biznesu – podpisała umowę sprzedaży pełnego pakietu udziałów z giełdowym funduszem IQ Partners. Wartość transakcji ustalono na zaledwie 2,5 tys. euro. Oprócz tego IQ Partners obiecał Marcinowi Aszkiełowiczowi, właścicielowi Gyptrade, 7,5 mln zł w formie warrantów, pod warunkiem, że spółka w okresie od października 2018 r. do września 2019 r. osiągnie 15 mln zł zysku brutto. Gdyby Bitmarket zrealizował cel, były właściciel miałby ponownie wejść do zarządu Gyptrade i objąć pakiet akcji spółki.

Obecnie przedstawiciele IQ Partnes twierdzą, że w momencie zakupu Gyptrade była właścicielem samych domen, pod którymi działała giełda Bitmarket, tj. m.in. bitmarket.pl. Wcześniejszym właścicielem i operatorem giełdy była firma Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie, która miała odpowiedzialność za depozyty, salda i rozliczenia z klientami. IQ Patners podkreśla, że platforma Bitmarekt nigdy nie stała się jego własnością.

Bitmarket od początku miał pecha. W rok po starcie stał się celem ataku hakerskiego, który zakończył się kradzieżą środków o ówczesnej wartości ok. 85 tys. zł. W tym roku niepokojące sygnały pojawiły się wiosną, gdy – jak informowali użytkownicy platformy – Bitmarket zaczął trzymać przelewy większej wartości (ponad 100 tys. zł) przez ponad 20 dni. Z kolei na początku czerwca br. giełda zapowiedziała przerwę techniczną, która jak się później okazało, zablokowała wypłaty na 48 godzin i wymusiła na użytkownikach zmianę haseł. Sytuacja dość niecodzienna, szczególnie że do odzyskania dostępu administratorzy niejednokrotnie wymagali dodatkowej weryfikacji i danych, co tłumaczyli ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Prawdziwą zagadką jest jednak to, co wydarzyło się na początku bieżącego tygodnia. Z relacji IQ Partners wynika, że o dramatycznej sytuacji Bitmarketu dowiedział się w niedzielę (7 lipca).

– Byliśmy całkowicie zaskoczeni otrzymanymi informacjami – brak możliwości realizacji wypłat dla użytkowników wydawał się nam na tyle nieprawdopodobny, dziwny i zaskakujący, że w poniedziałek zdecydowaliśmy się zawiadomić Prokuraturę Rejonową w Olsztynie o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie jest bowiem w naszym odczuciu możliwe, żeby z giełdy środki po prostu zniknęły. Nie mając dostępu do informacji i kont – nie chcemy oceniać i spekulować co było przyczyną braku płynności. Uważamy, że powinny to wyjaśnić stosowne organy – poinformował zarząd IQ Partners serwis bithub.pl

8 lipca o godzinie 22:32 IQ Partners opublikował komunikat, w którym poinformował o ryzyku zamknięcia w najbliższym czasie giełdy kryptowalutowej prowadzonej w domenie Bitmarket.pl z uwagi na brak możliwości regulowania zobowiązań przez operatora giełdy tj. spółkę Kvadratco Services Limited.

– Celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, IQ Partners S.A. w związku z informacjami o potencjalnie złej sytuacji spółki Kvadratco Services Limited, złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Olsztynie – czytamy w komunikacie.

Kilkadziesiąt minut później Bitmarket ogłosił niewypłacalność. Zarząd giełdy pozostaje nieuchwytny, a inwestorzy wciąż nie wiedzą, co faktycznie dzieje się z ich pieniędzmi.

Obecnie na facebookowej grupie trwa mobilizacja. Poszkodowani inwestorzy zapowiadają, że w najbliższych dniach będą składać zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Według najnowszych informacji, grupa ma już reprezentację prawną w postaci kancelarii specjalizującej się w technologii blockchain i sprawach związanych z kradzieżami kryptowalut.

Historia Bitmarketu nie jest pierwszą i zapewne nie ostatnią. W polskim prawie kwestia handlu kryptowalut jest traktowana po macoszemu, a ochrona praw ich właścicieli – co pokazał przykład innej upadłej giełdy Bitcurex – jest niestety tylko teorią.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Bitmarket, iqp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR