Giełda ogłosiła zmiany w indeksie WIG20. CD Projekt zastąpi Asseco Poland

To już pewne. CD Projekt będzie pierwszym producentem gier wideo w historii prestiżowego indeksu GPW. Roszady w indeksach WIG20, mWIG40 i sWIG80 nastąpią po sesji 16 marca.

(Fot. CD Projekt)

W czwartek po sesji warszawska GPW oficjalnie ogłosiła, że w ramach rocznej rewizji skład indeksu opuści Asseco Poland, a jego miejsce zajmie producent gier wideo.

O zamianie miejsc między spółkami mówiło się już od dłuższego czasu. Dla Asseco Poland miniony rok nie należał do udanych. Największą porażką informatycznego potentata była utrata wartego kilkaset milionów złotych zlecenia na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Z kolei CD Projekt przeciwnie. Jego kurs akcji bił rekordy, a zyski napędzała świetna sprzedaż trzeciej części Wiedźmina i DLC.

Największy na GPW producent gier wideo od dawna bije Asseco pod względem kapitalizacji i płynności akcji. CD Projekt jest obecnie wyceniany na ponad 10 mld zł, a wg danych serwisu ATTrader.pl na akcjach spółki tylko w ostatnim miesiącu zawierano średnio 1,8 tys. transakcji dziennie, przy obrocie na poziomie 21 mln zł. Kapitalizacja Asseco to niecałe 4 mld zł. W ostatnim miesiącu na akcjach spółki zawierano średnio nieco ponad 1 tys. transakcji, przy obrocie na sesji 5,3 mln zł.

>> Nowy serwis do inwestowania online Aviva24 <<

Przy okazji GPW ustaliła nowy udział Orelnu, PKO BP oraz PZU w składzie WIG20 i WIG20TR.

-Udział spółki PKO BP w indeksach WIG20 i WIG20TR został ograniczony do 15 proc., natomiast udziały spółek PKN ORLEN, PKO BP oraz PZU w indeksach WIG30 i WIG30TR zostały ograniczone do 10 proc. – czytamy w komunikacie.

Portfel indeksu WIG20 i WIG20TR po rewizji rocznej 16 marca 2018 r.

Na liście rezerwowej znajdują się kolejno: Play, Kruk, Dino Polska, ING BSK, Millennium, Asseco Poland i Enea.

Z indeksem WIG30 oraz WIG30TR pożegna się GTC. W jego miejsce po sesji 16 marca wejdzie ubiegłoroczny debiutant – Dino Polska.

Roszady w mWIG40 i sWIG80

Zmiany objęły także indeksy mWIG40 oraz mWIG40TR. Nowe spółki to wspomniane Asseco i ubiegłoroczny debiutant – GetBack. Indeks opuszcza awansujący CD Projekt i spadająca w szeregi maluchów Neuca. Do indeksu sWIG80 oraz sWIG80TR dołączą także Arctic Paper, BSC Druk, PlayWay, Quercus i Toya. Spółki opuszczające indeks to: CFI, GetBack, Groclin, Polwax, Serinus Energy i Work Service.

– Ranking indeksów został sporządzony po sesji 16 lutego 2018 r. W rankingu uwzględniono obroty akcjami za okres ostatnich 12 miesięcy, licząc wstecz od dnia rankingu, zaś wartość akcji w wolnym obrocie została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z dnia 14 lutego 2018 r. W rankingu nie zostały uwzględnione spółki z ostatniego kwartyla kapitalizacji w wolnym obrocie. – informuje GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT arctic, assecopol, BSCDRUK, CDPROJEKT, cfi, dinopl, getback, Groclin, gtc, NEUCA, playway, polwax, quercus, serinus, Toya, Workserv, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • sWIG80 i mWIG40 mocno w górę, nowe rekordy Dino i Biomedu

  Małe i średnie spółki kontynuują odreagowanie czwartkowego załamania. Pomogły lipcowe indeksy PMI i ...wzrost liczby zachorowań na Covid-19. Dużo bardziej wstrzemięźliwy jest WIG20, który przed południem zyskiwał 0,56 proc. Na tle innych blue chipów wyróżniały się tylko rekordowo drogie akcje Dino Polska.

 • PlayWay: GamePlanet będzie produkować minimum kilkanaście gier rocznie

  GamePlanet, w którym PLAYWAY docelowo będzie posiadać 72,4 proc. udziału, wybrało ponad 20 preprodukcji i planuje produkować minimum kilkanaście gier rocznie, przy bardzo dużym wsparciu jednego z głównych akcjonariuszy tj. Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowca w Płocku.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.
 • CD Projekt skupił z rynku pierwsze akcje własne

  Producent gier szybko zabrał się za realizację buy backu. Już pierwszego dnia od uruchomienia programu spółka skupiła z rynku 69 tys. akcji. Średnia cena wyniosła 403,36 zł za sztukę.

 • CD Projekt rozpoczyna skup akcji własnych za ćwierć miliarda złotych

  CD Projekt rozpoczyna skup do 516.700 akcji własnych z maksymalnym limitem 500 zł za walor. Skupione w ten sposób akcje zostaną zaoferowanie osobom uprawnionym w ramach realizacji uprawnień przyznanych w ramach programu motywacyjnego. W czwartek rano kurs akcji studia rośnie dziś o 1,2 proc. do 405,80 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR