Giełda ogłosiła zmiany w indeksie WIG20. CD Projekt zastąpi Asseco Poland

To już pewne. CD Projekt będzie pierwszym producentem gier wideo w historii prestiżowego indeksu GPW. Roszady w indeksach WIG20, mWIG40 i sWIG80 nastąpią po sesji 16 marca.

(Fot. CD Projekt)

W czwartek po sesji warszawska GPW oficjalnie ogłosiła, że w ramach rocznej rewizji skład indeksu opuści Asseco Poland, a jego miejsce zajmie producent gier wideo.

O zamianie miejsc między spółkami mówiło się już od dłuższego czasu. Dla Asseco Poland miniony rok nie należał do udanych. Największą porażką informatycznego potentata była utrata wartego kilkaset milionów złotych zlecenia na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Z kolei CD Projekt przeciwnie. Jego kurs akcji bił rekordy, a zyski napędzała świetna sprzedaż trzeciej części Wiedźmina i DLC.

Największy na GPW producent gier wideo od dawna bije Asseco pod względem kapitalizacji i płynności akcji. CD Projekt jest obecnie wyceniany na ponad 10 mld zł, a wg danych serwisu ATTrader.pl na akcjach spółki tylko w ostatnim miesiącu zawierano średnio 1,8 tys. transakcji dziennie, przy obrocie na poziomie 21 mln zł. Kapitalizacja Asseco to niecałe 4 mld zł. W ostatnim miesiącu na akcjach spółki zawierano średnio nieco ponad 1 tys. transakcji, przy obrocie na sesji 5,3 mln zł.

>> Nowy serwis do inwestowania online Aviva24 <<

Przy okazji GPW ustaliła nowy udział Orelnu, PKO BP oraz PZU w składzie WIG20 i WIG20TR.

-Udział spółki PKO BP w indeksach WIG20 i WIG20TR został ograniczony do 15 proc., natomiast udziały spółek PKN ORLEN, PKO BP oraz PZU w indeksach WIG30 i WIG30TR zostały ograniczone do 10 proc. – czytamy w komunikacie.

Portfel indeksu WIG20 i WIG20TR po rewizji rocznej 16 marca 2018 r.

Na liście rezerwowej znajdują się kolejno: Play, Kruk, Dino Polska, ING BSK, Millennium, Asseco Poland i Enea.

Z indeksem WIG30 oraz WIG30TR pożegna się GTC. W jego miejsce po sesji 16 marca wejdzie ubiegłoroczny debiutant – Dino Polska.

Roszady w mWIG40 i sWIG80

Zmiany objęły także indeksy mWIG40 oraz mWIG40TR. Nowe spółki to wspomniane Asseco i ubiegłoroczny debiutant – GetBack. Indeks opuszcza awansujący CD Projekt i spadająca w szeregi maluchów Neuca. Do indeksu sWIG80 oraz sWIG80TR dołączą także Arctic Paper, BSC Druk, PlayWay, Quercus i Toya. Spółki opuszczające indeks to: CFI, GetBack, Groclin, Polwax, Serinus Energy i Work Service.

– Ranking indeksów został sporządzony po sesji 16 lutego 2018 r. W rankingu uwzględniono obroty akcjami za okres ostatnich 12 miesięcy, licząc wstecz od dnia rankingu, zaś wartość akcji w wolnym obrocie została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z dnia 14 lutego 2018 r. W rankingu nie zostały uwzględnione spółki z ostatniego kwartyla kapitalizacji w wolnym obrocie. – informuje GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT arctic, assecopol, BSCDRUK, CDPROJEKT, cfi, dinopl, getback, Groclin, gtc, NEUCA, playway, polwax, quercus, serinus, Toya, Workserv, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wyniki spółek na pierwszym planie, w grze PlayWay i Kernel

  Od lekkiej realizacji zysków rozpoczęła się piątkowa sesja na giełdzie w Warszawie. W centrum uwagi znalazły się spółki publikujące wyniki kwartalne. W tym przede wszystkim firmy gamingowe.

 • PlayWay miał 21,59 mln zł zysku netto w III kwartale 2020 r.

  PLAYWAY odnotował 21,59 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 6,89 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Kurs akcji spółki spada w piątek rano o blisko 7 proc., a za jeden walor płacono 566 zł.

 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • Neuca skokowo poprawiła zyski i zwiększyła udział w rynku

  W III kwartale giełdowy dystrybutor farmaceutyków wypracował 45 mln zł zysku netto. To wynik o ponad 60 proc. wyższy niż przed rokiem. NEUCA zwiększyła też udziały rynkowe w ujęciu rocznym o 3,4 pkt proc. do poziomu 32 proc.

 • CD Projekt rośnie po wynikach za III kwartał 2020 r.

  W III kwartale branżowy gigant zanotował blisko 60-proc. wzrost r/r zysku netto do 23 mln zł. Spółka skupia się obecnie na finalizacji prac nad Cyberpunkiem 2077 oraz intensyfikacją kampanii promocyjnej gry, której premiera zaplanowana jest na 10 grudnia.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR