Giełda po wynikach: 5 liderów najbardziej zyskownych sektorów

Omawiane walory: , , , ,

Mamy klarowny obraz giełdowych spółek po III kwartale. Pięć wiodących giełdowych sektorów wypracowało 10,7 mld zł, co stanowi aż 95 proc. urobku całej giełdy. Reszta toczy się na jałowym biegu daleko za peletonem.

Rozpoczynamy serię podsumowań zamkniętego niedawno sezonu wyników kwartalnych. Analitycy StockWatch.pl zestawili wyniki finansowe spółek z głównego parkietu notowanych co najmniej rok, czyli posiadających odpowiednio długą historię finansową. W podsumowaniu pominęliśmy Unicredit, który jest na GPW w double listingu, a w samym III kwartale wykazał 2 mld euro zysku, czyli 3/4 tego, co wszystkie pozostałe notowane spółki. Ostatecznie zsumowaliśmy wyniki 385 spółek i zestawiliśmy je z danymi historycznymi.

Łączne przychody w III kwartale wzrosły o 6,8 proc. w ujęciu r/r. Jeszcze mocniej wzrósł zysk netto, bo aż o 38 proc. Gorzej sytuacja wygląda wchodzimy głębiej w strukturę wyników. Tu razi uszczerbek na rentowności. Łączny wynik EBITDA skurczył się z 99,7 mld do 96,7 mld zł, a rentowność EBITDA zmalała z 19,5 proc. do 14,6 proc. To niestety oznacza, że spółki budują nierentowne przychody. Do tego okazuje się, iż nieco lepszy kwartał nie oznacza poprawy fundamentów. Zysk 12-miesięczny jest niższy niż rok wcześniej o 5 proc. i stopniał do poziomu 48,7 mld zł.

>> Rynek nie miał litości dla autorów marnych raportów. >> Rynkowa chłosta dla trzech giełdowych maruderów.

Aby dokładniej przekonać się co przyniósł III kwartał przyjrzeliśmy się każdej branży z osobna. Spośród 27 sektorów aż 20 zanotowało wzrost przychodów. Największy przyrost sprzedaży wypracowano w handlu detalicznym oraz branży lekkiej, które zyskały odpowiednio ponad 28 proc. i 27,64 proc. W handlu brylują liderzy w swoich działkach – Eurocash oraz LPP. Obroty pierwszej ze spółek poszybowały o 62 proc. i wyniosły 4,4 mld zł, a przy tym zysk netto zwiększył się o 83 proc. Istotny wpływ na wyniki miało przejęcie Tradisu od giełdowego konkurenta Emperii. Natomiast LPP popisało się wzrostem przychodów do 843,59 mln zł, wobec 622,23 mln zł rok wcześniej. Dało to 94,16 mln zł zysku netto wobec 61,12 mln zł.


Dalszy ciąg artykułu zawiera Zestawienie wyników i dynamiki wszystkich sektorów z GPW wraz z wyszczególnieniem najbardziej zyskownych spółek z najlepszych branż i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, Lotos, pkobp, PZU, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zmiany w indeksach. Unimot, DataWalk i Selvita awansują

  W ramach kwartalnej korekty głównych indeksów giełdowych, jedna nowa spółka - Amrest dołączy do indeksów WIG30 i WIG30TR, a trzy nowe spółki - Unimot, Datawalk i Selvita do indeksów sWIG80 i sWIG80TR. Portfele indeksów WIG20 i mWIG40 pozostaną bez zmian.

 • WIG20 najniżej od sierpnia, w grze Orlen, Lotos i Energa

  PKN Orlen ogłaszając wezwanie na Energę odpalił prawdziwą rynkową bombę. W piątek notowania płockiego koncernu spadają momentami o 10 proc., a gdańskiej firmy rosną o ponad 5 proc., przewyższając o kilkanaście gorszy proponowane 7 zł za akcję.

 • Ostrołęka znów budzi emocje, w grze Energa i Enea

  WIG20 próbuje przerwać serię sześciu spadkowych sesji i odbija od 2-miesięcznych minimów. W górę ciągnie go KGHM i PZU, ale losy sesji wciąż pozostają niepewne. Dziś gorąco jest też na akcjach Energi i Enei.

 • Łopiński: Nie należy spodziewać się zmian w składzie zarządu PZU

  Zmiany na kluczowych stanowiskach w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa mają się zakończyć po odejściu prezesów Banku Pekao i PL.2012+ (operatora stadionu PGE Narodowy), wynika z informacji money.pl. Jak powiedział portalowi Maciej Łopiński z rady nadzorczej PZU, w składzie zarządu PZU nie należy spodziewać się zmian.

 • Trump dolewa oliwy do ognia, ciąg dalszy spadków na Pekao, PZU i CCC Czerwień coraz mocniej rozlewa się po GPW. Powrót obaw przed eskalacją wojen handlowych, a przede wszystkim fatalnie zachowujące się rodzime banki i PZU, ściągają indeks WIG20 na dwumiesięczne minima.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR