Giełda po wynikach: Cztery prężne spółki na zakręcie hossy

Omawiane walory: , , ,

Drugi kwartał 2015 roku przyniósł przetasowania w wyścigu po zyski. Na pobocze niespodziewanie wypadło wiele spółek zaliczanych do giełdowej ekstraklasy. Analitycy StockWatch.pl sprawdzili, czy słabsze rezultaty czterech parkietowych asów to chwilowa zadyszka, czy też sygnał ostrzegający o trwałym pogorszeniu w biznesie.

Morderczego tempa w minionym sezonie wynikowym nie wytrzymał Duon. Dostawca energii i gazu pierwszy raz od dłuższego czasu pokazał mocny regres na wybranych pozycjach rachunku zysków i strat oraz pogorszenie efektywności. W dużym stopniu usprawiedliwieniem słabszych zysków jest wysoka baza z zeszłego roku. Dodatkowo spółka zderzyła się z pogorszeniem warunków działalności na hurtowym rynku gazu.

W całym II kwartale zysk operacyjny Duonu spadł o 19 proc. do 8,8 mln zł. Na czysto spółka zarobiła 7 mln zł, co dało 14,6-proc. regres w ujęciu rocznym i było o 11 proc. słabszym osiągnięciem niż zakładali eksperci. Udało się za to zwiększyć przychody w ujęciu r/r o 31 proc. do 185,5 mln zł. To niestety przełożyło się na spadek marż – EBIT zmalała o 38 proc., a netto o 35 proc., odpowiednio do 4,7 proc. i 3,8 proc. W efekcie, hamujące dynamiki zysków przerwały tegoroczny rajd na kursie akcji.

– W ujęciu narastającym za 12 miesięcy wyniki wypracowane w II kw. 2015 r. pozwoliły utrzymać poprawę w odniesieniu do przychodów i wyniku brutto na sprzedaży, jednocześnie wskazując dalsze pogorszenie w zakresie poszczególnych wskaźników rentowności. Warto w tym miejscu jednakże pamiętać, że w okresie odniesienia warunki działalności dla grupy, zwłaszcza na rynku hurtowym gazu, były dużo bardziej korzystne niż w roku bieżącym. Jednocześnie niewątpliwie in plus należy odnotować podwyższenie dotychczasowej prognozy wyników na 2015 r., która zakłada niepogorszenie, a poprawę wyników finansowych w ujęciu r/r (przychody +35 proc., EBIT +17 proc., EBITDA +20 proc., zysk netto +5 proc.). Biorąc pod uwagę ich zmiany po I półroczu wskazywałoby to na poprawę mającą nastąpić w kolejnych sześciu miesiącach 2015 r. – komentuje Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl.>> Całą analizę znajdziesz tutaj

duon-2kw2015-6

Źródło: Omówienie wyników Duonu za II kwartał 2015 r.

>> Aktualną listę analiz przygotowanych w oparciu o wyniki za II kwartał 2015 r. znajdziesz tutaj

Słabsze wyniki kwartalne Duonu nie odstraszyły maklerów. Pod koniec sierpnia DM BOŚ podtrzymując zalecenie kupuj podwyższył cenę docelową akcji z 3,73 zł do 4,70 zł. Zdaniem analityków, inwestorzy powinni bacznie obserwować spółkę pod kątem perspektyw na przyszły rok. W opinii biura, obecnie rynek całkowicie pomija możliwą poprawę EBITDA Duonu w 2016 r. Tymczasem według ich wyliczeń, wynik na poziomie 60 mln zł jest w zasięgu ręki.

W defensywie tkwią notowania Kruszwicy. W II kwartale przychody spożywczej grupy spadły o 9 proc. r/r, zysk brutto na sprzedaży stopniał o 16 proc., a zysk netto na sprzedaży o 9 proc. Natomiast na pozostałych poziomach pojawiła się strata wobec zysków sprzed roku. Patrząc na tendencje wynikowe w szerszej perspektywie, ostatnie rezultaty złamały dotychczasowy pozytywny obraz spółki. Na poszczególnych wskaźnikach rentowności pojawił się pierwszy od dłuższego czasu wyraźniejszy spadek, choć ich wartości nadal pozostają na względnie wysokich poziomach.

O przyszłych wynikach grupy decydować będzie przede wszystkim kształtowanie się cen dotyczących podstawowych produktów oraz cen rzepaku, stanowiący główny składnik kosztowy. Jak można wyczytać w raporcie półrocznym grupy, w obu wypadkach oczekiwania są raczej prowzrostowe. Z jednej strony powinno to przełożyć się na wyższe przychody i możliwość uzyskania wyższych marż, a z drugiej może oznaczać istotnie wyższe ryzyko prowadzenia działalności podstawowej, gdyż potencjalne zyski będą uzależnione od ceny nabytego rzepaku. – tłumaczy Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl.>> Czytaj dalej

Wyniki odcisnęły się też na kursie akcji Instalu Kraków. Po I półroczu tego roku widnieje spadek zysku operacyjnego o 53 proc. do 3,86 mln zł, a netto o 63 proc. do 2,39 mln zł. Natomiast po I kwartale zysk EBIT powiększył się o 68 proc., a netto o 19 proc. Warto przypomnieć, że ponad rok temu grupa weszła w wielkim przytupem w segment budownictwa energetycznego. Duże wolumeny, ponad przeciętna rentowność, to wszystko miało być skokiem do przodu dla całej grupy. Niestety, to co można określić szansą, stanowi również pewne zagrożenie. Wyniki I półrocza 2015 pokazują, iż nie wszystko poszło tak, jak zakładał zarząd. Główny segment działalności, który był do tej pory motorem napędowym zaczyna coraz mocniej ciążyć grupie.

– Podtrzymuję opinię, iż Instal Kraków jest jednym z największym tegorocznych zawodów. Wejście w energetykę było ogromną szansą na dalszą dywersyfikację biznesu, szczególnie iż spółce złożone projekty budowlane nie były obce. Niestety, życie brutalnie zweryfikowało wcześniejsze założenia i akcje GK Instal Kraków zamiast podążać w stronę historycznych szczytów dołują i zachowują się zdecydowanie gorzej niż cały WIG-Budownictwo. Grupa startowała w segment energetyczny ze sporym buforem bezpieczeństwa (gotówka, brak zadłużenia, nieruchomości inwestycyjne), to pozwoliło uchronić ją przed jakimś bardzo negatywnym scenariuszem. – wskazuje Szczepan Łangowski, analityk StockWatch.pl.>> Całą analizę znajdziesz tutaj

instal_krakow

Źródło: Omówienie wyników Instalu Kraków za II kwartał 2015 r.

Ostre hamowanie zaliczyło mocno rozpędzone w poprzednich kwartałach Konsorcjum Stali. Choć w II kwartale przychody wzrosły o 10 proc., a zysk brutto ze sprzedaży od 6 proc., to już na kolejnych poziomach wynikowych grupa wykazała regres rzędu 80-90 proc. Głównym ciążącym czynnikiem były znacząco wyższe koszty zarządu – wzrost o 201 proc. z 3,1 mln zł do 9,4 mln zł. Wynikało to z wypłaty odpraw dla wieloletnich członków zarządu, na co poszło 5,6 mln zł. Niemniej to zdarzenie jednorazowe i w kolejnych okresach sprawozdawczych nie będzie już oddziaływać na wyniki. Warto przypomnieć, że w I kwartale tego roku dystrybutor stali zwiększył zysk netto o blisko 250 proc. w ujęciu r/r. Swój wkład w poprawę wyników miała m. in. sprzyjająca pogoda.

– Czynniki mogące rzutować na wyniki grupy w kolejnych okresach sprawozdawczych to głównie spore oczekiwania związane z poprawą koniunktury w kraju, w tym zwłaszcza intensyfikacji inwestycji infrastrukturalnych. Specjalnych pozytywów trudno jednakże doszukać się ostatnio w danych makro, a do tego dochodzą kolejne znaki zapytania dotyczące utrzymania koniunktury w kraju i na świecie na względnie wysokim poziomie, lub jej dalszej poprawy. Głównie chodzi tu o sytuację w gospodarce chińskiej, w wypadku której dalsze pogorszenie może istotnie negatywnie przełożyć się na inne rynki i tym samym rykoszetem uderzyć również w Polskę. –  ocenia Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl.>> Czytaj dalej

Powyżej stopy zwrotu z akcji czterech omawianych spółek na przestrzeni dziewięciu miesięcy

Powyżej stopy zwrotu z akcji czterech omawianych spółek na przestrzeni dziewięciu miesięcy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Duon, instalkrk, konsstali, Kruszwica, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • 9 spółek na dywidendowe dożynki

  Sezon dzielenia zysków powoli dobiega końca. W tegorocznym kalendarium pozostało już około 25 propozycji z dużego i małego parkietu. StockWatch.pl wybrał 9, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

 • 8 najhojniejszych dywidend z sierpniowego kalendarium

  Sierpień to ostatni moment na dywidendowe żniwa. W drugiej połowie wakacji średnio raz dziennie w jednej ze spółek z dużego lub małego parkietu będzie przypadał dzień ustalenia prawa do zysku. Do wyboru są 24 dywidendy, z czego w ośmiu wypadkach stopa przekracza próg 5 proc.

 • 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

 • Dino Polska i Play zastąpią Energę i Eurocash w WIG20

  Giełda przedstawiła wynik rocznej rewizji portfeli głównych indeksów. Energa i Eurocash tracą miejsce w prestiżowym segmencie na rzecz debiutantów z 2017 r. Rewizja zmniejszy odrobinę udział Skarbu Państwa w indeksie WIG20.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR