Giełdy rozpoczynają tydzień od spadków, w grze Ursus i Gino Rossi

Omawiane walory: , , , ,

Giełda w Warszawie rozpoczęła tydzień od umiarkowanych spadków. Na rynku tli się nadzieja na odreagowanie piątkowej gwałtownej przeceny na Wall Street. Skalą wzrostów wyróżniają się dzisiaj akcje Ursusa, Gino Rossi i Getin Noble Banku.

Źródło: ATTrader.pl

Drugi tydzień grudnia rozpoczął się na GPW od spadków. O godzinie 12:30 indeks WIG20 tracił 0,56 proc. i testował poziom 2.268,8 pkt., WIG spadał o 0,49 proc., mWIG40 o 0,27 proc., a sWIG80 o 0,5 proc. To zachowanie koresponduje z sytuacją na zdecydowanej większości europejskich parkietów. W tym tych we Frankfurcie i Paryżu, gdzie indeksy spadają o odpowiednio 0,5 proc. i 0,4 proc.

Pogorszenie nastrojów na europejskich giełdach to efekt piątkowej gwałtownej wyprzedaży na Wall Street (Dow Jones -2,25 proc.; S&P500 -2,33 proc.; Nasdaq -3,05 proc.), która ponownie sprowadziła tamtejsze indeksy w okolice październikowo-listopadowych dołków, z których zaledwie dzień wcześniej indeksy te zawróciły. Ten powrót do wsparć, napędzany obawami o eskalację wojen handlowych na linii USA-Chiny, a także obawami o przyszłe spowolnienie amerykańskiej gospodarki, znacząco zwiększa ryzyko pokonania wsparć i dalszych spadków na Wall Street. Przynajmniej, jeżeli oceniać to przez pryzmat analizy technicznej.

notowania

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Europejscy inwestorzy chyba nie bardzo chcą wierzyć w dalsze spadki na Wall Street. Dość ograniczona przecena w Warszawie, Frankfurcie czy Paryżu sugeruje, że liczą oni na odbicie amerykańskich indeksów. Rosnące notowania kontraktów na te indeksy, wiarę tę dodatkowo umacniają. Dlatego nie jest wykluczone, że w drugiej połowie dnia, jeżeli faktycznie na Wall Street zagości wzrostowa korekta, nastroje na GPW się poprawią, a indeksy wyjdą na plusy. Warto jednak pamiętać, że tu sytuacja jest zero-jedynkowa. Spadki w USA to będzie nokaut dla Europy, która bardzo szybko się „posypie”.

Giełda wprowadza 3 nowe indeksy dywidendowe >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W poniedziałek obok tematów globalnych, co w głównej mierze wpływa na zachowanie spółek z indeksu WIG20, rozgrywają się też domowe historie. W centrum uwagi znalazł się Ursus, tandem CCC-Gino Rossi, a także Getin Noble Bank.

Akcje Ursusa drożeją o 13,8 proc. do 1,65 zł i są najdroższe od 1,5 miesiąca. Od dołka w połowie listopada kurs producenta ciągników podskoczył już o ponad 130 proc. Dzisiejsze wzrosty są ciągiem dalszym reakcji na informację z piątku, gdy spółka poinformowała o podpisaniu 5-letniej umowy z tureckim producentem ciągników rolniczych Tumosan Motor ve Traktör Sanayi. Średnioroczna wartość umowy to 9 mln euro.

Notowania Gino Rossi wystrzeliły o 25,6 proc. do 0,54 zł w reakcji na wezwanie ogłoszone przez CCC. Branżowy gigant obuwniczy wezwał na 100 proc. akcji po cenie 0,55 zł za sztukę. Samo CCC dziś traci na wartości. Jego akcje tanieją o 4 proc. do 196 zł, co czyni je najsłabszym ogniem w indeksie WIG20. Skalą spadków dorównuje mu jedynie mBank (403,20 zł; -3,1 proc.). Na gruncie analizy technicznej przecena CCC jest tylko korektą zainicjowanych pod koniec października wzrostów. Najbliższym wsparciem jest poziom 194,80 zł, czyli lokalny szczyt z pierwszej połowy listopada.

Obok Gino Rossi i Ursusa skalą wzrostów wyróżnia się jeszcze Braster, czyli ostatnio ulubieniec spekulantów. Dziś jego akcje rosną o 16,6 proc. do 2,46 zł, testując ponad dwumiesięczne maksima.

Na giełdzie przy ulicy Książęcej ponownie głośno zrobiło się o Getin Noble Banku. Wszystko za sprawą artykułu w Newsweeku. Można w nim przeczytać, że na kilka dni przed wybuchem afery korupcyjnej w KNF, premier Mateusz Morawiecki w tajemniczych okolicznościach spotkał się z Zygmuntem Solorzem-Żakiem na terenie Świątyni Opatrzności Bożej. W przestrzeni publicznej pojawiły się spekulacje, że tematem spotkania mogło być przejęcie Getin Noble Banku przez należący do właściciela Polsatu Plus Bank.

Akcje Getin Noble Banku w południe kosztowały 0,32 zł, czyli tyle samo co w piątek, po tym jak dzień rozpoczęły od wzrostu do 0,34 zł. Nie zmienił się również kurs innego banku Leszka Czarneckiego – Idea Banku. Za jedną akcje trzeba było zapłacić 2,18 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BRASTER, ccc, Getinoble, ginorossi, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR