GPW boi się korekty na świecie, w grze CD Projekt i Altus TFI

Omawiane walory: , , , , , ,

Wczorajsze historyczne rekordy na Wall Street oraz zaskakująca informacja o dywidendzie z CD Projektu, nie wywołały wybuchu euforii na GPW. Wręcz przeciwnie. Inwestorzy sprzedają akcje, obawiając się realizacji zysków w USA i w reakcji na rozczarowujące dane z Niemiec i Polski. Mocno tanieje Elektrobudowa i Altus TFI.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze godziny handlu na warszawskiej giełdzie upłynęły pod znakiem spadków. Przede wszystkim dużych spółek. Kwadrans po godzinie 11:00 indeks WIG20 tracił 0,4 proc., cofając się do 2.359 pkt. Dalej jednak pozostawał w dwutygodniowej konsolidacji w umownym przedziale 2.355-2.395 pkt., co jest jedyną pozytywną obecnie informacją. Potencjalne wybicie z niej dołem bowiem szybko sprowadziłoby WIG20 do 2.300 pkt.

W tym samym czasie reprezentujący szeroki rynek WIG miał wartość 60.703 pkt. (-0,3 proc.), mWIG40 testował poziom 1.478 pkt. (-0,12 proc.), a sWIG80 12.048 pkt. (-0,15 proc.).

Wtorkowe mocne wzrosty na Wall Street (DJIA +0,55 proc.; S&P500 +0,88 proc.; Nasdaq Composite +1,32 proc.) i nowe historyczne rekordy indeksów, za którymi stały lepsze od prognoz wyniki tamtejszych spółek, nie wywołały euforii zakupów nad Wisłą. Podobnie jak dobrze przyjęte posesyjne wyniki eBay, którego akcje podrożały o 3,6 proc. Poranne zachowanie warszawskiej giełdy pokazuje, co jest akurat dziś cechą charakterystyczną dla wielu europejskich parkietów, że inwestorzy obecnie bardziej boją się realizacji zysków za oceanem niż cieszą z rekordów.

Cieniem na notowaniach kładą się również opublikowane rano dane z Niemiec i Polski. W kwietniu indeks monachijskiego instytutu Ifo niespodziewanie spadł do 99,2 pkt. z 99,7 pkt. miesiąc wcześniej, podczas gdy liczono na jego wzrost do 99,9 pkt. To sprawia, że wiara w wiosenne odbicie w niemieckiej gospodarce słabnie. Gorsze od prognoz okazały się również marcowe dane o produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Jej roczna dynamika obniżyła się do 10,8 proc. z 15,1 proc. w lutym. Rynkowy konsensu to 11,7 proc.

Przed spadkiem indeksu WIG20 nie uchroniła też zaskakująca informacja z CD Projekt nt. dywidendy. Nieoczekiwanie zarząd spółki zarekomendował wypłatę 1,05 zł dywidendy na jedną akcję z zysku za 2018 roku. Byłaby to druga dywidenda w historii spółki. Jej wysokość wprawdzie jest symboliczna, ale efekt pozytywnej niespodzianki został osiągnięty. Tym bardziej, że jeszcze w marcu prezes Adam Kiciński odcinał się od pomysłu wypłaty dywidendy sugerując, że ta powinna być wypłacana raczej po sukcesie (w domyśle gry Cyberpunk 2077). Ta zmiana stanowiska nie tylko podgrzewa atmosferę wokół CD Projektu, ale też może dawać nadzieję, że w przyszłości spółka będzie dzielić się zyskami z akcjonariuszami.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Co istotne, temat dywidendy w sposób szczególny nie pomaga nawet samej spółce. Wprawdzie w pierwszych minutach notowań jej akcje podrożały o 2,6 proc. do 212,40 zł, ale po godzinie 10:00 drożały już tylko o 0,2 proc. do 207,40 zł. CD Projekt był też 1 z zaledwie 3 spółek z indeksu WIG20, których walory drożały. Pozostałe 17 znajdowało się pod kreską. Najmocniej taniały akcje PGE, Play i CCC – każda spółka traciła po ok. 1,6 proc.

Na szerokim rynku najsłabiej radziła sobie Elektrobudowa. Jej akcje zostały przecenione aż o 14,5 proc. do 22,90 zł i były najtańsze od 2006 roku. U źródeł wyprzedaży leży umowa przedstawiona przez instytucje finansujące spółkę, która w jej ocenie, w sposób istotny ogranicza „możliwość dynamicznego budowania nowego portfela zamówień”.

Zły dzień maja za sobą akcjonariusze Altusa. W I kwartale br. zysk netto Altus TFI spadł aż o 84,6 proc. w skali roku do 3,6 mln zł, a przychody skurczyły się o 49 proc. rok do roku do 45,8 mln zł. Tak drastyczny spadek wyników jest pochodną afery wokół GetBack i związanego z tym dużego spadku aktywów i przekazania zarządzania funduszami na rzecz Rockbridge TFI. Akcje Altusa tanieją o 5,6 proc. do 2,285 zł.

Rozczarowujące wyniki finansowe stoją za spadkiem cen akcji biotechnologicznej spółki OncoArendi Therapeutics. W całym 2018 roku odnotowała ona 4,45 mln zł straty netto wobec 2,4 mln zł straty rok wcześniej, podczas gdy przychody obniżyły się o 4 proc. do 4,14 mln zł. Jej akcje tanieją o 1,3 proc. do 160 zł.

Nie wszystkie spółki jednak rozczarowały wynikami. Forte w pierwszych trzech miesiącach roku, zgodnie z opublikowanymi przed sesją szacunkami, zanotowało wzrost zysku EBITDA o ponad 65 proc. w skali roku do 38 mln zł, czemu towarzyszył wzrost przychodów ze sprzedaży o 8 proc. rok do roku do 319 mln zł. Inwestorzy zareagowali na te wyniki wzrostem cen akcji Forte o 4 proc. do 28,90 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, ccc, CDPROJEKT, elbudowa, OAT, PGE, play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR