GPW próbuje otrząsnąć się z przeceny, gorąco na Pekao i Eurocash

Główne indeksy warszawskiego parkietu mają problem z odrobieniem solidnej przeceny z czwartku. Po południu WIG20 odbija o zaledwie 0,2 proc., podczas gdy jego zachodnioeuropejskie odpowiedniki rosną nawet o ponad 1 proc.

Początek ostatniej sesji w tym tygodniu przynosi symboliczne odreagowanie na warszawskim rynku. O godzinie 12:40 WIG20 rośnie o 0,2 proc. i wraca ponad poziom 1.800 pkt. Z kolei segmenty małych i średnich spółek trzymają się poziomów odniesień. Znacznie lepiej radzą sobie zachodnioeuropejskie odpowiedniki: niemiecki DAX rośnie o 0,9 proc. i oddala się od wsparcia na poziomie 9.800 pkt. O 1,1 proc. umacnia się francuski CAC 40, a brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,3 proc.

Na rynku walutowym polski złoty pozostaje pod presją pogarszającego się sentymentu względem aktywów rynków wschodzących, co w znacznej mierze wynika z ostatnich sygnałów FED. Środowy zapis z kwietniowego posiedzenia FOMC na nowo rozbudził spekulacje na temat podwyżki stóp procentowych już w czerwcu (szanse skoczyły z ok. 0-3 proc. do blisko 30 proc.). >> Zobacz także: Czy FED podwyższy stopy procentowe?

– Na rynku złotego całkowicie wymazana została pozytywna reakcja po weekendowej decyzji Moody’s o pozostawieniu ratingu bez zmian. Kurs EURPLN nad ranem rośnie powyżej 4.41, czyli do nowego tygodniowego maksimum. Wczoraj polskiej walucie nie pomogły nawet lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej i zgodne z konsensusem o sprzedaży detalicznej. Na pierwszym planie cały czas bowiem pozostaje ryzyko polityczne, w tym poniedziałkowy deadline wyznaczony przez Komisję Europejską dla przedstawienia rozwiązań sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W najbliższych dniach EURPLN prawdopodobnie zmierzał będzie w kierunku 4.45. – komentuje Szymon Zajkowski, analityk DM mBanku.

W piątek w segmencie blue chipów wyróżniają się dwie spółki: Pekao i Eurocash. Notowania banku tracą przy jednych z najwyższych obrotach na rynku ok. 2 proc. Według nieoficjalnych ustaleń agencji Bloomberg, włoski UniCredit rozważa sprzedaż wartego około 20 mld zł pakietu akcji banku Pekao. Celem UniCredit jest zwiększenie kapitałów własnych. Od początku sesji kilkuprocentowy wzrost notuje Eurocash. Przed południem na rynek trafiła rekomendacja UBS z podwyższonym zaleceniem do kupuj. Analitycy oceniają, że w ciągu trzech lat wyniki spółki będą rosły w tempie dwucyfrowym. Od strony technicznej dzisiejsze wzrosty na kursie akcji Eurcashu to próba wyjścia powyżej długoterminowej średniej z 200 sesji. W przeszłości zejścia kursu spółki handlowej poniżej wykładniczej skutkowały mocniejszymi przecenami.

Brak istotnych wydarzeń oraz publikacji makroekonomicznych sprawia, że uwaga graczy koncentruje się na kolejnej porcji świeżych rekomendacji maklerskich. O 0,5 proc. tanieją papiery CD Projektu. Na 1,5 tygodnia przed premierą drugiego dodatku do gry Wiedźmin 3 analitycy Wood & Company obniżyli rekomendację dla akcji spółki z kupuj do trzymaj. Biuro wyceniło jeden walor producenta gier wideo na 26,90 zł, czyli o 0,8 proc. powyżej bieżącego kursu rynkowego.

Analitycy Haitong zaktualizowali rekomendacje dla czterech spółek energetycznych. W wypadku PGE biuro podniosło zalecenie ze sprzedaj do neutralnie oraz podniosło cenę docelową o 6,1 proc., do 11,90 zł. Dla Enei podtrzymano rekomendację sprzedaj, a cenę docelową ścięto o 5,2 proc., do 9,47 zł. Kolejne dwa zalecenia sprzedaj otrzymały Energa (obniżka z neutralnie) i Tauron. W wypadku pierwszej spółki cenę docelową ścięto o 26 proc. do 9,41 zł, a drugiej podniesiono o 9,3 proc. do 2,38 zł za akcję.

Ponad 3-proc. odbicie notuje dzisiaj Uniwheels. Walne spółki zdecydowało o wypłacie 20,5 mln EUR (50 proc. zysku) w formie dywidendy. Na każdy walor przypadnie 1,65 EUR. Równocześnie spółka podała, że prace budowlane w zakładzie w Stalowej Woli są na ukończeniu oraz obecnie rozpatruje opcję budowy kolejnego zakładu produkcyjnego.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:40. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, Enea, energa, eurocash, Pekao, PGE, TAURONPE, Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR