GPW próbuje przerwać złą passę, w centrum uwagi PGNiG, Orlen i banki

Omawiane walory: , , , ,

W piątek rano warszawska giełda próbuje przerwać trwającą od środy korektę spadkową. Pomaga dobre zachowanie spółek paliwowych i banków. Na wyniku piątkowej sesji zaważą popołudniowe dane z USA.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Kwadrans przed 11:00 indeks WIG20 zyskuje 0,2 proc. do 2.594 pkt., WIG rósł o 0,15 proc. do 66.660 pkt., mWIG40 o 0,2 proc. do 5.008 pkt., a sWIG80 o 0,2 proc. do 14.974 pkt. Niejednoznaczne nastroje w końcówce czwartkowej sesji w USA oraz dziś w Azji i Europie, a także oczekiwanie na popołudniowe dane USA sprawiają, że w pierwszej części notowań należy spodziewać się w najlepszym razie jedynie umiarkowanych wzrostów, stanowiących odreagowanie ostatnich dwóch dni realizacji zysków. Mocny ruch w kierunku wtorkowych rekordów jest mało prawdopodobny. Przede wszystkim dlatego, że brakuje nowych mocnych impulsów.

Orlen liże rany

Indeksy na północ prowadzi wczorajszy outsider, czyli PKN Orlen. Jego akcje drożeją o 2,3 proc. do 107,90 zł, po tym jak w czwartek zostały one przecenione o aż o 5,26 proc. w reakcji na rozczarowujące wyniki finansowe za ostatni kwartał 2017 roku.
notowania

>> 4000 PLN na prowizje! Wykorzystaj właściwy moment, aby dołączyć do 200.000 inwestorów – DEGIRO

Niestety, pomimo obserwowanego odbicia, ta wczorajsza przecena stanowi obecnie najsłabsze ogniwo w tym byczym łańcuchu wzrostów. Poddaje bowiem w wątpliwość, czy startujący sezon wyników, może stanowić paliwo do dalszych wzrostów i nowych rekordów na GPW. To o tyle istotne, że jeżeli tego paliwa zabraknie, to rodzimy rynek akcji będzie skazany tylko na giełdy globalne. Tam owszem nastroje są dobre, a trwający sezon wyników w USA i Europie, powinien jeszcze przez minimum tydzień pchać indeksy w górę. Jednak wraz z rozpoczęciem tam korekty, w dół powędrują również indeksy w Warszawie, a wizja systematycznego poprawiania przez WIG swojego niedawno ustanowionego historycznego rekordu okaże się mrzonką. Przynajmniej w lutym.

Obok Orlenu w indeksie WIG20 pozytywnie wyróżniają się jeszcze akcje Alior Banku (+1,3 proc.) i mBanku (+1 proc.), a także paliwowego Lotosu (+1 proc.). Ciąży mu zaś PGNiG. Akcje gazowej spółki tanieją o 2,5 proc. do 6,66 zł, korygując prawie dwumiesięczne wzrosty. Spadek jest pochodną informacji, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę Polskiej Spółki Gazownictwa (spółka zależna PGNiG) z obniżonymi stawkami średnio o 7,37 proc.

Na szerokim rynku, w porannej części notowań, wyróżniały się ponadto akcje Monnari (+7,5 proc.), Esotiq&Henderson (+5,8 proc.), Rank Progres (+5,6 proc.) i Dino Polska (+2,7 proc.). Warto też zauważyć, że po czterech dniach korekty do wzrostów wrócił CD Projekt. Jego akcje drożeją o 1,25 proc. do 113,40 zł.

Nowe rekomendacje

Nowe rekomendacje dla sześciu znanych spółek z GPW >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Rano na rynek trafiła garść rekomendacji dla znanych spółek z GPW. Wśród świeżo odtajnionych raportów warto zwrócić uwagę na trzy z nich. Analitycy DM BOŚ podtrzymali rekomendację kupuj dla akcji ubiegłorocznego debiutanta, ale obniżyli cenę docelową do 37,90 zł z szacowanego wcześniej poziomu 39,40 zł. Raport ten jest datowany na 18 stycznia br. Dziś rano za jedną akcję Play trzeba było zapłacić 32,56 zł, co oznacza wzrost o 1,06 proc. wobec wczorajszego zamknięcia, gdy walory te wyceniono na poziomie 32,22 zł, czyli najniżej w historii notowań na GPW. Dzisiejsze odbicie, nawet jeżeli zostanie „dowiezione” do końca notowań, nie kończy jeszcze trwających od 2,5 miesiąca spadków. Niemniej jednak jest szansa, że ich dynamika wyhamuje.

Analitycy zalecają natomiast sprzedaż akcji ING BSK, podtrzymując rekomendację sprzedaj, pomimo jednoczesnego podniesienia ceny docelowej banku do 188,80 zł ze 183,70 zł. Aktualnie są one wycenione na 217,50 zł (-1,8 proc.).

Z kolei na temat akcji Bogdanki wypowiedział się Dom Maklerski BDM. Analitycy podnieśli cenę docelową dla lubelskiej spółki do 85 zł z 80 zł, podtrzymując jednocześnie rekomendację kupuj dla nich. Dziś za jeden walor trzeba zapłacić 68 zł (bez zmian).

Ważne odczyty makro

W piątek globalne rynki finansowe będą żyć przede wszystkim popołudniową publikacją wstępnych danych nt. wyników gospodarki USA w IV kwartale 2017 roku. Dane te zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Oczekuje się, że dynamika amerykańskiego PKB wyhamowała do 3 proc. (w ujęciu annualizowanym) z 3,2 proc. w III kwartale. Atak zimy każe oczekiwać nieco gorszego wyniku. To zaś miałoby niekorzystne przełożenie na nastroje w Warszawie. Jednak nie wprost, a pośrednio za pomocą kursu walutowego. Otóż, gorsze od prognoz dane mogą ponownie osłabić dolara do euro, co będzie niekorzystnie wpływać na zachowanie głównych europejskich parkietów i pośrednio wpływać też na nastroje na GPW.

Oprócz danych o PKB zostaną również opublikowane raporty z USA nt. zamówień na dobra trwałe (prognoza: 0,8 proc. M/M) i salda obrotów towarowych (prognoza: -68,6 mld USD) w grudniu. Nie powinny one jednakże wzbudzić większych emocji.

Wspomniane wcześniej zachowanie pary EUR/USD to obecnie chyba najważniejszy czynnik determinujący zachowanie giełd we Frankfurcie i Paryżu. Wstępnie można przyjąć, że wybicie tej pary powyżej 1,25 stanie się impulsem do wyprzedaży tam akcji. To zaś w sposób pośredni będzie wpływać na zachowanie GPW. Z taką sytuacją już częściowo mieliśmy do czynienia w drugiej części czwartkowych notowań.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, ingbsk, PGNiG, PKNOrlen, play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami Energa i Enea, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • Giełdowe misie idą za ciosem, w grze Play i banki Czarneckiego

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i fatalne dane o produkcji przemysłowej w Polsce ściągają w dół indeksy WIG20 i WIG. Przed przeceną bronią się natomiast małe i średnie spółki. Po wynikach rosną banki Czarneckiego i Grupa Azoty.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR