GPW śrubuje wieloletnie rekordy, gorąco na Orbisie, WDX i JSW

Omawiane walory: , , , , , , , , ,

Środowa sesja na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem kontynuacji wzrostów, jednak ich tempo jest znacznie mniejsze niż wczoraj. Najwięcej zyskuje dziś segment średnich spółek, głównie dzięki mocnej postawie akcji JSW i nowych rekordów cenowych na kursach CD Projektu i ING Banku Śląskiego.

W środę główne indeksy w Europie z mają problem z obraniem kierunku. Około 13:00 niemiecki DAX, brytyjski FTSE 100 i francuski CAC40 krążą wokół poziomów odniesień. Kurs na południe obrał włoski FTSE MIB, który traci blisko 0,9 proc. Na tym tle dobrze wypada giełda w Warszawie z kompletem zieleni na WIG20, mWIG40 i sWIG80.

Najwięcej zyskuje dziś segment średnich spółek, głównie dzięki mocnej postawie akcji JSW i nowych rekordów cenowych na kursach CD Projektu i ING Banku Śląskiego. Kwadrans po 13:00 mWIG40 jest na 0,7-proc. plusie i zbliża się do 4.920 pkt. Stawkę wśród indeksów zamyka WIG20 z 0,3-proc. wzrostem. Mocnym punktem segmentu blue chipów są spółki energetyczne, z Energą w roli lidera. Notowania gdańskiego koncernu odbiły się od okrągłego poziomu 10 zł i rosną o 3,3 proc. O 1,4 proc. drożeją akcje PGE i Tauronu, a Enea umacnia się o 0,9 proc. Z presją przeceny zmagają się m.in. akcje KGHM (kurs miedzi spada o 0,9 proc.), PKN Orlen i Orange Polska.


W segmencie średnich spółek wspinaczkę kontynuuje kurs akcji JSW (+3 proc.). Walory giełdowej kopalni wyróżniają się także najwyższymi obrotami na rynku. Sentyment do akcji jastrzębskiej spółki poprawiają przede wszystkim rosnące ceny węgla koksującego na światowych rynkach oraz dane nt. produkcji stali (węgiel koksowy JSW wykorzystywany jest głównie w produkcji koksu, który obok rudy żelaza, jest podstawowym składnikiem wsadu do wytwarzania stali). Według najnowszego raportu stowarzyszenia World Steel Association, w Polsce w styczniu wyprodukowano 835 tys. ton stali surowej, co oznacza wzrost o blisko 18 proc. r/r.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na akcje Orbisu, WDX i Rafako, czyli spółek świeżo po publikacji wyników finansowych lub wstępnych szacunków. Akcje operatora sieci hoteli rosną dziś o ponad 3 proc. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na 20-proc. wzrost zysku operacyjnego do 264,48 mln zł w 2016 roku. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży podskoczyły o 10 proc. do 1.382,88 mln zł. W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie 2016 r. wyniósł 154,74 mln zł wobec 109,2 mln zł zysku rok wcześniej.

Jeszcze większą niespodziankę sprawił akcjonariuszom WDX. Spółka oszacowała, że w IV kwartale wypracowała 46,6 mln zł przychodów, 7,1 mln zł EBITDA i 3,2 mln zł zysku netto. Rok wcześniej wartości te wynosiły odpowiednio 42,8 mln zł, 3,8 mln zł i 0,8 mln zł. W całym 2016 r. WDX osiągnął 136,5 mln zł przychodów, 21,6 mln zł EBITDA i 7,9 mln zł zysku netto. W środę notowania spółki rosną o ponad 17 proc.

Nerwowo na wyniki zareagowali akcjonariusze Rafako. Rano akcje spółki taniały o kilka procent, ale w kolejnych godzinach wyszły na plus. Według wstępnych szacunków, raciborski producent kotłów wypracował 1.862,5 mln zł skonsolidowanych przychodów (o 312,4 mln zł więcej r/r), 119 mln zł zysku brutto ze sprzedaży (o 8,1 mln zł mniej r/r) i 11,3 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej (o 22,7 mln zł mniej r/r) w 2016 r. W wynikach za ostatni kwartał 2016 r. spółka uwzględniła koszty programu dobrowolnych odejść (7,7 mln zł) oraz korektę wyceny kontraktów długoterminowych.

Mapa rynku – stan na godzinę 13:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, Enea, energa, ingbsk, jsw, orbis, pege, rafako, TAURONPE, wdx, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Borys z PFR: Decyzja ws. pożyczki preferencyjnej dla JSW w najbliższych tygodniach

  Polski Funduszu Rozwoju uzyskał już wymagane wyjaśnienia od Komisji Europejskiej i przewiduje, że ostateczną decyzję w sprawie pożyczki preferencyjnej dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej podejmie w najbliższych tygodniach, poinformował prezes PFR Paweł Borys. Jeśli chodzi o Polską Grupę Górniczą, trudno obecnie wskazać termin podjęcia decyzji w sprawie wsparcia w ramach tarczy, dodał.

 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • 8 nowych rekomendacji dla czołowych reprezentantów sektora bankowego

  W raporcie z 19 listopada, Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk, analitycy BM mBanku wskazali swoich faworytów w sektorze bankowym. Pośród dużych polskich banków ulubieńcem pozostaje Pekao, a wśród mniejszych BNP Paribas Polska.

 • CD Projekt rośnie po wynikach za III kwartał 2020 r.

  W III kwartale branżowy gigant zanotował blisko 60-proc. wzrost r/r zysku netto do 23 mln zł. Spółka skupia się obecnie na finalizacji prac nad Cyberpunkiem 2077 oraz intensyfikacją kampanii promocyjnej gry, której premiera zaplanowana jest na 10 grudnia.

 • Realizacja zysków na GPW, gorąco na Asseco Poland i CD Projekcie

  Wtorkowa rekordowa sesja na Wall Street nie wystarczyła, żeby pociągnąć wyżej warszawską giełdę. Pierwsza połowa środowej sesji upłynęła pod znakiem realizacji zysków. Z tego układu wybija się jedynie mWIG40, który wzrosty zawdzięcza przede wszystkim Asseco Poland.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR