Grupa Azoty: Popyt na nawozy i ich ceny będą rosnąć do końca I kwartału 2021 r.

Omawiane walory:

Grupa Azoty spodziewa się, że do końca I kwartału 2021 roku popyt na nawozy oraz ich ceny będą wzrastać, poinformował wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy - spółki zależnej Grupy Azoty - Jacek Janiszek.

azoty,wyniki,chemia,akcje, nawozy,

Grupa Azoty: Popyt na nawozy i ich ceny będą rosnąć do końca I kwartału 2021 r.

– Perspektywy na najbliższe miesiące postrzegamy dość dobrze, liczymy się oczywiście z sezonowym zmniejszeniem zapotrzebowania na nawozy w okresie letnim i jesiennym, ale zakładamy, że do końca I kwartału zarówno popyt, jak i ceny będą wzrastać – powiedział Janiszek podczas wideokonferencji.

Zaznaczył, że obecnie Grupa Azoty „nie może narzekać” na popyt, a rosnące ceny nawozów kroczą za cenami surowców – przede wszystkim gazu ziemnego, ale także fosforytów czy siarki.

– Jeśli chodzi o konkurencję nawozów importowanych, z takich krajów jak Rumunia, Litwa, Ukraina czy Węgry, to stanowią one dla nas głównie zagrożenie regionalne, w regionach przygranicznych – dodał.

Odbudowa marż w segmencie nawozów w 2021 r.

Wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy liczy na stopniową odbudowę marż w segmencie nawozów w najbliższych okresach 2021 roku.

– Skokowy wzrost cen nawozów na światowych rynkach, który miał miejsce na przełomie roku, był związany ze wzrostem cen gazu ziemnego, niższą podażą m.in. z Chin, a także zwiększonym popytem np. w Indiach. Liczymy na odbudowę marż w kolejnych okresach. Nie będzie to takie proste, ale mam nadzieję, że będziemy konsekwentnie odbudowywali te marże – powiedział Janiszek podczas wideokonferencji.

Wiceprezes ZA Puławy podkreślił, że pandemia koronawirusa nie spowodowała turbulencji w sprzedaży nawozów w Grupie Azoty, a wolumeny nie spadają, od kilku lat pozostając na poziomie ok. 5 mln ton nawozów rocznie w ramach grupy.

– Powinno to pozwolić zachować wolumeny [w 2021 roku] i dzięki wyższym cenom odbudować marże – dodał.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 11,3 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Grupaazoty)

 • Grupa Azoty Polyolefins zamknęła finansowanie dłużne projektu Polimery Police

  Grupa Azoty Polyolefins otrzymała od agenta kredytu - Banku Pekao - potwierdzenie spełnienia warunków zawieszających wynikających z zapisów umowy kredytów. W konsekwencji, spółka może (po spełnieniu specyficznych warunków do pierwszej wypłaty każdego kredytu oraz dodatkowych warunków do każdego uruchomienia, nie odbiegających od warunków przewidzianych w podobnych typach finansowania) ubiegać się o wypłatę środków z kredytu na realizację projektu "Polimery Police". Tym samym sukcesem zakończył się ostatni etap procesu pozyskania finansowania dłużnego.

 • Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.
 • 26 spółek, które w lutym warto mieć na oku

  BM mBanku w comiesięcznym raporcie podtrzymało scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji i wskazało 26 spółek z GPW, które w najbliższych tygodniach mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • BM mBanku ściął prognozy wyników i cenę docelową akcji Grupy Azoty

  Jakub Szkopek, analityk BM mBanku, w raporcie z 14 stycznia obniżył rekomendację dla Grupy Azoty z trzymaj do sprzedaj, a cenę docelową akcji z 24,54 zł do 23,65 zł.

 • Grupa Azoty wypowiedziała umowę na zakup węgla od PGG

  Grupa Azoty, ZCh Police, ZA Puławy i ZA Kędzierzyn wypowiedziały Polskiej Grupie Górniczej umowę sprzedaży węgla ze skutkiem na 31 grudnia 2022 r. Jednocześnie Grupa Azoty podała, że trwają prace zespołu negocjacyjnego w celu osiągnięcia porozumienia w kwestiach dotyczących przyszłych, wzajemnych relacji handlowych.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR