Grupa Azoty widzi poprawę w segmencie chemicznym

Omawiane walory:

Przedstawiciel Grupy Azoty podzielił się informacjami o aktualnej sytuacji w poszczególnych segmentach, w których działa chemiczny konglomerat. Poprawę widać w chemii, natomiast a w nawozach odczuwalny jest lekki spadek cen.

Ceny podstawowych nawozów Grupy Azoty są obecnie kilka procent niższe niż rok temu, ale wolumeny sprzedaży pozostają zgodne z oczekiwaniami spółki. W wywiadzie dla PAP wiceprezes Andrzej Skolmowski przyznaje, że widzi poprawę w segmencie chemicznym, szczególnie w części poliamidowej, gdzie obserwowany jest wzrost cen. Trudniejsza sytuacja jest w kaprolaktamie. Rynek ten doświadcza ostrej walki cenowej w Europie oraz zwiększonej podaży produktu na rynkach azjatyckich, co odciska się na marżach całego segmentu.

Pomimo trudnego rynku, grupa ma za sobą udany I kwartał. Zyski mocno przebiły oczekiwania analityków. Wynik operacyjny w segmencie chemia wzrósł do 39,3 mln zł z 20,9 mln zł rok wcześniej. Niestety, w obszarze nawozowym miał miejsce spadek z 286,2 mln zł do 174 mln zł. W wynikach I kwartału zwraca uwagę efekt synergii konsolidacyjnych, który osiągnął 46,4 mln zł. Narastająco uzyskane oszczędności wynoszą 136,5 mln zł.

>> Bieżące informacje o Grupie Azoty, prognozy wyników, analizy techniczne i bieżące komentarze >> Znajdziesz w serwisie Wiadomości SW.

Niedawno spółka informowała, że czeka na zatwierdzenie przez radę nadzorczą strategii obejmującej okres do 2020 roku. Będzie ona zakładać wydatki inwestycyjne rzędu 7 mld zł. W przyszłym tygodniu, 10 czerwca walne zgromadzenie ma zdecydować o wypłacie dywidendy w wysokości 0,20 zł na akcję. Proponowany dzień ustalenia dywidendy to 18 czerwca, a wypłaty wyznaczono na 9 lipca.

Grupa Azoty stale poprawia komunikację z rynkiem kapitałowym. Potwierdzeniem tego jest zajęcie pierwszego miejsca wśród największych spółek giełdowych w finale VII edycji Konkursu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Złota Strona Emitenta. Rozstrzygnięcie zapadło w czwartek, a celem konkursu jest promocja nowych trendów komunikacji korporacyjnej on-line.

W tym roku notowania spółki mają za sobą imponującą wspinaczkę rozpoczętą pod koniec stycznia. Od tego czasu akcje chemicznej grupy zyskały ponad 50 proc. Natomiast roczna stopa zwrotu cały czas pozostaje na 9-proc. minusie. >> Przegląd sytuacji fundamentalnej i wskaźników cenowych Grupy Azoty znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR