Indeksy przekroczyły cienką czerwoną linię. GetBack w krzyżowym ogniu

Czwartkowa desperacka szarża spółek energetycznych nie pomogła. WIG i WIG20 przełamały kluczowe wsparcia. Zachowanie rynków globalnych potwierdza, że wygenerowane sygnały sprzedaży to nie przypadek. W piątek skalą przeceny wyróżnia się GetBack.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze godziny piątkowej sesji na giełdzie w Warszawie upływają pod znakiem spadków. Kwadrans przed 12:00 indeks WIG20 tracił 0,66 proc. i był zaledwie 19 punktów ponad poziomem 2.300 pkt. Po czerwonej stronie są także małe i średnie spółki. mWIG40 zniżkuje 0,3 proc., a stosunkowo najlepiej spisujący się w ostatnim czasie sWIG80 tracił 0,7 proc.

Indeksy w dół ciągną przede wszystkim słabe nastroje na globalnych parkietach. W tym głównie niezdyskontowany przez rodzimych graczy, bo mający miejsce dopiero w drugiej połowie notowań, wczorajszy spadek na giełdzie w USA. Indeks DJIA zamknął dzień przeceną o 1,68 proc., S&P500 o 1,33 proc., a Nasdaq Composite o 1,27 proc. We wszystkich trzech przypadkach było to 3. kolejny dzień spadków, po tym jak wcześniej przez 2 tygodnie Wall Street odreagowywała załamanie z początku lutego. Pretekstem do przeceny było zapowiedziane przez prezydenta Donalda Trumpa wprowadzenie ceł na import stali i aluminium do USA. Aktualne zachowanie amerykańskich indeksów może sugerować przyszły atak na lutowe minima (nie rozstrzygają, czy będzie on udany).

Czwartkowa sesja w Warszawie była przysłowiową kropką nad i, potwierdzając trwającą od połowy stycznia dominację strony podażowej. Nawet świetne w końcówce notowań zachowanie branży energetycznej (Tauron PE +5,88 proc.; Enea +5,34 proc.; PGE +3,45 proc.; Energa +1,73 proc.) nie zapobiegło spadkom indeksów WIG20 i WIG, a co za tym idzie, definitywnemu przełamaniu przez nie ważnej strefy wsparcia tworzonej przez minima z grudnia i pierwszej połowy lutego. Na gruncie analizy technicznej takie zachowanie stanowi nowy silny sygnał sprzedaży, który już wkrótce może sprowadzić indeks dużych spółek w okolice 2.215 pkt.

Zachowanie WIG i WIG20 niestety jest też złym prognostykiem dla indeksu mWIG40, który wczoraj dzięki bardzo dobremu zachowaniu wspomnianej już Enei (+5,34 proc.) i AmRestu (+3,27 proc.), zdołał na koniec dnia ograniczyć straty do poziomu -0,57 proc., zachowując jeszcze cień szansy na wybronienie szerokiej strefy wsparcia 4684,6-4742,3 pkt., jaką tworzą minima z października, listopada i grudnia 2017 roku oraz lutego br.

W piątek tematem dnia na GPW jest tąpnięcie i nowe minima na kursie akcji GetBack. Windykacyjna firma zaskoczyła dziś inwestorów informacją o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych – rozważa m.in. poszukiwania inwestora strategicznego. Jednak największy gniew inwestorów wywołała zapowiedź dużej emisji nowych akcji bez prawa poboru. Kapitał zakładowy ma zwiększyć się o 70 mln akcji, podczas gdy obecnie dzieli się na 100 mln. Inwestorzy nie kryją rozgoryczenia, bo prezes spółki mimo licznych wywiadów w mediach ani razu nie powiedział, że spółka planuje pozyskać kapitał w drodze emisji. Przed południem akcje GetBack tanieją o ponad 16 proc. do 13,66 proc., co jest najniższym kursem tej windykacyjnej spółki w krótkiej historii obecności na GPW. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

notowania

Co ciekawe, na kryzysie zaufania do GetBacka korzysta branżowy lider. Akcje Kruka mimo słabych nastrojów na rynku i silnej wyprzedaży na kursie GetBacka są na lekkim plusie.

Giełda ogłosiła zmiany w indeksie WIG20. CD Projekt zastąpi Asseco Poland >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Głośno dziś także o CD Projekcie. Po sesji 16 marca producent gier zastąpi Asseco Poland w WIG20. Zmiana ta była spodziewana i póki co wspiera notowania tej drugiej spółki. Kurs Asseco Poland w 10 dni wzrósł o 8,9 proc., podczas gdy CD Projekt spadł o 3,8 proc., co jest spadkiem porównywalnym z zachowaniem samego WIG20 (-3,7 proc.). Dziś kurs CD Projektu rośnie o 1,3 proc. do 106,20 zł, a Asseco Poland spada o 1,05 proc. do 47,08 zł.

Wysoką dynamiką przyrostu liczby klientów pochwalił się dziś LiveChat. Spółka poinformowała, że w lutym baza klientów powiększyła się do 23.691, co oznacza roczną dynamikę na poziomie 26 proc. Pierwsza reakcja inwestorów była pozytywna – akcje spółki drożały o 1,5 proc. do 40,10 zł, ale w kolejnych godzinach notowania poddały się negatywnemu sentymentowi i tanieją o 1,3 proc.

W IV kwartale 2017 roku Amica wypracowała 73,1 mln zł zysku netto, co jest wynikiem o 163 proc. lepszym niż przed rokiem i ponad trzykrotnie wyższym od prognoz. Dużo gorzej prezentuje się jednak sytuacja na poziomie zysku EBITDA, który ukształtował się na poziomie 45,2 mln zł, czyli o 12 proc. niższym niż w IV kwartale 2016 roku i o 4 proc. gorszym od prognoz. Przychody spółki w opisywanym okresie wyniosły 750 mln zł, co było zbliżone do konsensusu i było wynikiem o 12 proc. lepszym od prognoz. Akcje Amiki tanieją o 0,1 proc. do 130,20 zł i pozostają w dwutygodniowej konsolidacji.

Wyniki IV kwartał rozczarowują w przypadku Comarchu. Zysk netto spółki spadł o 30 proc. rok do roku do 35,9 mln zł, co było też wynikiem o 1/4 gorszym od oczekiwań. Przychody zaś spadły o prawie 6 proc. do 350 mln zł i były o prawie 5 proc. gorsze od prognoz. Akcje Comarchu tanieją o 7,25 proc. do 160 zł, spadając dziś już do 153 zł, co było najniższym ich kursem do drugiej połowy 2016 roku.

Elektrobudowa, zgodnie ze wstępnymi szacunkami opublikowanymi przez firmę, wypracowała w cały 2017 roku 61 mln zł zysku netto (wzrost o 10,7 proc. r/r), przy 945 mln zł przychodów (spadek o 2,7 proc. r/r). To wyniki znacząco lepsze od prognoz. Rynek zakładał 46,1 mln zł zysku i 864,8 mln zł przychodów. Akcje Elektrobudowy drożeją o 5 proc. do 87,40 zł.

Auto Partner, zgodnie ze wstępnymi szacunkami, zarobił netto w IV kwartale 2017 roku 4,2 mln zł (o 34,5 proc. mniej niż przed rokiem), przy przychodach na poziomie 240,3 mln zł (o 29,3 proc. więcej). Notowania spółki spadają o 5,15 proc. do 4,60 zł.

Złe informacje napłynęły też z giełdowej stajni Romana Karkosika. Wyniki Impexmetalu i Boryszewa za 2017 rok będą niższe z uwagi na utworzenie niepieniężnego odpisu aktualizującego wartość pakietu akcji w spółce Alchemia (około 23,5 mln zł). Notowania Impexmetalu i Boryszewa stoją w miejscu, a za ich akcje trzeba zapłacić odpowiednio 4,39 zł i 9,71 zł.

Zadowoleni mogą za to być akcjonariusze Polimeksu-Mostostalu. Konsorcjum tworzone przez jego spółkę zależną wygrało wart 65 mln zł przetarg dla PERN na budowę zbiorników magazynowych w Nowej Wsi Wielkiej i Koluszkach. Informacje te stały się impulsem od odreagowania ostatnich spadków. Kurs rośnie o 2,4 proc. do 4,68 zł.

Bardzo słabe zachowanie polskiego rynku akcji w połączeniu z osłabieniem złotego, może sugerować odpływ inwestorów zagranicznych z Polski. Przełamane wsparcia na WIG i WIG20, wysyp negatywnych informacji ze spółek notowanych w Warszawie oraz pogorszenie klimatu inwestycyjnego na globalnych parkietach sprawia, że perspektywy na najbliższą przyszłość dla GPW nie prezentują się najlepiej. W najbliższych tygodniach inwestorzy muszą liczyć się z dalszymi spadkami cen akcji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, BYTOM, CDPROJEKT, comarch, elbudowa, getback, impexmet, Kruk, Polimexms, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • TFI BDM będzie zarządzać 6 FIZ-ami GetBacku GETBACK podpisał z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych BDM umowy zlecenia na zarządzanie sześcioma funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi.
 • GetBack zaktualizował plan restrukturyzacji, przyspieszy płatność pierwszych rat

  GETBACK złożył w sądzie informacje o realizacji planu restrukturyzacji wraz z jego aktualizacją. Przedłożony plan restrukturyzacji zakłada, że nadwyżka środków pieniężnych wygenerowana w trakcie realizacji układu zostanie przeznaczona na przyspieszenie płatności pierwszych dwóch rat oraz na rezerwę na pokrycie wydatków nieujętych w planie restrukturyzacji.

 • WIG20 walczy z przeceną, CD Projekt w odwrocie

  Ostatnią w listopadzie sesję indeks WIG20 rozpoczął od spadków, jednak w miarę upływu czasu, podążając w ślad za niemieckim DAX-em, udało mu się większość odrobić. Do końca dnia układ sił na GPW już nie powinien się zmienić. 

 • Świat z zazdrością spogląda na hossę w USA, w grze Medicalgorithmics i Monnari

  Kolejny raz rekordy na Wall Street przechodzą bez większego echa na giełdzie w Warszawie. Szeroki rynek czeka na popołudniowy wysyp danych makroekonomicznych z USA. Rozgrywane są natomiast mniejsze spółki. Po wynikach traci Medicalgorithmics i Monnari, a kwestia sprzedaży aktywów podbiła kurs akcji Ursusa.

 • WIG20 próbuje przerwać czarną passę, JSW i CD Projekt rosną po wynikach

  Wzrosty na światowych giełdach i wiadomości z krajowych spółek ciągną w górę warszawskie indeksy. WIG20 jest na dobrej drodze do przerywania spadkowej serii. Jest duża szansa na to, że odbicie będzie kontynuowane także w poniedziałek


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR