Inwestorzy wyprzedają polskie akcje, gorąco na Orlenie i CI Games

Omawiane walory: , , , ,

Rekordowe, ale słabsze od oczekiwań wyniki PKN Orlen, taniejący w ślad za miedzią KGHM oraz pogorszenie nastrojów w Europie, to główne składowe czwartkowej przeceny na GPW. Indeks WIG20 wrócił poniżej 2.500 pkt., co oznacza kolejną zaprzepaszczoną szansę na silną hossę.

Pierwsza połowa czwartkowych notowań na GPW upływa pod znakiem spadków. Na wartości traci ponad połowa notowanych spółek, przy czym prym wiodą blue chipy. Dzisiejsze spadki wpisują się w podobne nastroje dominujące na pozostałych europejskich parkietach, gdzie humory dodatkowo psuje powrót tematu Katalonii, po tym jak rząd w Madrycie zapowiedział zawieszenie jej autonomii.

Indeks WIG20 wrócił poniżej psychologicznego poziomu 2.500 pkt. i po trzech godzinach handlu tracił 0,9 proc., spadając do 2.480,15 pkt. Po czerwonej stronie były też pozostałe indeksy. WIG spadał o 0,75 proc. do 63.992,4 pkt., mWIG40 o 0,4 proc. do 4.826 pkt., a sWIG80 o 0,8 proc. do 14.478,9 pkt.

notowania

Realizacja zysków na europejskich giełdach i ryzyko korekty na Wall Street to jeden z powodów, ale nie główna przyczyna dzisiejszej przeceny w Warszawie. Giełdę w dół ciągnie przede wszystkim PKN Orlen, który mocno rozczarował wynikami finansowymi za III kwartał br. Płocka spółka zarobiła netto w okresie lipiec-wrzesień br. 1,6 mld zł, podczas gdy oczekiwano zysku na poziomie 2 mld zł. Niższe od prognoz były też przychody. Wyniosły one 24,73 mld zł wobec zakładanych 25,36 mld zł. W efekcie akcje koncernu tracą 4,7 proc., spadając do 123,85 zł. Orlen ciągnie za sobą też kurs Lotosu, którego akcje tanieją o 2,4 proc. do 62,39 zł. >> Zobacz także: Wyprzedaż na akcjach Orlenu. Inwestorzy liczyli na dużo wyższe wyniki za III kwartał

notowania

Inwestorzy pozbywają się również akcji innej surowcowej spółki, mianowicie KGHM-u. Notowania lecą w dół o 1,8 proc. do 124,25 zł, co jest prostą reakcją na trzeci już dzień spadków cen miedzi na świecie, do czego przyczyniły się opublikowane w nocy dane o chińskim PKB. Wprawdzie, tak jak zakładano, wzrost w III kwartale br. wyhamował do 6,8 proc. r/r z 6,9 proc., ale po ostatnich wypowiedziach szefa Ludowego Banku Chin, można było oczekiwać lepszego wyniku.

W gronie największych spółek mocno, bo 3,1 proc., tracą jeszcze walory LPP, testując poziomy nieoglądane o dwóch miesięcy. Pozytywnie wyróżnia się za to mBank. Jego notowania idą w górę o 2,3 proc. do 450,20 zł, odreagowując ostatnie dwa dni mocnych spadków.

Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazły się akcje CI Games. Drożeją one o 7,55 proc. do 1,14 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na opublikowane wczoraj po sesji szacunki zarządu spółki odnośnie osiągnięcia w III kwartale 3,6 mln zł zysku netto, przy przychodach na poziomie 17,7 mln zł. >> Czytaj więcej

Dużo mniej emocji za to wywołały wyniki Grupy Kęty. W III kwartale zarobiła ona netto 77,3 mln zł, czyli o 1,7 proc. więcej niż prognozowano i o 9,6 proc. mniej niż przed rokiem. Przychody wzrosły o 12,3 proc. rok do roku do poziomu 717,5 mln zł, co było wynikiem zgodnym z szacunkami. Akcje Kęt drożeją o 0,65 proc. do 392,55 zł, pozostając od maja w trendzie bocznym.

Pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie, czego najlepszym odzwierciedleniem jest spadek indeksu WIG20 poniżej 2.500 pkt., przekreśla szanse na mocne wzrosty w najbliższym czasie, jakie pojawiły się w pierwszych dniach października. Nie przekreśla jednak jeszcze szans na wzrosty w ogóle. Przynajmniej do czasu, aż ostatecznie nie skończy się dobra koniunktura na świecie. Dlatego też kolejnego szczytu na WIG20 i WIG należy oczekiwać za około miesiąc.

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

Losy dzisiejszej sesji na GPW są już rozstrzygnięte. W kolejnych godzinach niewiele tu się zmieni. Wprawdzie po południu zostaną opublikowane tygodniowe dane nt. liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (prognoza: 240 tys.), wrześniowy odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających przygotowanego przez Conference Board (prognoza: 0,1 proc. m/m) i październikowy indeks Fed z Filadelfii (prognoza: 22 pkt.), ale dane te nie będą mieć większego wpływu na nastroje. Również dlatego, że uwaga globalnych inwestorów niezmiennie będzie się koncentrować na spółkach. Do koncernu Aloca, a także American Experess i eBay, które to firmy opublikowały raporty kwartalne wczoraj po zamknięciu sesji na Wall Street, dołączy BoNY Mellon i Verizon, którzy wynikami pochwalą się dziś przed startem notowań. Ponadto warto pamiętać, że dziś przypada 30. rocznica czarnego poniedziałku na Wall Street, gdy indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 22 proc. To też może lekko kształtować nastroje.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CIgames, kety, kghm, Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR