Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?

Zamierasz zacząć grać na giełdzie? W tym celu musisz założyć konto maklerskie. I choć może być ci trudno w to uwierzyć, wybór najlepszego konta maklerskiego może być twoją pierwszą udaną inwestycją. Sprawdź zatem, czym poszczególne rachunku maklerskie różnią się od siebie i ile zapłacisz za posiadanie takiego konta.

Artykuł sponsorowany

Czym jest konto maklerskie?

Konto maklerskie to rodzaj rachunku, który służy do zlecania transakcji kupna i sprzedaży na giełdzie, a także do przechowywania papierów wartościowych. Konta maklerskie prowadzone są w wersji elektronicznej przez domy i biura maklerskie. Posiadanie rachunku maklerskiego jest niezbędne, jeśli zamierzasz inwestować w różnego rodzaju papiery wartościowe, takie jak akcje czy obligacje.

Konto maklerskie może założyć pełnoletnia osoba fizyczna oraz osoba prawna.

Jakie są różnice pomiędzy kontami maklerskimi?

Każde konto maklerskie pozwoli ci na obracanie papierami wartościowymi na giełdzie. Jednak w zależności od tego, jakie konto posiadasz, możesz mieć dostęp do różnych usług dodatkowych. Większość rachunków maklerskich pozwala na korzystanie z materiałów edukacyjnych oraz różnego rodzaju analiz ekonomicznych. Wybierając konto maklerskie, warto porównać poszczególne oferty właśnie pod takim kątem.

To oczywiście nie wszystko. Za prowadzenie rachunku maklerskiego i wykonywanie poszczególnych transakcji biuro czy dom maklerski pobierają opłaty. Ich wysokość jest różna w zależności od tego, na jakie konto się zdecydujesz. Możesz jednak przyjąć, że konta maklerskie dzielą się pod tym względem na dwa rodzaje.

Z jednej strony są rachunki maklerskie, za których prowadzenie nie jest pobierana żadna opłata lub jest ona symboliczna. Jednak wówczas prowizja za każdą transakcję jest stosunkowo wysoka.

Z drugiej strony mamy konta maklerskie, których prowadzenie to koszt około 50-100 zł, jednak jest on rekompensowany przez odpowiednio niższą prowizję od wykonywanych transakcji.

Którą z tych opcji powinieneś wybrać? To już zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz inwestować. Jeśli twoje inwestycje mają mieć charakter długoterminowy, czyli transakcje kupna/sprzedaży będziesz przeprowadzał rzadko, opcja pierwsza będzie lepsza. Jednak, jeśli chcesz intensywnie inwestować i polegać na wielu, częstych transakcjach, zdecydowanie bardziej opłaci się wybranie drugiego rozwiązania.

Poza tym poszczególne konta maklerskie różnią się pod względem systemów maklerskich, służących do komunikacji z giełdą. Poszczególne domu i biura maklerskie korzystają z określonego systemu maklerskiego: Promak Plus, Sidoma lub Maestro. Jeśli zależy ci na konkretnym systemie, załóż konto maklerskie w domu lub biurze maklerskim, które korzysta właśnie z niego.

Gdzie można porównać konta maklerskie?

Jeśli planujesz złożyć konto maklerskie, najpierw dokładnie porównaj dostępne oferty. W tym celu wystarczy zajrzeć na https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-maklerskich. Sprawdź dokładnie najważniejsze informacje i koszty związane z poszczególnymi rachunkami maklerskimi.

Jakie są najważniejsze opłaty i prowizje?

Posiadanie rachunku maklerskiego kosztuje. Biura i domy maklerskie pobierają od swoich klientów opłaty z tytułu:

  • prowizji od zawieranych transakcji,
  • opłaty za prowadzenie konta,
  • opłat dodatkowych.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, opłaty te mogą mieć różną wartość. Koszt prowadzenia rachunku maklerskiego może być darmowy, ale równie dobrze może wynosić kilkadziesiąt złotych. Jednak taka opłata zazwyczaj jest dosyć klarowna.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku prowizji od zawieranych transakcji. Na ogół jest to koszt około 0,13-0,39% wartości transakcji. Zwróć jednak uwagę, że biura i domy maklerskie ustalają minimalną wartość takiej prowizji, która zazwyczaj wynosi od 2 do 8 zł. Poza tym do kosztów związanych z posiadaniem konta maklerskiego należy zaliczyć opłaty z tytułu m.in. przelewów z rachunku, dostępu do arkusza zleceń giełdowych czy dostarczanie bilansu konta tradycyjną pocztą.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR