Jak znaleźć księgę wieczystą? Mini poradnik

Wybór i zakup nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami, których trzeba dopilnować nawet jeśli nie będziemy do nich sięgać przez kilka lub kilkanaście lat. Jednym z dokumentów, który towarzyszy każdej nieruchomości, jest księga wieczysta, która pełni rolę swoistego dowodu tożsamości danego domu lub mieszkania. Dlaczego księga wieczysta jest tak istotna i co powinieneś o niej wiedzieć? W jaki sposób znaleźć księgę wieczystą?

Artykuł sponsorowany

Księga wieczysta – dlaczego jest ona tak ważna?

Księga wieczysta pozwala na weryfikację historii danej nieruchomości. To szczególnie istotne w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Taka księga zawiera informacje o dotychczasowych właścicielach domu, mieszkania lub działki, które znajdują się w naszym kręgu zainteresowania. Jeśli potrzebujesz sprawdzonych informacji na temat lokalu, z dużą dozą prawdopodobieństwa graniczącego z pewnością takie dane możesz znaleźć właśnie w księdze wieczystej.

Szczegóły dotyczące szukania księgi wieczystej po adresie, numerze działki, a także jak ustalić jej numer i ile kosztuje cała operacja znajdziesz na blogu Michała Dawidowicza, doradcy kredytowego: https://blogkredytowy.pl/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/.

W księdze wieczystej znajdziemy opis numeryczny oraz opis ze skrótem odpowiedniego wydziału Sądu Rejonowego dla danej lokalizacji. Możemy wyszukać księgę zatem zarówno po jej numerze, jak i przyporządkowanym adresie.

Jeżeli nie chcemy kupić przysłowiowego kota w worku, musimy dokładnie sprawdzić każde zdanie ogłoszenia o sprzedaż mieszkania lub domu. Może bowiem okazać się, że za atrakcyjną ceną kryje się coś, czego nie jesteśmy w stanie stwierdzić na pierwszy rzut oka, a co zdecydowanie zniechęciłoby nas do zakupu danej nieruchomości. Księga wieczysta powinna być podstawą decyzji o kupnie domu, działki lub mieszkania. Oczywiście, lokalizacja czy wygląd są istotne, ale to księga wieczysta oferuje najważniejsze informacje z perspektywy nabywcy, który planuje spędzić swój czas w danej nieruchomości, i wydać znaczną kwotę na zakup i remont takiego lokalu. Detale zawarte w księdze pozwolą na pozbycie się wątpliwości związanych z zakupem lub podniesie kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem. Słowem – bez księgi wieczystej ani rusz!

Księga wieczysta – rodzaje

W zależności od nieruchomości, księgi wieczyste dzielimy na kilka rodzajów. Wyróżniamy zatem trzy typy takich ksiąg:

 • nieruchomości gruntowe, do których zaliczamy kawałki ziemi stanowiące odrębną własność, czyli działki drogowe, rolne i mieszkaniowe
 • nieruchomości budynkowe, które obejmują grunt stanowiący odrębną własność, na przykład dom jednorodzinny
 • nieruchomości lokale, do których zaliczamy rodzaj nieruchomości stanowiący niezależną własność bazującą na wydzieleniu z innej nieruchomości, na przykład mieszkanie w bloku

Księga wieczysta – kiedy ją sprawdzać?

W momencie, kiedy nabywamy daną nieruchomość, sprawdzenie księgi wieczystej to oczywiście swoisty obowiązek. Kiedy jeszcze warto ją jeszcze sprawdzić? Jeżeli robimy rozeznanie na rynku i mamy na oku kilka nieruchomości, których kupnem potencjalnie jesteśmy zainteresowani, księgi wieczyste mogą pomóc nam podjąć dobrą decyzję.

Jak znaleźć księgę wieczystą?

Boisz się, że procedury znalezienia księgi wieczystej trwają… wieki? Nic bardziej mylnego. Możesz wykorzystać jeden z kilku sposobów na znalezienie księgi wieczystej.

 • dostęp online – w łatwy i przede wszystkim szybki sposób możesz zagwarantować sobie dostęp do wybranej księgi wieczystej. Wystarczy wejść na stronę ksiegiwieczyste.pl, a następnie wprowadzić dane, które pozwolą nam na identyfikację danej nieruchomości. Adres nieruchomości lub numer ewidencyjny to wystarczające informacje do tego, by wygenerować podgląd dokumentu. Jeżeli chcemy pobrać taki dokument, musimy uiścić niewielką opłatę. Biorąc pod uwagę, że w kilka sekund możemy wygenerować taki dokument bez konieczności wykorzystania środków transportu czy wycieczki na pocztę, można przeboleć symboliczną kwotę do zapłaty.
 • wykorzystanie urzędów – ta droga jest sprawdzona, ale może zająć zdecydowanie więcej czasu. Wystarczy udać się do Starostwa Powiatowego przyporządkowanego danej nieruchomości i wnieść opłatę 200zł razem z podaniem do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
 • potencjalnie najprostszym sposobem jest uzyskanie informacji o księdze wieczystej prosto od właściciela, niestety nie należy to do częstych czynności. W niektórych przypadkach właściciele mogą wręcz utrudniać wgląd w księgę wieczystą, generując wiele problemów dla potencjalnych nowych nabywców nieruchomości. Jeżeli stoisz w takiej sytuacji, zdecydowanie poszukaj księgi wieczystej na własny rachunek, gdyż istnieją przesłanki za ukrywaniem pewnych faktów przez właściciela.

Jeżeli rozważasz zakup nieruchomości, polecamy zapoznanie się z księgą wieczystą każdego mieszkania, domu lub działki. W ten sposób możesz uniknąć wielu nieprzyjemności, które mogłyby wyniknąć w momencie zakupu lub remontu nieruchomości. Nikt z nas nie chciałby ponosić nieprzewidywanych kosztów związanych z dodatkowym remontem czy wyeliminowania wad konstrukcyjnych nieruchomości, a takie ryzyko istnieje, jeżeli nie sprawdzimy dokładnie księgi wieczystej przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  Kruk zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • CD Projekt oczekuje, że sytuacja rynkowa unormuje się do premiery Cyberpunk 2077

  CD Projekt zakłada, że sytuacja na kluczowych rynkach wróci do normy do czasu premiery gry "Cyberpunk 2077", poinformował członek zarządu Michał Nowakowski. W czerwcu dostęp do gry uzyskają liderzy opinii.

 • PZU pracuje nad nową strategią, analizuje zaangażowanie w sektor bankowy

  PZU przygotowuje nową strategię na lata 2021-2024, w której zdefiniuje także swoje podejście do aktywów bankowych, znajdujących się pod silną presją, związaną m.in. z obniżkami stóp procentowych, poinformowali przedstawiciele grupy. Ubezpieczyciel nie widzi obecnie konieczności dokapitalizowania Alior Banku.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Wyniki PZU w cieniu dużego odpisu na akcje Alior Banku

  Zysk netto ubezpieczeniowego giganta spadł w pierwszych trzech miesiącach roku aż o 85 proc. rok do roku do 116 mln zł. Wynik PZU obciążył odpis na akcje Alior Banku na kwotę 516 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR