Szwedzki inwestor branżowy wzywa do sprzedaży Centrum Klima

Omawiane walory:

Szwedzka firma Lindab chce odkupić akcje od wszystkich akcjonariuszy polskiej spółki oferując 14,50 zł za sztukę. Wezwanie ma być ogłoszone już wkrótce.

Jedną z gwiazd poniedziałkowej sesji jest Centrum Klima. Jej kurs zyskuje około 25 proc. przy sporych jak na tę spółkę obrotach. Sprawcą nagłego wyskoku jest Lindab, szwedzka firma z branży wentylacyjnej i budowlanej. Szwedzi zawarli porozumienie z większościowymi akcjonariuszami Centrum Klima dotyczące zakupu 51,8 proc. akcji spółki. Ustalona cena za akcję wynosi 14,50 zł i zawiera premię w wysokości 26,3 proc. względem średniego kursu akcji z okresu ostatnich trzech miesięcy oraz ponad 29 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia. >> Informacje o warunkach transakcji są tutaj.

Umowa przejęcia ma zostać podpisana 30 kwietnia 2012, a 2 maja Lindab ogłosi wezwanie na pozostałe akcje spółki po takiej samej cenie, czyli 14,50 zł. Transakcja nie podlega zatwierdzeniu przez organy ochrony konkurencji. Po sfinalizowaniu przejęcia przez Lindab, główni akcjonariusze Marek Perendyk oraz Wojciech Jakrzewski pozostaną w kadrze zarządzającej spółki. >> Szczegóły negocjacji tutaj.

– Lindab i Centrum Klima funkcjonują równolegle na wielu rynkach zagranicznych oraz w Polsce. Teraz mamy możliwość połączyć siły i wspólnie rozszerzać portfolio i zwiększać jakość produktów. To dla nas wyróżnienie, że pozycja Centrum Klima oraz kondycja i dynamika rozwoju firmy zostały docenione przez światowego lidera, jakim jest Lindab – powiedział Marek Perendyk, prezes Centrum Klima.

W 2011 roku przychody Centrum Klima wzrosły do 93,2 mln zł z 84,5 mln zł przed rokiem, a zysk netto do 8,1 mln zł z 6,7 mln zł. Eksport w zeszłym roku wzrósł o 38 proc., do blisko 35 proc. Obecnie 94 proc. sprzedaży zagranicznej trafia do Unii Europejskiej. Najważniejsze rynki eksportowe firmy to Niemcy (20 proc. eksportu), Belgia (kolejnych 20 proc.) oraz Holandia (8 proc.).

>> Według stanu przed wezwaniem, Centrum Klima była optymalnie wyceniana majątkowo i lekko niedowartościowana dochodowo, natomiast średnia z 13 metod wycen mówi iż wycena rynkowa jest optymalna. Premia zaoferowana w wezwaniu ma w związku z tym uzasadnienie, lecz kupujący nie przepłaca. >> Analiza fundamentalna Centrum Klima wraz ze wskaźnikami i wycenami na stronie spółki w StockWatch.pl

Będąca nabywcą szwedzka grupa osiągnęła w 2011 roku 6,878 mld SEK przychodów. Lindab prowadziła działalność w 31 krajach i zatrudniała ok. 4300 pracowników. Głównym rynkiem działalności Lindab jest budownictwo przemysłowe, na które przypada 80 proc. sprzedaży, zaś pozostałe 20 proc. pochodzi z budownictwa mieszkaniowego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT centklima, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Żniwa w dywidendach, kolejne spółki dopieszczą akcjonariuszy

  W mijającym tygodniu kolejne kilkanaście spółek zadeklarowało, że chce podzielić się ubiegłorocznym zyskiem z akcjonariuszami. Niektórzy szykują na ten cel pokaźne kwoty. Cały czas jest szansa dołączyć do grona uprawnionych. Zestawiliśmy spółki, które nie pożałują grosza swoim akcjonariuszom.

 • 4 asy z sektora przemysłowego i Boryszew na deser

  Uwaga na spółki przemysłowe - w IV kwartale większość borykała się ze spadkami marży. Wśród nadchodzących wyników czeka niejedno rozczarowanie. Ale jak zwykle znalazło się kilku prymusów, którzy mają z czego pokazać poprawę fundamentów. Zobacz w jakich spółkach upatrują szansy analitycy z DI BRE Banku.

 • Insiderzy wciąż na zakupach, zbierają przecenione akcje

  Mimo spadków menadżerowie nie panikują, tylko dokupują akcje własnych spółek. Kursy większości z nich wpadły ostatnio w historyczne dołki.

 • Rynki się uspokajają, czas wybierać ciekawe spółki?

  Analitycy zapytani o prognozy na przyszły tydzień, jednoznacznie wskazują na możliwość dalszych wzrostów. Spadki ich zdaniem nie grożą, a nawet warto zacząć rozglądać się za okazjami.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR