Kapitał obrał kurs na dolara, gorąco na Ursusie i Redanie

Omawiane walory: , , , ,

W poniedziałek warszawski parkiet wykazał się siłą na tle europejskich odpowiedników, a wskaźnik giełdowych średniaków osiągnął najwyższy poziom od 2008 roku. We wtorek rano sytuacja jest znacznie gorsza. Wszystkie główne indeksy tracą na wartości, a WIG20 szykuje się do testu lokalnych wsparć. 

Poniedziałkowa sesja mimo słabego początku zakończyła się w okolicach piątkowych poziomów zamknięcia. Mocnym punktem warszawskiego rynku okazał się segment średnich spółek – mWIG40 powiększył tegoroczny dorobek o 0,5 proc. W Europie kolejną cegiełkę do obecnie trwającej hossy dołożył niemiecki DAX (+0,27 proc.). Słabiej z kolei wypadły indeksy w Londynie, Paryżu czy Madrycie – FTSE100 i CAC40 oddały po 0,5 proc., a IBEX35 0,3 proc. W lepszych nastrojach przebiegał poniedziałkowy handel za oceanem. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,78 proc., S&P 500 umocnił się o 0,39 proc., a Nasdaq o 0,31 proc. Wydarzeniem, które skupiło uwagę amerykańskich inwestorów była prezentacja dwóch nowych produktów firmy Apple. Mowa o Apple Watch’u i MacBook’u. W ciągu sesji akcje technologicznego giganta charakteryzowały się sporą zmiennością – od kilkuprocentowych wzrostów do ponad 1-proc. przeceny. Ostatecznie notowania Apple zakończyły sesję wzrostem o 0,4 proc.

W Europie w poniedziałek kluczowym wydarzeniem był start europejskiej wersji programu skupu obligacji pod nazwą Public Sector Purchase Programme (PSPP). Europejski Bank Centralny będzie nabywał papiery o zapadalności od 2 do 30 lat z rynku wtórnego i o rentowności znajdującej się powyżej stopy depozytowej banku centralnego, która aktualnie wynosi -0,2 proc. EBC do jesieni 2016 roku będzie nabywał obligacje skarbowe w comiesięcznej wysokości 60 mld euro. Celem programu wartego w sumie 1.14 bln euro jest pobudzenie europejskiej gospodarki.

Na efekty rynkowe działań EBC nie trzeba było długo czekać. Rynek obligacji zareagował natychmiast spadkiem rentowności obligacji Niemiec czy Francji, a krzywa zaczęła się wypłaszczać. Oprocentowanie niemieckich 10-latek spadło z 0,354 proc. w piątek do obecnego poziomu 0,281 proc. Natomiast 15-latki powędrowały z poziomu 0,645 proc. do 0,552 proc. Spoglądając na krótki koniec krzywej rentowności widzimy, że dopiero 7-latki mają dodatnie oprocentowanie. Niższe zapadalności są poniżej zera, a 2-latki mają rentowność niekwalifikującą się do zakupu przez EBC (-0,215 proc.). – mówi Daniel Kostecki z HFT Brokers Dom Maklerski SA.

Warto odnotować, że obok kolejnych spadków na EUR/PLN na rynku walutowym obserwujemy również pokaz siły dolara amerykańskiego – USD/PLN jest najwyżej od 2009 r. Za jednego dolara trzeba zapłacić już 3,8146 PLN. Na parze EUR/USD obecnie ustanawiane są nowe minima. Oprócz bardzo dobrych piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, do umocnienia amerykańskiej waluty przyczyniły się słowa członka Fed Richarda Fischera, który stwierdził, że stopy powinny zostać podniesione już podczas marcowego posiedzenia FOMC (18 marca). Inwestorzy z dystansem podchodzą do takiego scenariusza, ale już opcji podwyżek w czerwcu nie wykluczają.>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

Wykres  EUR/USD (Źródło: EFIX Dom Maklerski SA)

Wykres EUR/USD (Źródło: EFIX Dom Maklerski SA)

Najmocniej przecenione spółki z WIG20

Najmocniej przecenione spółki z WIG20

Na warszawskim rynku akcji sytuacja nie wygląda najlepiej. Wśród dużych spółek jedynie mBank jeszcze opiera się przecenie. Uwagę przykuwają spółki publikujące sprawozdania finansowe. We wtorek wzrostem o ponad 5 proc. wyróżnia się Ursus. W ubiegłym roku producent ciągników miał 236 mln zł przychodów, wobec 168 mln zł w 2013 roku. Na poziomie netto ponad 22,4 mln zł straty zostało zamienione na 13,82 mln zł zysku. Motorem napędowym wyników była umowa eksportowa z rządem Etiopii na dostarczenie w sumie 3 tys. ciągników. Według najnowszych doniesień prasowych, Ursus wciąż szuka finansowania na produkcję drugiej partii traktorów do Etiopii. Powodem jest znaczny wzrost zainteresowania rządowymi gwarancjami.

W poniedziałek rano akcje MCI Management utrzymują się na symbolicznym plusie. Przed sesją spółka opublikowała raport okresowy. Giełdowy fundusz w IV kwartale 2014 r. miał 29,3 mln zł zysku z inwestycji, 24,3 mln zł zysku netto dla akcjonariuszy i 16,46 zł wartości aktywów netto na akcję (NAV).>> Komunikat wraz z raportem finansowym znajdziesz tutaj

– Prognoza na 2014 r. zakładająca wzrostu NAV-u na akcję do 16,50 zł została wykonana w 99 proc. Spółka jest wyceniana przez rynek na 12,86 zł wobec NAV na akcję na 16,46 zł, wobec czego dyskonto wobec wartości księgowej wynosi 22 proc. – mówi Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

Po publikacji wyników o blisko 1,5 proc. drożeją akcje Prime Car Management. Spółka w najnowszym raporcie za 2014 rok wykazała się poprawą rentowności. Zysk netto zamknął się kwotą 62,6 mln zł, a przychody wyniosły 552,1 mln zł. We wtorek rano dobrze prezentują się notowania Bytomu (+3 proc.). Modowa spółka zamknęła ubiegły rok dynamiczną poprawą wyników. Na ten rok zarząd stawia sobie ambitne cele i zapowiada rekordowy rok pod względem wypracowanych wyników.

O ponad 5 proc. tanieją akcje Redanu. Przed sesją spółka podała wstępną informację o sprzedaży w lutym 2015 r. Według raportu, szacunkowa wartość przychodów w ubiegłym miesiącu wyniosła 35 mln zł, co dało jedynie 3-proc. progres r/r. W ujęciu narastającym sprzedaż poprawiła się r/r o zaledwie 4 proc. (69,3 mln zł). Warto dodać, że w niespełna trzy tygodnie cena akcji w reakcji na wysokie rekomendacje podskoczyła o ponad 70 proc. Redan pokaże sprawozdanie finansowe za IV kwartał i cały 2014 rok 19 marca.

Mapa rynku - stan na godzinę 10:48

Mapa rynku – stan na godzinę 10:48

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BYTOM, mci, pcm, redan, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR