KNF bierze pod lupę transakcje akcjonariuszy AQT Water

Omawiane walory:
Notowane na NewConnect AQT Water znów ma problemy. Tym razem sprawa dotyczy zatajenia transakcji na akcjach spółki przez akcjonariusza oraz osobę pełniącą obowiązki zarządcze. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do GPW z wnioskiem o zawieszenie obrotu.
aqtwater,knf,zawieszenie,akcje,insider,trading

KNF do czasu wyjaśnienia sprawy handlu akcjami AQT Water zawiesiła notowania spółki.

Na wstępie należy zaznaczyć, że notowania AQT Water już od tygodnia są zawieszone, ze względu na nieprzekazanie w terminie pełnego raportu rocznego. Przypomnijmy, spółka jeszcze pod koniec lipca opublikowała sprawozdanie roczne z negatywną opinią audytora. Kilka dni później KNF zawnioskowała o zawieszenie notowań do czasu przekazania kompletu rzetelnych dokumentów. Na początku sierpnia spółka ogłosiła, że zleca ponowny audyt oraz korektę dokumentacji. Dodatkowo przedstawiła korektę z pozytywną opinią biegłego, choć wciąż z zastrzeżeniami. Na tamten moment można było zakładać, że handel wkrótce zostanie wznowiony.

Dziś już wiemy, że przerwa potrwa jednak dłużej. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła z wnioskiem o zawieszenie handlu do odwołania. Zdaniem urzędu, „wystąpiły okoliczności wskazujące na możliwość dokonywania obrotu akcjami ww. spółki z naruszeniem interesów inwestorów”. Do czasu wyjaśnienia sprawy handel akcjami AQT Water pozostanie zawieszony.

– Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podejmuje obecnie czynności sprawdzające mające na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie możliwości nie wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 69 ustawy o ofercie publicznej oraz art. 19 rozporządzenia MAR – czytamy w komunikacie.

Oba przytoczone artykuły dot. obowiązku zawiadomienia o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce publicznej. Na mocy art. 19 rozporządzenia MAR, wszystkie osoby pełniące funkcje zarządcze u danego emitenta oraz osoby blisko z nimi związane, zobowiązane są do powiadamiania Komisji Nadzoru Finansowego oraz emitenta o zrealizowanych transakcjach na akcjach spółki.

Nieoficjalnie mówi się, że sprawa dotyczy zmiany stanu posiadania Beaty Babińskiej. Według raportu za I kwartał (z 28 czerwca), żona prezesa i głównego akcjonariusza AQT Water, posiadała 211,3 tys. akcji spółki (17,9 proc.). Od zamknięcia I kwartału aż do teraz Beata Babińska tylko raz poinformowała o zmianie w portfelu. W połowie lipca spółka opublikowała komunikat, zgodnie z którym żona prezesa 3 lipca sprzedała część akcji i zmniejszyła zaangażowanie ze 119,2 tys. do 100,2 tys. akcji. Spółka ani sama zainteresowana nie wyjaśniła, co się stało z różnicą, czyli pakietem blisko 100 tys. akcji.

AQTWater

Zawiadomienie Beaty Babińskiej o zmianie stanu posiadania akcji AQT Water.

Problemy z audytorem i rezygnacje w radzie nadzorczej

Pod koniec lipca AQT Water opublikował raport roczny za 2019, co do którego audytor wystawił negatywną opinię. Biegły stwierdził, że sprawozdanie AQT nie przedstawia rzetelnego i jasnego obrazu sytuacji spółki. Zarzucił także nieprawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, brak odpisów aktualizujących należności od dłużników zalegających ze spłatą, niezgodność potwierdzeń sald z dokumentacją księgową, brak programu komputerowego do prowadzenia ksiąg oraz niemożność ich uzyskania od biura rachunkowego.

– Do zarzutów odniósł się oczywiście zarząd AQT, który tłumaczy się, że winny jest dotychczasowy podmiot prowadzący księgowość, który na dodatek odmawia wydania dokumentów. Poprawiony raport roczny został opublikowany z początkiem sierpnia. Jak przedstawia tabela poniżej, zmiany istotne nie były i dotyczyły jedynie pozycji bilansowych. Przede wszystkim wszystkie zobowiązania długoterminowe zostały przeklasyfikowane do zobowiązań krótkoterminowych oraz nieznacznie spadły inwestycje krótkoterminowe – sygnalizuje analityk StockWatch.pl w omówieniu najnowszego raportu AQT Water.

AQTWater,aqt

Źródło: Omówienie StockWatch.pl

>> Księgowy pilnie poszukiwany – omówienie sprawozdania finansowego po II kw. 2020 r.

W kolejnym podejściu audytor wystawił opinię pozytywną, ale z zastrzeżeniami. W dokumencie biegły zakwestionował brak odpisów aktualizujących należności na kwotę 1 mln zł na sprawy sądowe oraz zawyżenie inwestycji krótkoterminowych o 362 tys. zł.

Czerwona lampką są też rezygnacje w radzie nadzorczej, czyli organie odpowiedzialnym za stały nadzór nad działalnością firmy. 22 czerwca AQT Water poinformowało o rezygnacji Roberta Kwiatkowskiego z funkcji członka rady ze skutkiem na koniec 3 czerwca. Na początku lipca analogiczną decyzję podjęła Katarzyna Budzik. Tu rezygnacja wpłynęła ze skutkiem na dzień 4 czerwca. Żadna z opuszczających radę osób nie wskazała powodów rezygnacji.

Kilka miesięcy wcześniej (też bez podania przyczyn) z rady odeszli Jerzy Bednarek oraz Tomasz Kozłowski. Obaj złożyli rezygnację 6 marca, o czym spółka poinformowała dwa dni później.

W 3 miesiące ponad 700 proc.

AQT Water specjalizuje się w technologiach oczyszczania wody i ścieków oraz małej i średniej retencji (m.in. zbierania deszczówki). Jeszcze w ubiegłym roku spółka świadczyła usługi przede wszystkim na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Na początku roku zrezygnowała z przetargów i postawiła na obecność w marketach budowlanych (m.in. Onninen-Kesko Group, OBI, Leroy Merlin, Saint Gobain) oraz rozwoju eksportu (kraje Zatoki Perskiej).

W lutym AQT Water przejęła spółkę WERIDON, która wg informacji przekazanych w raporcie bieżącym zakończyła proces tworzenia technologii smart contracts opartej na łańcuchu blockchain. Produkt ma służyć ewidencji łańcucha dostaw odpadów i nieczystości od miejsca jego wytworzenia do utylizacji lub recyclingu. Oferować ma też technologię związaną z analizowaniem i kontrolowaniem deficytów hydrologicznych oraz zapobieganiu im poprzez racjonalne wykorzystanie wody. Co ciekawe, według raportów AQT Water kupiło spółkę z innowacyjną technologią po zaskakująco niskiej cenie.

– Przedstawiony opis sugerowałby, że produkt już jest gotowy do komercjalizacji. Wątpliwości budzi fakt, że cena nabycia spółki wyniosła oszałamiające… 6 tys. zł, a sam WERIDON został zarejestrowany w KRS pod koniec grudnia 2018 r. Wytworzenie tak dość zaawansowanej technologii miało zająć zatem raptem nieco ponad rok, co brzmi dość niewiarygodnie – zwraca uwagę analityk StockWatch.pl.

Niedawno w sukurs spółce przyszedł rządowy program „Moja Woda”. Temat szybko podchwycili inwestorzy, co dodatkowo wywindowało notowania spółki do rekordowych poziomów. Jeszcze na początku czerwca za jedną akcję AQT Water płacono nieco ponad 8 zł. W piku z końca lipca wycena osiągnęła poziom 65 zł. Ostatnie przed zawieszeniem transakcje zawierano po kursie 51 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Aquatech, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • AQT Water zostało na lodzie i bez pieniędzy

  Historia AQT Water to gotowy scenariusz na kinowy hit z gatunku dramat/kryminał. Nowy zarząd po przejęciu kontroli nad firmą zastał puste konta, potężne braki w dokumentacji i uziemioną produkcję. Spółka oskarża byłego prezesa i zapowiada złożenie zawiadomień do organów ścigania.

 • Wiara przenosi góry, ale niekoniecznie przynosi pieniądze drobnym akcjonariuszom

  Prezes AQT Water po sprzedaży pokaźnego pakietu akcji kilka miesięcy temu obiecywał, że działa w interesie firmy, która ma świetlaną przyszłość. Niecały tydzień przed WZA upłynnił resztę swoich akcji i udał się w nieznane, a kurs akcji w 5 dni zanotował spadek o 67 proc. Przysłowie "kto oszukał raz, oszuka kolejny" pasuje tutaj jak ulał. Jedyną nadzieją dla akcjonariuszy, którzy jeszcze pozostali w spółce, wydaje się być nowa rada nadzorcza, która być może zbada sytuację w spółce i oceni jak to naprawdę wygląda od środka.

 • Kontrowersyjne walne w AQT Water. KNF zapowiada szeroko zakrojone działania nadzorcze Środowe walne AQT Water miało niecodzienny przebieg. Na spotkaniu z akcjonariuszami nie pojawił się ani jeden przedstawiciel władz spółki. Ostatecznie nad projektami uchwał głosowało trzech akcjonariuszy, dysponujących pakietem zaledwie 2,6 proc. akcji.
 • Prezes AQT Water sprzedał prawie wszystkie akcje

  Znów głośno o AQT Water. Prezes spółki sprzedał pakiet 15,8 proc. akcji za ponad 7 mln zł, mimo iż jeszcze kilka dni wcześniej deklarował wielką wiarę w spółkę i jej perspektywy. Podczas środowego WZA Wojciech Babiński będzie mógł głosować dużo większym pakietem niż aktualnie posiada.

 • AQT Water odwieszone. Inwestorzy rzucili się na przecenione akcje

  Po miesięcznej przerwie spowodowanej zawieszeniem na wniosek KNF, inwestorzy znów mogą handlować akcjami AQT Water. Notowania otworzyły się na poziomie 25 zł. Potężna luka spadkowa nie wystraszyła inwestorów. Przeciwnie. W ciągu godziny poszybowały do 36 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR