AQT Water zostało na lodzie i bez pieniędzy

Omawiane walory:

Historia AQT Water to gotowy scenariusz na kinowy hit z gatunku dramat/kryminał. Nowy zarząd po przejęciu kontroli nad firmą zastał puste konta, potężne braki w dokumentacji i uziemioną produkcję. Spółka oskarża byłego prezesa i zapowiada złożenie zawiadomień do organów ścigania.

AQT,Water,aquatech,akcje,krach

AQT Water zostało na lodzie i bez pieniędzy

Notowany na NewConnet AQT Water jeszcze kilka tygodni temu chwalił się intratnymi umowami z zagranicznymi podmiotami i kusił inwestorów wizją podboju świata. Dziś spółka jest na skraju upadłości. Nowy zarząd przedstawił krajobraz po odsunięciu Wojciecha Babińskiego od sterów. W firmie oprócz długów i nieczynnej linii produkcyjnej pozostało niewiele.

>> Historię nieczystych chwytów byłego prezesa AQT Water opisaliśmy tutaj

Według władz, poprzedni zarząd w osobie Wojciecha Babińskiego przywłaszczył sobie niemal całą dokumentację spółki w tym m.in. umowy potwierdzające współpracę z partnerami handlowymi czy umowy potwierdzające zobowiązania finansowe. Z tego powodu AQT Tech nie jest w stanie np. ustalić czy Weridon Sp. z o.o. jest w 100 proc. spółką zależną firmy. Pod znakiem zapytania stoją również wypłaty wynagrodzeń za wrzesień.

– Zarząd spółki nie dysponuje jakąkolwiek dokumentacją potwierdzającą na przykład współpracę spółki z partnerami handlowymi, czy umowami, z których wynikać mogą zobowiązania finansowe spółki. Zarząd spółki będzie przez wzgląd na tę sytuację składać stosowne zawiadomienia do organów ścigania. Dokumentacja spółki nie była w żaden sposób prywatną dokumentacją p. Babińskiego i nie miał on prawa zabrać jej ze spółki – czytamy w komunikacie.

Również należności wobec firmy są zagadką i mogą okazać się nieściągalne. Dokumentacją nie dysponuje również biuro księgowe prowadzące w tej chwili księgowość AQT Water.

Kolejną złą wiadomością jest stan finansów spółki. Według nowych władz przejęte konta bankowe świecą pustkami. Poprzedni zarząd, pomimo jego odwołania przez radę nadzorczą, praktycznie wyczyścił rachunki bankowe spółki.

– W zakresie finansów spółki istotną informacją jest, iż rachunki bankowe w chwili przejęcia nad nimi kontroli przez zarząd spółki wskazywały stany zerowe lub znajdowały się na nich kwoty całkowicie nieistotne z punktu widzenia finansów spółki. Jest to o tyle istotne, że poprzedni zarząd, pomimo jego odwołania przez radę nadzorczą w dniu 30 września 2020 roku, w okresie od odwołania do 9 października 2020 roku dokonał w sposób nieuprawniony kilkudziesięciu dyspozycji i przelewów środków finansowych z rachunków bankowych spółki. Zarząd spółki także w związku z tym faktem rozważa złożenie stosownych zawiadomień i doniesień – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

To nie koniec problemów AQT Water. Nowe władze na miejscu dowiedziały się, że produkcja została wstrzymana, ze względu na brak oprogramowania oraz komputera, który służył do jego instalacji. Pod koniec września sprzęt był jeszcze na wyposażeniu spółki. W tej sprawie spółka również zamierza złożyć zawiadomienie do organów ścigania.

– Zarząd emitenta będzie weryfikował przypuszczenia pracowników spółki, czy wskazane oprogramowanie i sprzęt nie zostały bezprawnie zabrane przez byłego prezesa lub osoby działające na jego zlecenie – czytamy w komunikacie.

Władze spółki liczą, że AQT Water uda się uratować. Obecnie trwa ocena stanu finansów pod kątem jej płynności finansowej, obsługi wymagalnych zobowiązań i decyzji, czy nie wypełnione zostały obecnie lub w przeszłości przesłanki do złożenia przez spółkę wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego.

Opis aktualnej sytuacji AQT Water wstrząsnął inwestorami. We wtorek kurs akcji spółki spada o 40 proc. do 6,80 zł. Przysłowiowej oliwy do ognia dolał Kamil Gaworecki. Członek nowej rady nadzorczej wybranej na walnym pod koniec września sprzedał pakiet 6,6 tys. akcji po średnim kursie 11,63 zł. Transakcje miały miejsce na NewConnect w poniedziałek, czyli tuż przed publikacją komunikatu ws. stanu spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Aquatech, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wiara przenosi góry, ale niekoniecznie przynosi pieniądze drobnym akcjonariuszom

  Prezes AQT Water po sprzedaży pokaźnego pakietu akcji kilka miesięcy temu obiecywał, że działa w interesie firmy, która ma świetlaną przyszłość. Niecały tydzień przed WZA upłynnił resztę swoich akcji i udał się w nieznane, a kurs akcji w 5 dni zanotował spadek o 67 proc. Przysłowie "kto oszukał raz, oszuka kolejny" pasuje tutaj jak ulał. Jedyną nadzieją dla akcjonariuszy, którzy jeszcze pozostali w spółce, wydaje się być nowa rada nadzorcza, która być może zbada sytuację w spółce i oceni jak to naprawdę wygląda od środka.

 • Kontrowersyjne walne w AQT Water. KNF zapowiada szeroko zakrojone działania nadzorcze Środowe walne AQT Water miało niecodzienny przebieg. Na spotkaniu z akcjonariuszami nie pojawił się ani jeden przedstawiciel władz spółki. Ostatecznie nad projektami uchwał głosowało trzech akcjonariuszy, dysponujących pakietem zaledwie 2,6 proc. akcji.
 • Prezes AQT Water sprzedał prawie wszystkie akcje

  Znów głośno o AQT Water. Prezes spółki sprzedał pakiet 15,8 proc. akcji za ponad 7 mln zł, mimo iż jeszcze kilka dni wcześniej deklarował wielką wiarę w spółkę i jej perspektywy. Podczas środowego WZA Wojciech Babiński będzie mógł głosować dużo większym pakietem niż aktualnie posiada.

 • AQT Water odwieszone. Inwestorzy rzucili się na przecenione akcje

  Po miesięcznej przerwie spowodowanej zawieszeniem na wniosek KNF, inwestorzy znów mogą handlować akcjami AQT Water. Notowania otworzyły się na poziomie 25 zł. Potężna luka spadkowa nie wystraszyła inwestorów. Przeciwnie. W ciągu godziny poszybowały do 36 zł.

 • KNF bierze pod lupę transakcje akcjonariuszy AQT Water Notowane na NewConnect AQT Water znów ma problemy. Tym razem sprawa dotyczy zatajenia transakcji na akcjach spółki przez akcjonariusza oraz osobę pełniącą obowiązki zarządcze. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do GPW z wnioskiem o zawieszenie obrotu.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR