Kontrowersyjne walne w AQT Water. KNF zapowiada szeroko zakrojone działania nadzorcze

Omawiane walory:
Środowe walne AQT Water miało niecodzienny przebieg. Na spotkaniu z akcjonariuszami nie pojawił się ani jeden przedstawiciel władz spółki. Ostatecznie nad projektami uchwał głosowało trzech akcjonariuszy, dysponujących pakietem zaledwie 2,6 proc. akcji.

aqtwater,walne,skandal

Środowe walne AQT Water miało niecodzienny przebieg. Nikt z kierownictwa spółki nie stawił się na spotkaniu.


Warszawska giełda widziała już wiele, ale środowe walne AQT Water pokazało, że kreatywność właścicieli niektórych spółek nie ma granic. Dotychczas najgłośniejszych przykładem kuriozalnego WZA było walne Komputronika, które odbyło się w busie zaparkowanym pod siedzibą spółki. W środę o wysokie miejsce w niechlubnym rankingu powalczył AQT Water. Na WZA zaplanowano głosowanie nad projektami uchwał m.in. ws. zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki za rok obrotowy 2019, rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania rady nadzorczej z działalności za rok 2019 oraz z oceny działalności zarządu w 2019 roku, podziału zysku, udzielenia członkom zarządu i RN spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku 2019 oraz powołania nowej rady nadzorczej.

Zarząd spółki mógł spodziewać się, że będzie to „gorące” spotkanie, ponieważ ostatnie tygodnie były wyjątkowo burzliwe dla firmy. Sytuacją i wydarzeniami w AQT zainteresowała się nawet KNF, która dwukrotnie zawieszała handel akcjami. Za pierwszym razem powodem były zastrzeżenia audytora do sprawozdania finansowego, a za drugim zatajenie informacji o transakcjach na akcjach przez „osobę pełniącą obowiązki zarządcze w spółce” i „osobę blisko związaną z osobą pełniącą obowiązki zarządcze w spółce”. W tej drugiej sprawie Komisja wszczęła też postępowanie administracyjne.

Pikanterii całej sytuacji dodał komunikat o sprzedaży akcji przez prezesa Wojciecha Babińskiego. Transakcja miała miejsce trzy dni przed walnym i dotyczyła pakietu 15,8 proc. akcji za 7,1 mln zł. Postawa prezesa AQT Water wywołała oburzenie wśród inwestorów, ponieważ zaledwie kilka dni wcześniej Babiński w liście do akcjonariuszy deklarował wielką wiarę w spółkę i jej perspektywy. Dodatkowo, moment sprzedaży akcji poprzedziła seria pozytywnych komunikatów w ESPI.

aqtech

Kliknij, aby powiększyc.

Z relacji uczestników wynika, że walne miało dość chaotyczny przebieg, ponieważ na spotkaniu nie stawił się nikt z kierownictwa spółki. Zabrakło przede wszystkim prezesa Wojciecha Babińskiego. W jego imieniu stawił się jedynie przedstawiciel z wadliwie wystawionym upoważnieniem. W rozmowie telefonicznej z akcjonariuszami prezes oświadczył, że „sprzedał akcje, bo widział, że ktoś manipuluje kursem”. Na forach inwestorskich szeroko komentowana jest relacja jednego z uczestników walnego.

aqtwater,walne

Relacja jednego z uczestników walnego AQT. Źródło: forum bankier.pl Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ostatecznie grupa trzech akcjonariuszy reprezentujących 30,5 tys. akcji (2,59 proc. kapitału zakładowego) głosowała nad przygotowanymi wcześniej projektami uchwał. Finalnie walne powołało nową radę nadzorczą. Akcjonariusze nie zatwierdzili też sprawozdania zarządu z działalności spółki za rok obrotowy 2019 i nie udzielili absolutorium członkom zarządu i RN, w tym Wojciechowi Babińskiemu i Maciejowi Pawlukowi (obecni akcjonariusze wstrzymali się od głosu).

Z informacji do których dotarł StockWatch.pl wynika, że kilku inwestorów zawiadomiło o sprawie Komisję Nadzoru Finansowego. Jacek Barszczewski odmówił komentarza w tej kwestii, ale dodał, że sprawa AQT Water jest mocno monitorowana.

Organ nadzoru podejmuje ws. spółki AQT Water szeroko zakrojone działania nadzorcze. Charakter tej sprawy jest wielowątkowy. Działania te wykraczają poza obszar opublikowanego 31 sierpnia 2020 r. komunikatu. Szczegóły tych działań nie mogą obecnie zostać ujawnione z uwagi na ustawową tajemnicę zawodową. Na tym etapie UKNF nie jest uprawniony do antycypowania żadnych potencjalnych rozstrzygnięć w tej sprawie – poinformował StockWatch.pl Jacek Barszczewski, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej KNF.

W czwartek kurs akcji AQT Water odbija o 11 proc. Dzisiejszy wzrost należy jednak rozpatrywać w kategoriach korekty po ostatnich spadkach. Tylko w tym tygodniu notowania AQT Water spadły o blisko 50 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Aquatech, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • AQT Water zostało na lodzie i bez pieniędzy

  Historia AQT Water to gotowy scenariusz na kinowy hit z gatunku dramat/kryminał. Nowy zarząd po przejęciu kontroli nad firmą zastał puste konta, potężne braki w dokumentacji i uziemioną produkcję. Spółka oskarża byłego prezesa i zapowiada złożenie zawiadomień do organów ścigania.

 • Wiara przenosi góry, ale niekoniecznie przynosi pieniądze drobnym akcjonariuszom

  Prezes AQT Water po sprzedaży pokaźnego pakietu akcji kilka miesięcy temu obiecywał, że działa w interesie firmy, która ma świetlaną przyszłość. Niecały tydzień przed WZA upłynnił resztę swoich akcji i udał się w nieznane, a kurs akcji w 5 dni zanotował spadek o 67 proc. Przysłowie "kto oszukał raz, oszuka kolejny" pasuje tutaj jak ulał. Jedyną nadzieją dla akcjonariuszy, którzy jeszcze pozostali w spółce, wydaje się być nowa rada nadzorcza, która być może zbada sytuację w spółce i oceni jak to naprawdę wygląda od środka.

 • Prezes AQT Water sprzedał prawie wszystkie akcje

  Znów głośno o AQT Water. Prezes spółki sprzedał pakiet 15,8 proc. akcji za ponad 7 mln zł, mimo iż jeszcze kilka dni wcześniej deklarował wielką wiarę w spółkę i jej perspektywy. Podczas środowego WZA Wojciech Babiński będzie mógł głosować dużo większym pakietem niż aktualnie posiada.

 • AQT Water odwieszone. Inwestorzy rzucili się na przecenione akcje

  Po miesięcznej przerwie spowodowanej zawieszeniem na wniosek KNF, inwestorzy znów mogą handlować akcjami AQT Water. Notowania otworzyły się na poziomie 25 zł. Potężna luka spadkowa nie wystraszyła inwestorów. Przeciwnie. W ciągu godziny poszybowały do 36 zł.

 • KNF bierze pod lupę transakcje akcjonariuszy AQT Water Notowane na NewConnect AQT Water znów ma problemy. Tym razem sprawa dotyczy zatajenia transakcji na akcjach spółki przez akcjonariusza oraz osobę pełniącą obowiązki zarządcze. Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła do GPW z wnioskiem o zawieszenie obrotu.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR