Koronawirus ciągnie w dół europejskie giełdy, w grze Orange Polska i Unimot

Omawiane walory: , , , , ,

Skokowy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i potwierdzonych przypadków koronawirusa ponownie psuje nastroje na giełdach. W czwartek na GPW w centrum uwagi są mocne zmiany kursów Work Service, Unimotu, Kruka i Orange Polska.

pge, orange, kruk, workservice, play, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Czerwono zrobiło się w czwartek na światowych giełdach. Pretekstem do realizacji zysków stały się doniesienia z Chin nt. koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa tylko dziś wzrosła o 242, zostawiając w tyle poprzedni dzienny rekord na poziomie 103 osób. Ponadto liczba potwierdzonych przypadków zarażenia wzrosła o prawie 15 tys. Ten skokowy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i zarażeń wynika z faktu, że uwzględniono przypadki zdiagnozowane przy użyciu nowych metod klinicznych.

W południe taniały akcje na prawie wszystkich europejskich parkietach. Giełda w Warszawie nie była tu wyjątkiem. O godzinie 11:50 taniały akcje 45,7 proc. wszystkich notowanych tu spółek, a drożały walory 32 proc. z nich. Spadały notowania 3 z 4 indeksów. WIG20 tracił 1,11 proc. i cofał się do 2.102 pkt., WIG spadał o 1 proc. do 57.572 pkt., mWIG40 o 0,9 proc. do 4.050 pkt. i tylko sWIG80 rósł o 0,23 proc. do 12.825 pkt.

W gronie 20 warszawskich blue chipów, pod kreską notowane były walory aż 17 z nich. Najmocniej tracił PGE, którego kurs spadał o 3,66 proc. do 6,262 zł, wyznaczając dziś nowe historyczne dno notowań.

Kurs Orange Polska spadał o 2,64 proc. do 6,835 zł, reagują na większą od prognoz stratę spółki. W IV kwartale telekomunikacyjny gigant zanotował 186 mln zł straty netto wobec 163 mln zł straty prognozowanej przez analityków oraz 15 mln zł straty w ostatnim kwartale 2018 roku. Nieco wyższe od oczekiwań były za to przychody. Sięgnęły one w opisywanym okresie 3 mld zł, podczas gdy prognozy mówiły o 2,97 mld zł.

W gronie 3 rosnących spółek z WIG20 wyróżnia się Play. Jego akcje drożeją o 2,65 proc. do 34,14 zł, po tym jak wczoraj zostały przecenione o 3,54 proc. Korekcyjne odbicie jest głównym motorem napędzającym ten dzisiejszy skok notowań.

Na tle całej giełdy mocno negatywnie wyróżnia się Kruk. Akcje tej windykacyjnej spółki nie tylko tanieją o 10,66 proc. do 155 zł, atakując właśnie styczniowy dołek (154 zł), ale też spadają na bardzo wysokim obrocie, co plasuje Kruka na drugim miejscu (za PKO BP) wśród najbardziej handlowanych dziś spółek.

Przecenę Kruka można wiązać z wtorkowym artykułem w Dziennik Gazeta Prawna, w którym przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości zasugerował, że resort „zamierza ograniczyć możliwości działania funduszy sekurytyzacyjnych i firm windykacyjnych”.

W zupełnie innych nastrojach są natomiast posiadacze akcji Work Service. Te drożeją o 14,7 proc. do 0,523 zł po tym jak spółka poinformowała o zawarciu umowy inwestycyjnej z GI International oraz porozumiała się z bankami w sprawie redukcji swojego zadłużenia.

Po publikacji raportu za styczeń gorąco jest na kursie akcji Unimotu. W pierwszym miesiącu br. spółka wypracowała 414,9 mln zł jednostkowych przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 60 proc. w skali roku. Informacja zelektryzowała inwestorów. W południe akcje spółki drożeją o 8,6 proc. do 30,50 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, orangepl, PGE, play, UNIMOT, Workserv, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR