StockWatch.pl

Kredyt na mieszkanie – poradnik krok po kroku

Opublikowano: 2013-06-07 04:56:11

Dla wielu młodych osób własne mieszkanie jest przedmiotem marzeń. Wiąże się z jednej strony z niezależnością i możliwością posiadania własnych czterech kątów, z drugiej – z wysokimi kosztami. Mieszkania, niestety, nie są tanie. Często jedyną szansą na zakup własnego lokum staje się kredyt. Jak go zaciągnąć?

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyty hipoteczne są kredytami na większą kwotę, udzielanymi na dłuższy czas. Ich zabezpieczeniem jest hipoteka, nawet gdy kredyt nie jest zaciągany na zakup domu lub mieszkania. Najczęściej  jednak kredyt hipoteczny jest traktowany jako kredyt na zakup nieruchomości. Ponieważ jest to pożyczka zaciągana na wiele lat, jej uzyskanie wiąże się z ważnymi czynnościami. Przede wszystkim należy dokładnie poznać oferty różnych banków i wybrać najkorzystniejszą. Ale przede wszystkim, trzeba spełnić warunki niezbędne do uzyskania takiego kredytu. Wiąże się z tym konieczność zgromadzenia wymaganej przez bank dokumentacji, która musi zostać dołączona do wniosku o kredyt.

Jak zaciągnąć kredyt na mieszkanie?

Zanim kredytobiorca uda się do banku i złoży wniosek o kredyt mieszkaniowy, musi podjąć szereg decyzji. Podstawa to wybór mieszkania, na które ma być zaciągnięty kredyt oraz obliczenie wysokości kredytu. Gdy wiadomo, jaka suma jest potrzebna na zakup mieszkania, należy sprawdzić swą zdolność kredytową oraz zastanowić się nad tym, jaka opcja kredytu (w złotówkach czy w obcej walucie) będzie korzystniejsza. Znając swe potrzeby i możliwości należy poszukać banku, którego oferta jest w stanie spełnić wszystkie oczekiwania zainteresowanej takim kredytem osoby.

Jakie dokumenty trzeba przedstawić w banku?

Każdy bank ma własne wymogi związane z dokumentacją, która ma stać się załącznikiem do wniosku. Część dokumentów jest jednak wymagana w niemal każdym banku. Te najważniejsze to dokumenty związane z wysokością zarobków oraz zdolnością kredytową klienta. Bank może poprosić nie tylko o zaświadczenie o dochodach, ale i o deklaracje podatkowe lub o potwierdzenie zatrudnienia. W wypadku gdy potencjalny kredytobiorca już spłaca pożyczki, bank może zażądać również dokumentacji związanej z posiadanymi zobowiązaniami finansowymi.

Najważniejsze są jednak te dokumenty, które wiążą się z mieszkaniem. W wypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym ważna jest zarówno wstępna umowa z deweloperem, jak i odpisy z księgi wieczystej (dotyczy to gruntów, na których budowane są nowe bloki). Kupujący mieszkanie na rynku wtórnym również musi zgromadzić kilka dokumentów. Podstawa to wstępna umowa o sprzedaży z dotychczasowym właścicielem mieszkania oraz dokumenty, które potwierdzają jego całkowite prawa do sprzedawanego lokalu. Tu również potrzebny jest odpis z księgi wieczystej.

Kredyt na mieszkanie najlepiej zaciągnąć w pewnym i sprawdzonym banku. Jednym z nich jest Eurobank Opinie na temat oferowanego tam kredytu hipotecznego są bardzo dobre, a zadowolonych właścicieli mieszkań – coraz więcej.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR