Kurs akcji EuCO po wynikach kwartalnych wrócił do szczytowej formy

Omawiane walory:

Działania restrukturyzacyjne przyniosły efekty i Europejskie Centrum Odszkodowań w minionym kwartale zanotowało mocny wzrost zysków. Odzwierciedleniem poprawy jest też silny progres cash flow operacyjnego. W piątek kurs akcji zbliżył się do szczytów cenowych z ubiegłego roku.

W IV kwartale EuCO wypracowało 4,7 mln zł zysku netto, co dało wzrost o 71,3 proc. w ujęciu r/r. Zysk operacyjny zwiększy się o 56,4 proc. do 5,2 mln zł. Natomiast przychody spadły o 13,9 proc. do 14,8 mln zł. Niemniej w całym 2013 roku wartość sprzedaży uległa poprawie o 8,2 proc. do 49,3 mln zł. EBIT zwiększył się o 16,3 proc. do 11,3 mln zł. Zysk netto spadł o 8 proc. do 10,2 mln zł, ale skorygowany o dodatkowy zysk związany z amortyzacją znaku towarowego w 2012 roku, wzrósł o 28,5 proc.

Decydujący wpływ na wzrost wyników grupy miała dynamicznie rozwijająca się Kancelaria Radców Prawych EuCO, która uzyskała w 2013 roku wynik netto na poziomie 7,2 mln zł, w porównaniu do 2,2 mln zł w 2012 roku. Po czterech kwartałach zanotowała 24-proc. wzrost liczby prowadzonych spraw sądowych do 6.326 spraw na koniec 2013 roku. Wartość portfela spraw obsługiwanych przez Kancelarię, mierzona wartością spraw w toku na koniec danego okresu, wzrosła o 35 proc. do 230 mln zł.

– Możemy pochwalić się wysoką skutecznością operacyjną, która ma potwierdzenie we wzroście wpływów gotówkowych na konta spółek z Grupy EuCO. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku zanotowaliśmy 27 proc. wzrost wpływów gotówkowych w porównaniu do stanu na koniec 2012 roku. Bardzo dynamicznie rozwija się segmentu odszkodowań uzyskiwanych na drodze sądowej. Na koniec czwartego kwartału o kilkadziesiąt procent wzrosła ilość i wartość spraw zgłaszanych do towarzystw ubezpieczeniowych na drodze sądowej, a wpływy gotówkowe z tego segmentu wzrosły o 119 proc., z 29 mln zł na koniec 2012 roku do 64 mln zł na koniec 2013 roku. Rozwój segmentu odszkodowań uzyskiwanych na drodze sądowej jest głównym kierunkiem naszego rozwoju. W postępowaniu sądowym zwykle uzyskujemy wyższe odszkodowania dla naszych klientów, co ma przełożenie na wzrost przychodów i wyników Grupy EuCO. – tłumaczy Krzysztof Lewandowski, prezes EuCO.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 2,67 przy średniej dla sektora 2,45. >> Zobacz jak zmieniły się pozostałe wskaźniki EuCO po wynikach za IV kwartał.

EuCO równolegle rozwija działalność poza granicami kraju. Przychody z rynków zagranicznych (konsolidowane są spółki z Czech i Węgier) po czterech kwartałach 2013 roku wyniosły łącznie ponad 5 mln zł. Spółka zaznacza, że po wdrożeniu działań restrukturyzacyjnych poprawiła się sytuacja w Czechach. Nadzieje z rozwojem biznesu wiąże w Rumunii.

Grupa w drugiej połowie ubiegłego roku rozpoczęła działania restrukturyzacyjne, co zaowocowało wzrostem rentowności. Poprawa ma odzwierciedlenie w przepływach operacyjnych. Na koniec grudnia wyniosły 10,4 mln zł wobec 4,7 mln zł sprzed roku. Na koniec czwartego kwartału 2013 roku EuCO prowadziło 4.515 spraw w segmencie dochodzenia odszkodowań w trybie przedsądowym. Wpływy gotówkowe z tytułu szkód likwidowanych na etapie przedsądowym po czterech kwartałach 2013 r. wyniosły prawie 84 mln zł.

W piątek akcje spółki zyskują nawet ponad 9 proc. Wcześniej, w tym roku zdrożały już o 16 proc. W 2013 roku stopa zwrotu na walorach EuCO wyniosła 42 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o euco)

 • WIG20 robi podchody pod 2.400 pkt., w grze PZU, PGE i CD Projekt

  Optymistyczne dane z Chin dały rano kopa warszawskiej giełdzie. Niestety, na krótko. Początkowe wzrosty przemieniły się w osuwanie indeksów. Duże spółki są jeszcze po zielonej stronie rynku, ale małe i średnie już dryfują po czerwonej stronie. 

 • Giełdowe gepardy 2018 roku – spółki i branże cz. II

  W poprzedniej edycji giełdowych gepardów szukaliśmy sektorów, które będą rosły zdecydowanie szybciej niż cały rynek. Tym razem skupiliśmy się na spółkach z różnych branż, które na fali inwestycji rozwojowych zanotują fundamentalny skok.

 • Kurs akcji EuCO podcięty spadkiem zysku operacyjnego

  Europejskie Centrum Odszkodowań po wzrostowym I kwartale, w kolejnym zderzyło się ze spadkiem zysku operacyjnego. W tle jest dywidenda o stopie sięgającej 7 proc. - wtorek to ostatni dzień, w którym można załapać się na wypłatę.

 • 8 spółek dywidendowych na sierpniowe żniwa

  Płynie nieprzerwana rzeka pieniędzy z kasy giełdowych firm do kieszeni inwestorów. W drugiej połowie wakacji ponad 30 spółek z GPW podzieli ubiegłoroczne zyski między akcjonariuszy. StockWatch.pl sprawdził, które z nich zapewnią stopy dywidendy przekraczające 5 proc.

 • 8 spółek dywidendowych w promocyjnych cenach

  Mocne spadki kursów to dobry moment na uzupełnienie portfela inwestycyjnego o akcje spółek słynących z regularnych dywidend. StockWatch.pl znalazł osiem takich, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami od co najmniej pięciu lat i jeszcze w tym roku zaoferują wypłatę o wysokiej stopie.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR