Kurs Uniwheels bije nowe rekordy po świetnych wynikach kwartalnych

Omawiane walory:

Producent felg aluminiowych sprawił dużą niespodziankę. Zaraportowane zyski nie tylko okazały się znacznie lepsze w ujęciu r/r, ale też z impetem przebiły konsensus rynkowy. W śrubowaniu rezultatów pomogły niższe ceny aluminium oraz rozpoznanie przychodów z odroczonego podatku dochodowego. 

W I połowie 2016 r. grupa Uniwheels zanotowała 233 mln EUR przychodów. Blisko 3-proc. poprawa w ujęciu r/r to efekt zwiększenia sprzedaży felg w sztukach, lepszego miksu produktowego oraz dostosowania cen felg do cen aluminium. Zysk EBITDA podskoczył o 30 proc. do 36,2 mln EUR, a rentowność EBITDA wzrosła r/r o 3,4 p.p. do 16,2 proc. Źródłem poprawy rentowności były niskie ceny aluminium w pierwszej połowie roku – łącznie w tym okresie koszty materiałowe spadły o 11 proc. Zysk EBIT w okresie styczeń-czerwiec urósł o 38,5 proc. r/r do 25,3 mln EUR (rentowność EBIT poprawiła się o 3,3 p.p. do 12,7 proc.). W I połowie roku spółka na czysto zarobiła 29,1 mln EUR, co w ujęciu r/r dało ponad 50-proc. dynamikę.>> Sprawozdanie finansowe Uniwheels znajdziesz tutaj

W samym II kwartale Uniwheels wypracował 113,9 mln EUR przychodów ze sprzedaży, 18,2 mln EUR zysku operacyjnego (EBIT) oraz 18,6 mln EUR zysku netto. Wszystkie wyniki okazały się lepsze od konsensusu rynkowego. Największą niespodzianką były zyski. Na poziomie zysku operacyjnego rezultat okazał się o 64 proc. lepszy od oczekiwań, a zysku netto aż o 107 proc. Karsten Obenaus, dyrektor finansowy Uniwheels dodaje, że w wyniku netto widoczny jest pozytywny wpływ niskiej efektywnej stawki podatkowej, związanej z rozliczeniem poniesionych wcześniej strat w Niemczech oraz ulgą podatkową związaną z uruchomieniem zakładu w Polsce. Oba czynniki podbiły rezultat w II kwartale o 4,5 mln EUR.

W wynikach II kwartału widoczne są koszty uruchomienia naszego nowego zakładu w Stalowej Woli. Ale łącznie koszty operacyjnie wzrosły nieznacznie, dzięki bardzo pozytywnemu wpływowi niższych kosztów rynkowych aluminium w tym kwartale. W konsekwencji koszty materiałowe w całym półroczu spadły o 11 proc. rok do roku, co z kolei wpłynęło na wzrost zysku EBITDA do poziomu 36,2 mln EUR, co oznacza wynik o 30 proc. wyższy niż zanotowany rok wcześniej. – podsumowuje dr. Karsten Obenaus, dyrektor finansowy Uniwheels AG.

Dzięki optymalizacji produkcji w istniejących zakładach oraz uruchomieniu produkcji w nowej fabryce w Stalowej Woli, w I półroczu grupa Uniwheels zanotowała blisko 10 proc. wzrost wolumenu sprzedanych felg. W sumie spółka sprzedała ich 4,3 mln szt. w obu segmentach: OEM oraz Akcesoriów. Uniwheels oczekuje, że moce produkcyjne nowego zakładu w Stalowej Woli osiągną w 2016 roku 500.000 sztuk felg. Druga faza inwestycji, która pozwoli osiągnąć pełne docelowe moce 2 mln szt. felg rocznie zostanie zakończona na początku przyszłego roku, czyli rok wcześniej niż pierwotnie planowano.

Zdaniem przedstawicieli Uniwheels, rok 2016 będzie stał pod znakiem rosnącego popytu ze strony europejskich producentów samochodów. Grupa zakłada, ze w tym roku produkcja wzrośnie o 8-12 proc., przychody zwiększą się o 4-6 proc., a EBITDA urośnie o 13-18 proc.

– Przewidujemy, że w kolejnych latach sektor motoryzacyjny w Europie będzie się dalej rozwijał. Dodatkowe moce w wysokości 2 mln felg rocznie z uruchomionego nowego zakładu w Stalowej Woli powinny przynieść znaczące efekty skali, w tym od początku 2017 roku nie będą już ponoszone koszty związane z dojściem do pełnych mocy produkcyjnych. W efekcie, przy założeniu stabilnych cen aluminium, oczekujemy wyraźnego wzrostu zyskowności w kolejnych latach – z rocznymi przychodami na poziomie co najmniej 520 mln EUR i rentowności EBITDA na poziomie ok. 16 proc. – podsumowuje dr. Thomas Buchholz, prezes Uniwheels.

Świetne wyniki kwartalne podbiły notowania spółki. W środę rano kurs akcji Uniwheels rośnie o nawet 6 proc. do 173 zł, co stanowi nowy historyczny rekord. Od stycznia akcje producenta felg aluminiowych podrożały już o ponad 33 proc. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Uniwheels

wykres_uniwheels

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR