StockWatch.pl

Lotos i Orlen usiadły za kierownicą rajdu na WIG20

Omawiane walory: , , , , ,

Pozytywne nastroje na światowych giełdach, w tym nowe rekordy na Wall Street, wspierają we wtorek GPW. Tym razem blue chipów podążyły parkietowe średniaki. Rynkowym outsiderem pozostaje sWIG80.  

Od wzrostów rozpoczęła się wtorkowa sesja na giełdzie w Warszawie. W centrum uwagi niezmiennie pozostają akcje największych spółek, ale też rośnie segment spółek średnich, natomiast niezmiennie słabo wypadają spółki małe. Kwadrans przed południem WIG20 zyskiwał 0,3 proc. i wynosił 2.476 pkt. Indeks mWIG40 rósł 0,4 proc., a sWIG80 tracił 0,1 proc. To lekka zmiana w stosunku do obserwowanego wczoraj obrazu sesji, gdy spółki detaliczne (CCC, LPP) wespół z JSW i PKN Orlen pociągnęły w górę warszawską giełdę, ale już znacznie gorzej poradził sobie segment firm małych i dużych. W efekcie pierwsza październikowa sesja na GPW zakończyła się wzrostem WIG20 o 0,66 proc., WIG o 0,31 proc., przy jednoczesnym spadku mWIG40 o 0,28 proc., a sWIG80 o 0,36 proc.

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

Przedpołudniowe wzrosty warszawskich indeksów są następstwem poprawy nastrojów na światowych giełdach. W tym przede wszystkim poniedziałkowych wzrostów na Wall Street, zakończonych nowymi historycznymi rekordami tamtejszych indeksów, co było reakcją na najlepsze od ponad 13 lat dane z amerykańskiego sektora przemysłowego. Obecnie to właśnie hossa na giełdzie w USA jest najpoważniejszą przesłanką sugerującą zwyżki cen akcji w ostatnim kwartale roku również w Warszawie. Wśród czynników ryzyka natomiast należy wymienić drożejącego dolara, a także kontynuację spadków cen surowców. >> Rosną oczekiwania na grudniową podwyżkę stóp przez FED, a wraz z nimi notowania dolara

Losy dzisiejszej sesji na GPW są w pełni uzależnione od Wall Street. Puste rynkowe kalendarium, ale też brak sesji na giełdzie we Frankfurcie (Niemcy obchodzą Święto Zjednoczenia) sprawia, że to od zachowania amerykańskich indeksów będzie zależało, czy początkowe wzrosty indeksów zostaną „dowiezione” do końca, czy jednak w drugiej połowie dnia inwestorzy zaczną realizować zyski obawiając się korekty na Wall Street.

We wtorek polską giełdę w górę ciągną przede wszystkim spółki paliwowe. Akcje Lotosu drożeją o 5,25 proc. do 63,15 zł, wyznaczając dziś nowe historyczne rekordy. Kurs PKN Orlen rośnie o 2,1 proc. do 127,95 zł i jest zaledwie o krok od wyrównania historycznego rekordu z połowy września na poziomie 128,90 zł. W obu przypadkach impulsem do wzrostów stały się miesięczne dane nt. marży rafineryjnej. Wrażenie na inwestorach zrobiły zwłaszcza informacje z Lotosu, który poinformował o skoku marży we wrześniu do 10,4 dolarów na baryłce z 7,92 dolarów w sierpniu i 7,31 dolarów rok wcześniej.

Ponad 1-proc. wzrost jest udziałem Alior Banku. Za jeden walor trzeba zapłacić 69,72 zł, czyli najwięcej od czerwca br. Odpoczywają natomiast wczorajsi liderzy zwyżek, czyli spółki CCC i LPP. Kurs tej pierwszej rośnie o 0,6 proc., natomiast drugiej spada o 0,6 proc.

Na szerokim rynku bardzo mocno, bo aż o 18,9 proc. do 12,70 zł, rośnie kurs Aplisens. W ten sposób inwestorzy zareagowali na informację, że producent aparatury kontrolno-pomiarowej ogłosił ofertę skupu 537 tys. akcji własnych (4,1 proc.) po cenie 14,80 zł za sztukę. Zapisy w ramach oferty będą przyjmowane w dniach 9-23 października, natomiast rozliczenie nastąpi 27 października.
Czwarty kolejny dzień mocno drożeją walory Esotiq. We wtorek za jeden trzeba zapłacić 21 zł (najwięcej od ponad roku), czyli o 8,85 proc. więcej niż w poniedziałek, gdy podrożały one o 13,6 proc. Wzrosty są reakcją na dobre wyniki za II kwartał. Ponadto pomaga świetne zachowanie LPP.

Kolejny dzień trwa paniczna wyprzedaż akcji Maxcomu. Dziś notowania dystrybutora telefonów komórkowych dedykowanych seniorom i emerytom spadają o 20,9 proc. do 33,22 zł, po tym jak wczoraj zostały przecenione o 19,2 proc. i obecnie są najtańsze w historii. Początek przeceny zbiegł się w czasie z publikacją wyników za I półrocze. Sam raport nie wypadł źle. Jednak rezultaty za pierwsze sześć miesięcy pozostają dalekie od realizacji prognoz prezentowanych przy okazji tegorocznego IPO.

notowania

Publikacja fatalnych wyników finansowych nie zaszkodziła natomiast akcjom Vistalu Gdynia, które drożeją dziś o 2,9 proc. do 1,44 zł. W pierwszym półroczu 2017 roku grupa Vistal miała 102,7 mln zł straty netto w porównaniu z 12,5 mln zł zysku wypracowanego rok wcześniej. Przychody zaś spadły o 42,7 proc. rok do roku i wyniosły 116,1 mln zł. Spółka wcześniej informowała już o tym, więc inwestorzy byli przygotowani na fatalne wyniki.

Dużo spokojniej niż na GPW jest na krajowym rynku walutowym. Za euro trzeba zapłacić 4,3130 zł, a dolar kosztuje 3,6725 zł. W obu przypadkach są to poziomy zbliżone do tych z końcówki wczorajszych notowań. O losach złotego w kolejnych godzinach zdecyduje przede wszystkim zachowanie EUR/USD.

>> Ochrona przed ujemnym saldem, prowizje od 0,002% i średnie spready: DAX (0.79 pkt), EURUSD (0.2 pipsa), Złoto (0.11$), Ropa (0.02$). TMS wprowadza rewolucyjną ofertę >>

Mapa rynku. Stan na godzinę 11:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, aplisens, Lotos, maxcom, PKNOrlen, vistal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR