Małe i średnie spółki rosną w cieniu polityki, w roli outsidera Hawe

Omawiane walory: , , , ,

We wtorek rano obserwujemy przecenę największych polskich spółek, którą można tłumaczyć m.in. spowolnieniem chińskiej gospodarki oraz napięciem politycznym przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Bardzo dobrze w ostatnich dniach radzą sobie małe i średnie spółki, którym pomaga siła polskiej gospodarki.

Słabsze od oczekiwań dane z Chin nie znalazły odzwierciedlenia w zachowaniu tamtejszych indeksów, ale ze względu na interwencje rządu mają one mało wspólnego z realną sytuacją gospodarki. Z kolei surowce znajdują się aktualnie pod presją, a pośrednio również licznie reprezentowane w polskich indeksach spółki zajmujące się wydobyciem. Czynnikiem niepewności pozostają wciąż wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce oraz planowane przez nowy rząd reformy.

Najnowsze wskaźniki PMI dla rodzimego przemysłu wskazują jednak, że gospodarka ma się bardzo dobrze i utrzymuje się w pozytywnym trendzie. Odczyt na poziomie 54,5 pkt okazał się lepszy od oczekiwań (54,1) i ostatniego wyniku (54,3). Warto również zwrócić uwagę na wczorajsze prognozy IBnGR, gdzie wskazywane jest dalsze zwiększanie tempa wzrostu krajowej gospodarki do 3,7 proc. w całym 2015 i 3,8 proc. w 2016 r. W cieniu wielkiej polityki rosną firmy korzystające z ożywienia w gospodarce. 

– W szerszym ujęciu rynku zwracamy uwagę na wczorajszy odczyt wskaźnika PMI dla Polski. Ponownie przyspiesza wzrost liczby nowych zamówień znajdując przełożenie we wzroście wielkości produkcji i zmianie zatrudnienia. Na uwagę zasługuje fakt odnotowania wzrostu cen produktów gotowych co powinno poprawić marże operacyjne. Przywołujemy również wczorajsze prognozy IBnGR gdzie wskazywane jest dalsze zwiększanie tempa wzrostu krajowej gospodarki do 3,7 proc. w całym 2015 r. i 3,8 proc. w 2016 r. Jako, że strukturalnie na GPW wierniejsze odwzorowanie gospodarki stanowi sektor mniejszych i średnich spółek, byłby to sprzyjający czynnik dla tego segmentu. – komentuje Marcin Brendota, analityk BM Alior.

Do grona gorących spółek należy dzisiaj PBG. Sędzia Komisarz postanowił o umożliwieniu głosowania w sprawie układu wszystkim wierzycielom w formie pisemnej i wysłania dokumentów pocztą. W związku z koniecznością zliczenia głosów termin ogłoszenia wyniku przesunięto na 25 sierpnia. Rynek wycenia jednak zgodę wierzycieli na układ, a kurs akcji rośnie aktualnie o ponad 4,5 proc.

Fatalną passę kontynuuje Hawe, którego kurs zniżkuje o ponad 20 proc. Tele-Polska Holding poinformowała w ubiegły piątek o zbyciu pakietu 14,37 proc. akcji telekomu. Dodatkowo 8 i 13 sierpnia zapadają obligacje na kwotę 25,8 mln zł. Inwestorzy obawiają się, że podobnie jak w maju spółka nie znajdzie środków na wykup. >> O problemach z wykupem majowej serii informowaliśmy tutaj

We wtorek słabsze od oczekiwań wyniki opublikował TVN, ale w związku z trwającym wezwaniem na akcje nie powinno to mieć większego przełożenia na kurs akcji. Słabsze niż rok temu, ale lepsze od oczekiwań okazały się wyniki Pekao. Kurs akcji zwyżkuje aktualnie jedynie o 0,2 proc., ale bank jest jedną z nielicznych spółek nad kreską w indeksie blue chipów.

0,5 proc. pod kreską znajduje się kurs konkurencyjnego PKO BP. Spekuluje się, że podczas środowej rady nadzorczej dojdzie do odwołania prezesa Zbigniewa Jagiełły.

– Gdyby te spekulacje potwierdziły się, naszym zdaniem informacja negatywna. Zmiana na fotelu prezesa tuż przed wyborami, nasili naszym zdaniem chaos przedwyborczy, co nie służy wynikom banku. Wyniki ostatnio były gorsze niż spodziewane, ale z jednej strony wynikało to z niesprzyjającego otoczenia niższych stóp, a z drugiej strony integracji aktywów Nordei, która dopiero zacznie przynosić korzyści wynikające z synergii. – ocenia Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk DM BPS

Mapa rynku - stan na godzinę 10:50

Mapa rynku – stan na godzinę 10:50

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT hawe, PBG, Pekao, pkobp, TVN, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR