Małe spółki prężą muskuły, w grze Stalprodukt i Chemoservis

Omawiane walory: , , , , , , ,

W piątek uwaga inwestorów skupia się na kolejnej porcji wyników kwartalnych. Najwięcej emocji ponownie dostarczają parkietowe maluchy, których indeks na ostatniej sesji miesiąca podwyższa lutową stopę zwrotu o 0,6 proc.

Początek piątkowej sesji do złudzenia przypomina czwartkowy scenariusz. W pierwszych dwóch godzinach notowań indeks blue chipów trzyma się w pobliżu poziomu wczorajszego zamknięcia, a indeksy małych i średnich spółek powoli wspinają się na wyższe poziomy. Około godziny 11:00 mWIG40 zyskuje 0,4 proc., a sWIG80 0,6 proc. przy obrotach o 13 proc. większych na poprzedniej sesji. Równocześnie oba indeksy śrubują lutowy wynik – odpowiednio 2,5 proc. i 5,1 proc.

W szerszej perspektywie jest podobnie. Za słabość WIG20 w tym roku odpowiada styczniowa przecena miedzi, która mocno odbiła się na notowaniach KGHM – spółki o dużej wadze w indeksie. Kolejnym ciosem okazała się decyzja SNB w sprawie „uwolnienia” CHF. Historyczne umocnienie szwajcarskiej waluty pogrążyło notowania niemal wszystkich przedstawicieli sektora bankowego. Na dokładkę za sprawą strajków w sektorze górniczym odżyły pomysły włączenia dobrze prosperującej energetyki w plan działań restrukturyzacyjnych nierentownych kopalń.

– Na tym tle małe spółki pozytywnie się wyróżniają. Poprawa sytuacji konsumentów związana z rosnącymi płacami, deflacją oraz spadającym bezrobociem pozwalają poczuć większą stabilność, co powoduje większe przychody spółek w branży modowej, które od początku roku urosły często po kilkadziesiąt procent. Inne branże jak np. przemysł również odczuwają poprawę. Widać, że inwestorzy „odkurzają” małe spółki, które często mają niższe wskaźniki, jak C/Z czy EV/EBITDA, w porównaniu do dużych i średnich spółek. Być może w 2015 r. inwestorzy będą powtarzali sobie, że małe jest piękne. – mówi Mateusz Namysł z Raiffeisen Brokers.

indeksy

Jeszcze w piątek GUS poda dane dotyczące PKB w IV kw. 2014 r. wraz z strukturą wzrostu. Konsensus rynkowy zakłada wzrost o 3,1 proc. r/r. Dodatkowo NBP zaprezentuje oczekiwania inflacyjne konsumentów na luty, a MF poinformuje o podaży długu na marzec. Odczyty makro mogą okazać się znaczące w kontekście rozpoczynającego się w przyszły wtorek dwudniowego posiedzenia RPP (3-4 marca). Rynek oczekuje, że na najbliższym posiedzeniu Rada ogłosi cięcie stóp procentowych o 25 p.b.

Mocnym akordem piątkową sesję rozpoczął Kernel Holding. Ukraińska spółka opublikowała raport za I półrocze roku obrotowego 2014/15. W samym II kwartale Kernel wypracował 54,8 mln USD zysku netto, wobec 9,1 USD straty rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł r/r z 31,4 mln USD do 123,8 mln USD, a EBITDA grupy z 57,6 mln USD do 142,4 mln USD. Przychody ze sprzedaży netto w II kwartale stopniały o 10 proc. z 725,5 mln USD do 652,5 mln USD. W piątek kurs akcji spółki rośnie o 7 proc.

Wśród dużych spółek warto odnotować wzrost notowań PGNiG (+4 proc.) i Alior Banku (+1 proc.). Inwestorzy kupują akcje gazowej spółki w reakcji na doniesienia o nowej ofercie Gazpromu. Według doniesień medialnych, PGNiG analizuje oferty Rosjan dotyczące m.in. obniżki cen gazu importowanego ze wschodu. Z kolei Alior w IV kwartale w ujęciu r/r poprawił zysk netto o 74 proc. do 101 mln zł. Rezultat o ponad 10 proc. przebił konsensus PAP. >> Czytaj więcej

Udaną czwartkową sesję i cały tydzień zaliczył KGHM. Na koniec tygodnia notowania oddają 0,8 proc., ale nie zmienia to faktu, że akcjonariusze miedziowej spółki w tym tygodniu mają powody do zadowolenia – stopa zwrotu liczona od ceny zamknięcia z ubiegłego piątku to ponad +4 proc. Wzrosty to w dużej mierze efekt drożejącej miedzi. W czwartek cena czerwonego metalu w USA wzrosła o 2 proc., kontynuując tym samym ciąg zwyżek w tym tygodniu. Eksperci zwracają uwagę, że luty na rynku miedzi był najlepszym miesiącem od 2,5 roku.>> Zobacz raport na temat sytuacji na rynku miedzi

O 11 proc. rośnie kurs akcji Chemoservis-Dwory. Spółka w IV kwartale poprawiła wynik netto z 701 tys. zł do 2 mln zł. W całym 2014 roku chemiczna spółka wypracowała 5,2 mln zł wobec 2,55 mln zł w 2013 roku. >> Komunikat wraz z raportem znajdziesz tutaj

Wyniki podziałały też na kurs akcji Stalproduktu. Spółka zanotowała trzycyfrowy skok zysku netto – zarobiła na czysto 24,6 mln zł. Duża w tym zasługa wzrostu wolumenu i cen w segmentach blach elektrotechnicznych oraz cynku. W piątek akcje producenta wyrobów stalowych drożeją o blisko 4 proc.

Warto też odnotować zachowanie kursów akcji Cormay’a (+1,5 proc.) i Orphee (-9 proc.). W piątek rano pierwsza ze spółek niespodziewanie poinformowała o sprzedaży 10.454.295 sztuk akcji (27 proc. kapitału zakładowego) szwajcarskiej spółki zależnej. Cena zbycia akcji wyniosła 2 zł za sztukę – łączna wartość pakietu to 9,266 mln zł. Zarząd uzasadnił transakcję koniecznością pozyskania środków na kontynuację procesu inwestycyjnego. Zdaniem maklerów z DM BPS, pozbycie się pakietu akcji może być powiązane z wcześniejszą informacją z tego tygodnia o wstrzymaniu prac przy budowie nowego zakładu.>> Komunikat znajdziesz tutaj

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, CHEMOS, Cormay, kernel, kghm, Orphee, PGNiG, Stalprod, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

  Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNIG i kilka mniejszych spółek.

 • Gra o dowiezienie świetnych wyników, gorąco na CD Projekcie i LPP Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem przeciągania liny na głównych indeksach. Jest jednak spora szansa, że nastroje w drugiej części dnia się poprawią, a warszawskie indeksy wyjdą na plus. Przed nami ostatnie dni udanego kwartału, co oznacza, że zarządzający funduszami będą robić wszystko, by dowieźć wyniki do końca miesiąca.
 • Walne KGHM odrzuciło propozycję akcjonariusza mniejszościowego ws. wypłaty dywidendy za 2019 rok

  Piątkowe walne KGHM Polska Miedź - zgodnie z rekomendacją zarządu - zdecydowało o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2019 rok. Podczas obrad pojawiła się jednak propozycja, aby spółka przeznaczyła na ten cel 200 mln zł.

 • Alior Bank może uniknąć kary za aferę W Investments

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o nałożeniu na ALIOR Bank dwóch kar pieniężnych w łącznej kwocie 10 mln zł oraz umorzył postępowanie prowadzone przez KNF w tej sprawie. Wyrok nie jest prawomocny.

 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego ALIOR Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR