Mały lockdown daje w kość warszawskiej giełdzie, mocne spadki JSW i CCC

Omawiane walory: , , , , ,
Od mocnej przeceny rozpoczęła się sesja w Warszawie. To kontrastuje z zieloną Europą. Indeksy w dół ciągnie słaby sentyment na GPW, niepokojące wieści ze spółek i obawy przed konsekwencjami pandemii koronawirusa. I jedynie spółki covidowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, co samo w sobie też jest złą wróżbą dla GPW.
jsw, ccc, CDprojekt, pknorlen, biomedlub, innogene, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: Attrader.pl

Początek piątkowej sesji na GPW to mocne uderzenie podaży. Po dwóch godzinach handlu taniały akcje 57 proc. wszystkich notowanych tu spółek, podczas gdy rosły walory tylko 27 proc. z nich. Wszystkie warszawskie indeksy świeciły się na czerwono, co kontraktowało z „zieloną” Europą. Najmocniej WIG20, który wrócił poniżej poziomu 1.700 pkt. O godzinie 10:03 tracił on 1,35 proc. i spadając do 1.696 pkt. Był to największy spadek wśród europejskich indeksów, które w zdecydowanej większości rosły. Niemiecki DAX zyskiwał 0,1 proc., rosnąc 5. kolejną sesję. Francuski CAC40 rósł o 0,5 proc., londyński FTSE o 0,4 proc., a kontrakt terminowy na amerykański S&P500 o 0,35 proc. W nielicznym gronie spadkowiczów znalazły się indeksy giełdy węgierskiej i rosyjskiej. W odróżnieniu od WIG20 traciły one jednak po 0,3 proc.

Zestawienie „czerwonej GPW” z w większości „zieloną” Europą od razu sugeruje, że spadki mają przede wszystkim lokalne źródła. Oprócz słabego sentymentu do GPW, co potwierdza spadek odsetka „byków” o 4,5 pkt. proc. do 37,3 proc. w ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, giełdę ciągną w dół również niepokojące wieści ze spółek i strach przed obserwowanym w ostatnich dniach silnym przyspieszeniem pandemii w Polsce. Ten ostatni wprawdzie jednocześnie winduje notowania spółek covidowych, ale to paradoksalnie kolejny zły sygnał dla GPW. Sygnał, że strach przed koronawirusem narasta, co może oznaczać zamykanie przez inwestorów pozycji w akcjach i jeszcze głębsze spadki.

W gronie warszawskich blue chipów najmocniej tanieją akcje JSW, CCC i koncernów energetycznych. W największym stopniu do spadków przyczynia się jednak CD Projekt.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Akcje JSW tanieją o 5,2 proc. do 23,43 zł po doniesieniach o umorzeniu certyfikatów inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego na łączną szacowaną kwotę ok. 300 mln zł, a także wcześniejszych doniesień o zamknięciu przez Arcelor Mittal wielkiego pieca i stalowni w Krakowie. To wszystko pogłębiło obawy o sytuację finansową spółki. Sytuacja techniczna JSW też nie wygląda najlepiej. Po wczorajszej przecenie o 6,04 proc., dzisiejsza przecena oznacza wybicie dołem z miesięcznej formacji trójkąta, co otwierałoby drogę w okolice 18 zł. Ostatecznym potwierdzeniem tego spadkowego scenariusza będzie wybicie poniżej 22 zł.

Obawy przed pandemią koronawirusa i związanym z tym ograniczeniem konsumpcji, kolejny dzień mocno dołują akcje CCC. Kurs obuwniczej spółki spada o 4,7 proc. do 44,59 zł, nurkując 5. kolejną sesję. Jedynym pozytywem jest to, że zbliża się on do wrześniowego dołka na 43,52 zł. Zła wiadomość jest taka, że w przypadku przełamania tego wsparcia, akcje CCC bardzo szybko mogą znaleźć się poniżej 40 zł.

Spadek akcji PGE (-5,2 proc.) i Tauronu (-6,3 proc.) to kontynuacja spadkowej korekty i pokłosie doniesień, że ewentualne wyprowadzanie aktywów węglowych trochę potrwa.

Złe informacje napływają też z CD Projektu. Dokładnie z wykresu kursu akcji gamingowej spółki. Dziś jej akcje tanieją o 2,2 proc. i za jedną trzeba zapłacić 380,40 zł. Oznacza to zakończenie dwudniowej wzrostowej korekty i powrót do spadków. Spadków, których kresu można oczekiwać dopiero w strefie wsparcia 350-360 zł.

Spory udział w przecenie WIG20 ma również PKN Orlen. W jego przypadku pretekstem mogły okazać się doniesienia, że spółka petrochemiczna może odkupić wydawnictwo Polska Press, do którego należy sporo lokalnych gazet. Koszty takiego zakupu nie byłyby duże, ale ten przypadek pokazuje, że spółki Skarbu Państwa służą politykom do realizacji politycznych celów, a interes akcjonariuszy giełdowych jest na ostatnim miejscu. Jak to się kończy doskonale pokazał wspomniany wyżej proces ratowania kopalń przez koncerny energetyczne.

Poprawiane z dnia na dzień rekordy osób zarażonych koronawirusem (dziś 4.739 wobec 4.280 wczoraj i 3003 w środę) w sposób oczywisty „grzeją” notowania akcji spółek covidowych. I tak np. Biomed Lublin rośnie o 12,9 proc., Global Cosmed o 13,5 proc., a Harper o 13,1 proc.

Na tej same fali płynie również Inno-Gene. Dodatkowo pomaga mu przygotowany przez zarząd wniosek do KNF o przeniesienie notowań na główny parkiet. Akcje Inno-Gene rosną dziś o 9,4 proc. do 96,80 zł z poziomu poniżej 10 zł w pierwszej połowie września. Są one też najdroższe w historii.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, ccc, CDPROJEKT, INNOGENE, jsw, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Borys z PFR: Decyzja ws. pożyczki preferencyjnej dla JSW w najbliższych tygodniach

  Polski Funduszu Rozwoju uzyskał już wymagane wyjaśnienia od Komisji Europejskiej i przewiduje, że ostateczną decyzję w sprawie pożyczki preferencyjnej dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej podejmie w najbliższych tygodniach, poinformował prezes PFR Paweł Borys. Jeśli chodzi o Polską Grupę Górniczą, trudno obecnie wskazać termin podjęcia decyzji w sprawie wsparcia w ramach tarczy, dodał.

 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • CD Projekt rośnie po wynikach za III kwartał 2020 r.

  W III kwartale branżowy gigant zanotował blisko 60-proc. wzrost r/r zysku netto do 23 mln zł. Spółka skupia się obecnie na finalizacji prac nad Cyberpunkiem 2077 oraz intensyfikacją kampanii promocyjnej gry, której premiera zaplanowana jest na 10 grudnia.

 • Realizacja zysków na GPW, gorąco na Asseco Poland i CD Projekcie

  Wtorkowa rekordowa sesja na Wall Street nie wystarczyła, żeby pociągnąć wyżej warszawską giełdę. Pierwsza połowa środowej sesji upłynęła pod znakiem realizacji zysków. Z tego układu wybija się jedynie mWIG40, który wzrosty zawdzięcza przede wszystkim Asseco Poland.

 • PKN Orlen: Budowa linii do produkcji nawozów w Anwilu zaawansowana w 32 proc.

  Stan zaawansowania budowy nowej linii do produkcji nawozów azotowych w Anwilu Włocławek z Grupy PKN Orlen wynosi 32 proc., a budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR