Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

mDM: W przemyśle najatrakcyjniej obecnie wyceniane m.in. Ergis, Famur i Stelmet

Opublikowano: 2017-10-05 15:18:07

Według analityków DM mBanku, wśród spółek przemysłowych najatrakcyjniej wyceniane są Ergis, Famur, Kernel, Pfleiderer Group oraz Stelmet. Natomiast w sektorze chemicznym obecnie najbardziej atrakcyjnie wyceniany jest Ciech, wynika z raportu datowanego na 28 września.

– Bardzo słaby sezon wyników polskich spółek przemysłowych w 2Q’17 przełożył się na pogłębienie spadków cen akcji. Jak dotychczas żadna ze znajdujących się w naszym opracowaniu spółek nie zaskoczyła pozytywnie na wynikach, a 36 proc. firm zaraportowało wyniki gorsze od oczekiwań. Słabe rezultaty powodują, że ceny akcji polskich spółek przemysłowych zachowują się wyraźnie słabiej od indeksów MSCI Industrials dla Europy i Świata. Naszym zdaniem, mała poprawa wyników w 2Q’17 (dotychczas jedynie 27 proc. spółek poprawiło r/r rezultaty), to efekt rosnących kosztów pracy i surowców, oraz negatywnego wpływu umacniającego się złotego do walut obcych. Zauważamy również, że rynek zaczyna się oswajać z dynamicznym wzrostem kosztów pracy także w 2018 roku – czytamy w raporcie.

Indeks cenowy polskich spółek przemysłowych na tle MSCI. Źródło: Bloomberg, DM mBanku

>> Najlepsze rynkowe spready, m.in.: DAX (0.79 pkt), EURUSD (0.2 pipsa), Złoto (0.11$), Ropa (0.02$) i najniższe prowizje od 0,002%. TMS wprowadza nową ofertę >>

Analitycy w bieżącym sezonie wyników ryzyko przeceny widzą jeszcze w przypadku Mangata (ryzyko rewizji ambitnej prognozy zarządu przez słabsze od oczekiwań wyniki Kuźni Polskiej, która posiada duży udział eksportu oraz ekspozycję na mało elastycznych cenowo producentów automotive).

– Naszym zdaniem, najbardziej atrakcyjnie wyceniane są: Ergis (spółka notowana z około 24-34 proc. dyskontem do innych polskich spółek przemysłowych), Famur (wzrost cen węgla i surowców pozytywnie przekładać się będzie na inwestycje w sektorze wydobywczym), Kernel (wzrost areału powinien przełożyć się na pozytywną dynamikę wyników w kolejnym sezonie), Pfleiderer Group (wzrost portfela zamówień oraz podwyżki cen produktów pozwalają z optymizmem patrzeć na 2H’17; program motywacyjny zarządu wspierać będzie notowania firmy w nadchodzących latach) oraz Stelmet (spadek wyników powinien wyhamować w 3Q’17; mocne umocnienie GBP do PLN w ostatnim miesiącu; sztormowa pogoda w Wielkiej Brytanii na jesieni 2017 roku) – czytamy dalej.

Analizy raportów i sprawozdań finansowych spółek Twoich spółek znajdziesz w StockWatch.pl >>> SPRAWDŹ

Według mDM, obecnie najmniej atrakcyjne są notowane Boryszew (spółka z 5-19 proc. premią na wskaźniku EV/EBITDA do spółek porównywalnych), Forte (cena akcji z 7-65 proc. premią do grupy porównawczej; na koniec roku zadłużenie netto do EBITDA wzrośnie do poziomu 3x) oraz Vistal (ryzyko znaczącego zmniejszenia skali prowadzonej działalności w kolejnych latach po odcięciu finansowania przez banki, ryzyko utraty płynności).

W sektorze chemicznym maklerzy stawiają na Ciech. Zdaniem DM mBanku, jest to obecnie najbardziej atrakcyjnie wyceniany podmiot w branży w kontekście rosnących cen spotowych sody w Chinach przed okresem negocjacji cen na 2018 rok, możliwego wzrostu eksportu sody do Chin po wyłączeniu szkodliwych dla środowiska instalacji oraz wysokiego 94-proc. obłożenia mocy produkcyjnych sody w Europie w 2017 roku.

– Neutralnie podchodzimy do wyceny Grupy Azoty oraz Synthos, ale warto zauważyć, że w obu przypadkach otoczenie pozytywnie wpływa na sentyment. W Grupie Azoty oczekujemy poprawy r/r wyników w dwóch najbliższych kwartałach, dodatkowo pozytywnie na sentyment wpływają obserwowane wzrosty cen nawozów saletrzanych w Europie. Synthos z kolei jest beneficjentem ograniczenia dostaw kauczuków naturalnych do Chin przez Indonezję, Malezję i Tajlandię oraz odbicia notowań butadienu w Azji – napisali też analitycy.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o boryszew, Ciech, ergis, Famur, FORTE, Grupaazoty, kernel, Mangata, PFLEIDER, stelmet, synthos, vistal)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku