mDM: W przemyśle najatrakcyjniej obecnie wyceniane m.in. Ergis, Famur i Stelmet

Według analityków DM mBanku, wśród spółek przemysłowych najatrakcyjniej wyceniane są Ergis, Famur, Kernel, Pfleiderer Group oraz Stelmet. Natomiast w sektorze chemicznym obecnie najbardziej atrakcyjnie wyceniany jest Ciech, wynika z raportu datowanego na 28 września.

– Bardzo słaby sezon wyników polskich spółek przemysłowych w 2Q’17 przełożył się na pogłębienie spadków cen akcji. Jak dotychczas żadna ze znajdujących się w naszym opracowaniu spółek nie zaskoczyła pozytywnie na wynikach, a 36 proc. firm zaraportowało wyniki gorsze od oczekiwań. Słabe rezultaty powodują, że ceny akcji polskich spółek przemysłowych zachowują się wyraźnie słabiej od indeksów MSCI Industrials dla Europy i Świata. Naszym zdaniem, mała poprawa wyników w 2Q’17 (dotychczas jedynie 27 proc. spółek poprawiło r/r rezultaty), to efekt rosnących kosztów pracy i surowców, oraz negatywnego wpływu umacniającego się złotego do walut obcych. Zauważamy również, że rynek zaczyna się oswajać z dynamicznym wzrostem kosztów pracy także w 2018 roku – czytamy w raporcie.

Indeks cenowy polskich spółek przemysłowych na tle MSCI. Źródło: Bloomberg, DM mBanku

>> Najlepsze rynkowe spready, m.in.: DAX (0.79 pkt), EURUSD (0.2 pipsa), Złoto (0.11$), Ropa (0.02$) i najniższe prowizje od 0,002%. TMS wprowadza nową ofertę >>

Analitycy w bieżącym sezonie wyników ryzyko przeceny widzą jeszcze w przypadku Mangata (ryzyko rewizji ambitnej prognozy zarządu przez słabsze od oczekiwań wyniki Kuźni Polskiej, która posiada duży udział eksportu oraz ekspozycję na mało elastycznych cenowo producentów automotive).

– Naszym zdaniem, najbardziej atrakcyjnie wyceniane są: Ergis (spółka notowana z około 24-34 proc. dyskontem do innych polskich spółek przemysłowych), Famur (wzrost cen węgla i surowców pozytywnie przekładać się będzie na inwestycje w sektorze wydobywczym), Kernel (wzrost areału powinien przełożyć się na pozytywną dynamikę wyników w kolejnym sezonie), Pfleiderer Group (wzrost portfela zamówień oraz podwyżki cen produktów pozwalają z optymizmem patrzeć na 2H’17; program motywacyjny zarządu wspierać będzie notowania firmy w nadchodzących latach) oraz Stelmet (spadek wyników powinien wyhamować w 3Q’17; mocne umocnienie GBP do PLN w ostatnim miesiącu; sztormowa pogoda w Wielkiej Brytanii na jesieni 2017 roku) – czytamy dalej.

Analizy raportów i sprawozdań finansowych spółek Twoich spółek znajdziesz w StockWatch.pl >>> SPRAWDŹ

Według mDM, obecnie najmniej atrakcyjne są notowane Boryszew (spółka z 5-19 proc. premią na wskaźniku EV/EBITDA do spółek porównywalnych), Forte (cena akcji z 7-65 proc. premią do grupy porównawczej; na koniec roku zadłużenie netto do EBITDA wzrośnie do poziomu 3x) oraz Vistal (ryzyko znaczącego zmniejszenia skali prowadzonej działalności w kolejnych latach po odcięciu finansowania przez banki, ryzyko utraty płynności).

W sektorze chemicznym maklerzy stawiają na Ciech. Zdaniem DM mBanku, jest to obecnie najbardziej atrakcyjnie wyceniany podmiot w branży w kontekście rosnących cen spotowych sody w Chinach przed okresem negocjacji cen na 2018 rok, możliwego wzrostu eksportu sody do Chin po wyłączeniu szkodliwych dla środowiska instalacji oraz wysokiego 94-proc. obłożenia mocy produkcyjnych sody w Europie w 2017 roku.

– Neutralnie podchodzimy do wyceny Grupy Azoty oraz Synthos, ale warto zauważyć, że w obu przypadkach otoczenie pozytywnie wpływa na sentyment. W Grupie Azoty oczekujemy poprawy r/r wyników w dwóch najbliższych kwartałach, dodatkowo pozytywnie na sentyment wpływają obserwowane wzrosty cen nawozów saletrzanych w Europie. Synthos z kolei jest beneficjentem ograniczenia dostaw kauczuków naturalnych do Chin przez Indonezję, Malezję i Tajlandię oraz odbicia notowań butadienu w Azji – napisali też analitycy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, Ciech, ergis, Famur, FORTE, Grupaazoty, kernel, Mangata, PFLEIDER, stelmet, synthos, vistal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Skarb Państwa obejmie akcje Polic w ofercie publicznej współfinansującej Projekt Polimery

  Zakłady Chemiczne Police zawarły umowę inwestycyjną ze Skarbem Państwa, dotyczącą nabycia akcji w ofercie publicznej z prawem poboru, dedykowanej finansowaniu projektu Polimery Police.

 • Pekao najsłabsze w całym WIG20, gorąco na PlayWay i Enter Air

  Rezygnacja kierownictwa Pekao i spodziewane zmiany w PZU ciągną w dół WIG20 sprawiając, że ponownie plasuje się on w europejskim ogonie. Honoru giełdy bronią małe i średnie spółki. Po wynikach mocne wzrosty notują kursy akcji PlayWay i Enter Air.

 • Boryszew ma przedwstępną umowę sprzedaży Impexmetalu. Spółka trafi w ręce Szwedów

  Spółki z grupy BORYSZEW mają przedwstępną warunkową umowę sprzedaży akcji spółki Impexmetal. Kupującym jest szwedzka spółka Gränges AB, globalny dostawca walcowanych produktów aluminiowych. Transakcja będzie stanowiła kolejny krok zmierzający do planowanego przez zarząd uporządkowania skomplikowanej struktury grupy kapitałowej BORYSZEW.

 • Kwestia objęcia akcji Grupy Azoty Polyolefins przez Lotos na „kluczowym etapie”

  Grupa Azoty i Grupa Lotos potwierdziły, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie prowadzonych rozmów, dotyczących warunków finansowania kapitałowego projektu Polimery Police, poprzez objęcie akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins przez Grupę Lotos, w kwocie do 500 mln zł. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, poinformował prezes Grupy Azoty i ZCh Police WojCIECH Wardacki.

  Grupa Azoty i Grupa Lotos potwierdziły, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie prowadzonych rozmów, dotyczących warunków finansowania kapitałowego projektu Polimery Police, poprzez objęcie akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins przez Grupę Lotos, w kwocie do 500 mln zł. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, poinformował prezes Grupy Azoty i ZCh Police WojCIECH Wardacki.

 • Kolejna spadkowa sesja na GPW, Famur traci po wynikach

  Czerwień znów rozlewa się po GPW. Indeks WIG20 spada czwartą sesję z rzędu, a akcje takich gigantów jak Orlen, PZU czy CD Projekt notują 2-proc. przecenę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR