Największe spółki sygnalizują spadek formy

Omawiane walory:

Spółki z WIG20 osłabły. W III kwartale połowa z nich musiała pogodzić się ze spadkiem zysków, a jeszcze więcej wykazała spadek lub wręcz utratę rentowości netto. Mimo wzrostu przychodów, rentowność operacyjna mówi o znacznie pogorszonych warunkach działania. Sprawdziliśmy kto i dlaczego jest do przodu, a kto do tyłu.

Wyniki za III kwartał największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie potwierdzają, że nie działają one w próżni, a plony na zielonej wyspie też nie są wieczne. Światowy kryzys zaczął zjadać zyski lokomotyw naszej giełdy i gospodarki. Mimo że widać wzrost przychodów, to zdobywanie udziału w rynku zostało w wielu wypadkach okupione wyraźnie niższą rentownością. Ten kwartał nie wygenerował wartości dla akcjonariuszy, co widać zresztą po mizernej reakcji rynku. Wyjątkiem – jak zawsze – jest tylko KGHM.

Według szacunków StockWatch.pl, w III kwartale łączny wynik netto wszystkich blue chipów stopniał około 10 proc. i wyniósł nieco ponad 7 mld zł. Zysk ten byłby jeszcze słabszy gdyby nie rekordowy zarobek KGHM, który dzięki korzystnym cenom miedzi i relacjom walutowym zarobił aż 3,2 mld zł (+204 proc. w ujęciu r/r), czyli prawie połowę całego indeksu.

>> Zobacz co o wynikach miedziowej spółki i jej wartości wewnętrznej >> napisał analityk StockWatch.pl

Pozytywny wkład mały także banki na czele z PKO BP, któremu w III kwartale udało się przekroczyć 1 mld zł na poziomie zysku netto. Trzeba też wspomnieć od dobrym wyniku TPSA, który okazał się wyraźnie lepszy od prognoz. Telekomunikacyjna spółka w tym samym okresie zeszłego roku jako jedyna z obecnych blue chipów miała stratę sięgającą 720 mln zł. W zamkniętym właśnie kwartale popisała się za to zyskiem na poziomie 376 mln zł.

Niestety, zyski w straty zamieniły spółki paliwowe, którym w III kwartale 2011 r. wyraźnie szkodziło niekorzystne otoczenie makroekonomiczne. Spośród innych blue chipów na minusie miniony kwartał zamknęły ponadto TVN oraz GTC. Ostatecznie aż 10 spółek z indeksu WIG20 miało gorszy wynik netto w ujęciu r/r.

>> Przegląd podstawowych wskaźników spółek z WIG20 i ich wyniki >> dostępne są w serwisie bez opłat.

Przychody największych spółek napawają optymizmem, bo łącznie wyniosły 81,7 mld zł, co w ujęciu rocznym daje wzrost o 23,4 proc. Tu zrehabilitowały się spółki paliwowe osiągając wartościowo najwyższe przychody i wysoką dynamikę. Orlen zanotował 28,7 mld zł (+30 proc. r/r), a Lotos 7,6 mld zł (+46 proc.). Wysoką sprzedaż i pokaźne przyrosty miały także spółki energetyczne – Tauron i PGE. Tu z kolei skok przychodów wyniósł odpowiednio 31 proc. i 41 proc. Warto podkreślić, że na 20 blue chipów aż 16 poprawiło przychody.

Optymizm znika jeśli spojrzymy jednak na marże netto omawianych spółek. W III kwartale 2011 r. aż 13 z nich wykazało niższą rentowność netto niż w analogicznym okresie 2010 r. Mocno zjechały marże Bogdance i PZU. Z powodu strat utracili rentowność netto: GTC, Orlen, Lotos i TVN. Na przeciwległym biegunie z najwyższą rentownością jest KGHM oraz banki. I znów najbardziej rentowną spółką okazał się KGHM z marżą netto przekraczającą 55 proc., ale z wyjątkiem PKO BP i Pekao, pozostałe duże spółki są z biznesem mocno w tyle.

>> Analitycy serwisu na bieżąco omawiają sprawozdania finansowe spółek z GPW >> Śledź najnowsze pojawiające się omówienia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

  To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.

 • 🔥 Portfel StockWatch.pl „Cztery fazy rynku” zakończył I półrocze na 18-proc. plusie

  Pierwsze półroczne bieżącego roku było udane dla prowadzonego na portalu Stockwatch.pl portfela "Cztery Fazy Rynku". W tym czasie udało się dotrzymać kroku silnie rosnącemu WIGowi i osiągnąć 18-proc. stopę zwrotu.

 • Co dalej z hossą na głównych indeksach GPW – analiza techniczna

  Inwestorzy z warszawskiej giełdy zachodzą w głowę, czy poniedziałkowa przecena to tylko chwilowa korekta, czy też może sygnał zakończenia czteromiesięcznej hossy. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR