Orlen i PZU lokomotywami indeksu WIG20, w tle dane z rynku pracy w USA

Omawiane walory: , , , ,

Inwestorzy odstawili na bok wszelkie rozterki związane z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa, dalej żyjąc nadziejami na przyszłe szybkie wyjście z recesji, skupiając się jednocześnie na spółkach technologicznych, dla których pandemia otworzyła wrota do dalszego wzrostu. Nawet dzisiejsze tragiczne dane z amerykańskiego rynku pracy prawdopodobnie nie pozbawią ich dobrych humorów.

pknorlen, pzu, xtb, bloober, eccgames, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Piątkowe przedpołudnie przy ulicy Książęcej upłynęło pod znakiem wzrostów. O godzinie 11:39 drożały akcje prawie 45 proc. wszystkich notowanych tu spółek, podczas gdy taniały walory 36,3 proc. z nich. Zielono też było na wszystkich indeksach. WIG20 zyskiwał 1,33 proc. i wspinał się do 1.608 pkt., WIG rósł o 1,12 proc. do 45.275 pkt., mWIG40 o 0,73 proc. do 3.249 pkt., a sWIG80 o 0,78 proc. do 11.731 pkt.

Wzrosty na GPW korelowały z rosnącymi indeksami na większości europejskich parkietów, a wcześniej w Azji i zwyżkującymi wczoraj indeksami na Wall Street. Te ostatnie poszybowały w czwartek w górę na fali dobrego zachowania spółek technologicznych z grupy FAANG, rosnących w reakcji na drożejącą ropę spółek paliwowych, jak również oczekiwań na obniżenie poniżej zera stóp procentowych w USA, czy nadziei na to, że pomiędzy USA a Chinami nie dojdzie do eskalacji sporu handlowego, co było przedmiotem obaw w pierwszych dniach maja.

Zieleń dominująca w notowaniach europejskich indeksów jednocześnie sugeruje, że tak samo jak rano zostały zignorowane bardzo słabe wyniki handlu zagranicznego Niemiec, tak w drugiej połowie dnia rynki prawdopodobnie zignorują prognozowane historycznie złe dane z amerykańskiego rynku pracy. Dane będące wydarzeniem dzisiejszego dnia.

W kwietniu prognozowany jest skok stopy bezrobocia w USA do aż 16 proc. z 4,4 proc. w marcu i wobec 3,5 proc. w lutym. Jednocześnie oczekuje się, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym zmniejszy się aż o 22 mln, po tym jak w marcu spadek sięgnął 701 tys., a w lutym był to wzrost o 275 tys.

Dane same w sobie pokazują jak głęboka będzie recesja. Tyle tylko, że dopóki inwestorzy giełdowi wierzą, iż jest to jedynie stan przejściowy, dopóty będą je ignorować. Ba, nie jest wykluczone, że jeszcze niższe odczyty zostaną zinterpretowane jako powód do obniżenia stóp procentowych przez Fed poniżej zera, co w obecnych warunkach dodatkowo poprawiło nastroje na giełdach.

Przedpołudniowa, ponad jednoprocentowa, zwyżka indeksu WIG20 to w głównej mierze efekt kontynuujących wczorajsze wzrosty w ślad za drożejącą ropą akcji PKN Orlen. Drożeją one o 3 proc. do 62,70 zł, po czwartkowym wzroście o 3,96 proc., i mają otwartą drogę do ataku na kwietniowe maksima na 67,92 zł.

Płocki koncern w tym windowaniu indeksu dużych spółek wspiera PZU. Akcje ubezpieczyciela również drożeją drugi dzień, odreagowując kilka spadkowych sesji. Za jedną trzeba zapłacić 29,89 zł, czyli o 2 proc. więcej niż wczoraj. Kurs PZU od 1,5-miesiąca porusza się w konsolidacji wokół 30 zł i na chwilkę obecną brakuje mocnych technicznych dowodów, że w niedługim czasie nastąpi z niej wybicie górą lub dołem.

Kolejny dzień w centrum uwagi są akcje XTB. Po opublikowaniu bardzo dobrych wyników za I kwartał i po wyjściu ze spółki inwestora finansowego, co zdjęło nawis podażowy, kontynuują wzrosty, rosnąc dziś o 5,5 proc. do 8,8 zł. Dodatkowo towarzyszą temu bardzo duże obroty, co plasuje XTB w TOP5 najbardziej handlowanych spółek na GPW. Mniejsze obroty są dziś na takich walorach jak wspomniane wcześniej PZU, KGHM i Pekao.

Powodów do zadowolenia nie mają natomiast akcjonariusze notowanej na NewConnect spółki ECC Games. Jej akcje tąpnęły przy dużych obrotach o 24,6 proc. do 2,94 zł, spadając już dziś do 2,26 zł. Wszystko za sprawą słabego debiutu gry „Drift21”, która zbiera słabe recenzje graczy.

Dobrze za to została przyjęta zapowiedź gry „The Medium” przygotowywanej przez Bloober Team podczas prezentacji Microsoftu. Wg komunikatu spółki, gra została „głównym zwycięzcą” prezentacji gier na najnowszą konsolę Xbox Series. Inwestorzy nagrodzili to początkowym wzrostem cen akcji do rekordowo wysokiego poziomu 139 zł z 122 zł wczoraj. Jednakże po tym wystrzale w pierwszych minutach handlu nastąpiła realizacja zysków, a kurs się cofnął do czwartkowego zamknięcia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BLOOBER, ECCGames, PKNOrlen, PZU, xtb)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR