Osiem najciekawszych propozycji dywidendowych czerwca

Omawiane walory: , , , , , , ,

Podczas czerwcowych walnych zgromadzeń akcjonariuszy ważą się losy dywidend z ubiegłorocznych zysków. StockWatch.pl sprawdził, które spółki już zaklepały obfite dywidendy dla swoich inwestorów.

Z dużych spółek w czerwcu decyzje w sprawie dywidendy podjęły walne zgromadzenia akcjonariuszy CCC, LPP, PKN Orlen i Pekao. Najwyższą stopę z tej czwórki proponuje reprezentant sektora bankowego. Akcjonariusze Pekao zdecydowali o wypłacie 8,70 zł na akcję, co przy obecnym kursie akcji daje stopę 5,9 proc. Łączna wartość tegorocznej dywidendy to 2,28 mld zł. Dzień ustalenia prawa do zysku wyznaczono na 22 czerwca, a termin wypłaty na 6 lipca 2016 r. W 2015 roku Pekao wypłacił 10 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 2,62 mld zł. W tym roku wśród banków wyższą stopę proponuje Handlowy – 4,68 zł (stopa 6,5 proc.). Walne w tej sprawie odbędzie się 21 czerwca. >> Zobacz także: Spółki z WIG20 wypłacą akcjonariuszom 12 mld zł

Tuż przed wakacjami ciekawe rozstrzygnięcia zapadły natomiast w sektorze budowlanym. Akcjonariusze Prochemu opowiedzieli się za dywidendą w wysokości 1,59 zł na walor, co daje stopę powyżej 9 proc. Wcześniej zarząd rekomendował wypłatę tylko 0,40 zł. Niemniej Quercus TFI, jeden ze znaczących akcjonariuszy, zażądał wyższej kwoty, argumentując to dobrą sytuacją finansową spółki. Na koniec marca grupa dysponowała kwotą 25,7 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, wobec 23,6 mln zł z końca 2015 r. W I kwartale przychody wzrosły r/r o 36 proc. do poziomu 36,8 mln zł. EBIT skoczył z 0,6 mln zł do 1,2 mln zł. Wyznaczonym przez walne dniem dywidendy jest 30 czerwca 2016 r., a dniem jej wypłaty 15 lipca 2016 r. Będzie to druga z rzędu dywidenda spółki. W zeszłym roku Prochem przeznaczył na ten cel 0,35 zł na akcję (stopa 1,6 proc.). Wcześniej w 2013 r. wypłacił 0,78 zł, co dało 2,6-proc. stopę.

(Fot. DP/StockWatch.pl)

(Fot. DP/StockWatch.pl)

W sektorze budowlanym na uwagę zasługuje też dywidenda z Torpolu. Pod koniec ubiegłego tygodnia walne spółki przesądziło o podziale między akcjonariuszy kwoty 15,85 mln zł. To w przeliczeniu na akcję daje 0,69 zł i stopę w wysokości 7,1 proc. Dzień dywidendy określono na 27 czerwca. Wypłata nastąpi w dwóch transzach: pierwsza rata w wysokości 0,35 zł – 30 września, a druga w kwocie 0,34 zł – 30 listopada. W ubiegłym roku Torpol wypłacił 0,50 zł dywidendy na akcję, czyli w sumie 11,5 mln zł. Wówczas stopa przekroczyła 4 proc. Na uwagę zasługuje fakt, że grupa nie ma zadłużenia finansowego netto, co oznacza że poziom posiadanych środków pieniężnych przekracza poziom zobowiązań finansowych. >> W serwisie znajdziesz analizę sytuacji fundamentalnej Torpolu po wynikach za 2015 r.

Dywidendową niespodziankę w tym roku sprawił Ciech. Rada nadzorcza spółki pierwotnie optowała za pozostawieniem zysku w spółce, jednak na kilka dni przed walnym zmieniła zadanie i zaproponowała wypłatę w kwocie 2,85 zł na akcję – tutaj stopa to 5 proc. Dzień dywidendy wyznaczono na 30 czerwca. Po raz ostatni Ciech dzielił się zyskiem z akcjonariuszami w 2014 r. – 1,13 zł na akcję i stopa sięgająca 3,6 proc. Chemiczna grupa ma za sobą rekordowy 2015 rok, w którym raportowana EBITDA sięgnęła 708 mln zł.

Wyróżnieni mogą czuć się natomiast akcjonariusze Prime Car Management. Walne spółki oferującej usługi leasingu i CFM dało zielone światło na wypłatę 5,50 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę przekraczającą 14 proc. Dniem dywidendy jest 23 czerwca, a dniem jej wypłaty 30 listopada 2016 r. W ubiegłym roku spółka wypłaciła 5,26 zł na akcję, a stopa również przekroczyła 10 proc. W 2015 r. skonsolidowany zysk netto PCM wyniósł 38,7 mln zł wobec 62,5 mln zł uzyskanych rok wcześniej. W I kwartale 2016 r. grupa działająca na rynku flotowym pod marką Masterlease zanotowała spadek zysku netto z 11,5 mln zł do 9,3 mln zł. Spółka stara się rekompensować niższą marżę finansową zwiększaniem floty oraz większym udziałem produktów z usługami o większej wartości dodanej.

Fasing - wyniki. (Źródło: Omówienie raportu finansowego przygotowane przez analityka StockWatch.pl)

Fasing – wyniki. (Źródło: Omówienie raportu finansowego przygotowane przez analityka StockWatch.pl)

Hojne wypłaty przygotowała też grupa spółek przemysłowych. Co ciekawe, niektóre z nich sypną groszem mimo regresu wyników. Przykładem jest Fasing. Producent sprzętu i narzędzi górniczych ma zgodę na wypłatę siódmej z rzędu dywidendy. W tym roku stawka będzie identyczna jak w 2015 r., ale warto podkreślić, że stopa będzie najwyższa w historii. Na każdy walor akcjonariusze otrzymają 0,80 zł (stopa 5,4 proc.). Dniem dywidendy jest 5 września, a dniem jej wypłaty 16 września. Grupa zamknęła ubiegły rok wzrostem przychodów o 24 proc. r/r do poziomu 256,4 mln zł. Skokowo wzrósł cash flow operacyjny do 16,4 mln zł. Natomiast zysk netto spadł z 8,5 mln zł do niespełna 8 mln zł. W raporcie za I kwartał widać było dalszą erozję marż. Wartość przychodów obniżyła się o 34 proc., ale zysk operacyjny spadł o 58 proc. do 2,9 mln zł. Na poziomie netto zysk grupy spadł z 3,7 mln zł do 0,8 mln zł. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej stopniały z 5 mln zł do 1,2 mln zł. Na koniec marca Fasing dysponował kwotą 5,4 mln zł środków pieniężnych i innych aktywów pieniężnych wobec 9,5 mln zł z końca 2015 r. >> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej Fasingu po wynikach za I kwartał przeczytasz tutaj

Ciągłość dywidendy zachowują Lentex i WDX. Pierwsza ze spółek ma zgodę akcjonariuszy na wypłatę dywidendy w wysokości 24,4 mln zł. To w przeliczeniu na akcję kwota 0,45 zł i stopa ponad 5 proc. Dniem dywidendy jest 7 lipca, a dniem jej wypłaty 23 lipca 2016 roku. W zeszłym roku spółka wypłaciła 0,40 zł na akcję, co przełożyło się także na 5-proc. stopę. W 2014 roku na wypłatę przeznaczono 0,35 zł (4,4 proc. kapitalizacji), a w 2013 było to 0,15 zł (3 proc.). Na koniec marca na koncie producenta wykładzin i włóknin znajdowało się 25,9 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wobec 34,8 mln zł z końca 2015 r.

Natomiast WDX, oferujący kompleksowe rozwiązania w zakresie wyposażenia magazynów, wypłaci 0,30 zł na akcję. Stopa wynosi 5,8 proc. Dzień dywidendy ustalono na 27 czerwca, a jej wypłata ma nastąpić 13 lipca. W ubiegłym roku spółka przeznaczyła na ten cel 0,40 zł na akcję i była to jak do tej pory jej najwyższa dywidenda – stopa 4,93 proc. W wcześniejszych dwóch latach wyplata sięgnęła odpowiednio 0,15 zł i 0,12 zł. Wówczas dało to stopę w wysokości 4,8 proc. i 6,5 proc. W zeszłym roku zysk netto grupy wyniósł 4,5 mln zł wobec 5,1 mln zł rok wcześniej. Towarzyszył temu ponad 30-proc. wzrost przychodów. W I kwartale 2016 r. dostawca zintegrowanych rozwiązań wyposażenia magazynów doznał niestety 17-proc. spadku przychodów. Zysk netto skurczył się z 2,75 mln zł do 1,2 mln zł. Spółka tłumaczy to kumulacją realizacji zamówień w I kwartale ubiegłego roku.

>> Serwis StockWatch.pl śledzi wszystkie informacje dotyczące planów dywidendowych spółek z warszawskiej giełdy >> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz tutaj

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, FASING, lentex, pcm, Pekao, prochem, Torpol, wdx, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR