PBKM przejął pakiet większościowy portugalskiej spółki Stemlab za ok. 71 mln zł

Omawiane walory:

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) kupił większościowy pakiet akcji portugalskiej spółki Stemlab za 16,5 mln euro, co stanowi równowartość ok. 71 mln zł, skorygowane o dług netto.

Fot. Screenshot z materiału promocyjnego Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

– Umowa z akcjonariuszami spółki Stemlab dotyczy przejęcia przez PBKM 88 proc. udziałów spółki od funduszu private equity Riverside Company oraz 7,6 proc. udziałów od założycieli i kierownictwa spółki (akcjonariusze mniejszościowi). Po transakcji PBKM będzie w posiadaniu 95,6 proc. akcji spółki Stemlab – czytamy w komunikacie.

Transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem uzyskania finansowania na akwizycję przez PBKM i wydania zgody na przejęcie przez portugalski urząd antymonopolowy z uwagi na ponad 50-proc. udział Stemlab na rynku portugalskim. PBKM spodziewa się zamknięcia transakcji w terminie do 60 dni od daty podpisania umowy.

PBKM za przejęcie kontroli nad Stemlab zapłaci 16,5 mln euro, co stanowi równowartość ok. 71 mln zł, skorygowane o dług netto spółki. Ponadto przy spełnieniu określonych w umowie parametrów wzrostu wyników Stemlab w okresie od drugiej połowy 2018 do pierwszej połowy 2019 roku, PBKM może dodatkowo zapłacić akcjonariuszom Stemlab maksymalnie 2 mln euro (tzw. klauzula earn-out), co jest uzależnione od wzrostu sprzedaży w Stemlab. Dodatkowo w przypadku powodzenia podpisanego projektu Stemlab na rynku chińskim w przeciągu dwóch lat połowa zysku z tego projektu ma trafić do sprzedających.

– Związek ten pozwoli dwóm przedsiębiorstwom, które najbardziej inwestują w badania oraz terapie komórkowe w Europie, wzmocnić rozwój nowych terapii i leczenie większej liczby pacjentów – powiedział członek rady dyrektorów Stemlab, pełniący funkcję dyrektora zarządzającego (CEO) Stemlab Andre Gomes, cytowany w materiale.

– PBKM ma za sobą kilkanaście z sukcesem zakończonych transakcji przejęć na rynku europejskim i jesteśmy bardzo dobrze przygotowani pod względem strukturalnym i organizacyjnym, aby osiągać dalszy wzrost dzięki akwizycjom. Rynek banków komórek macierzystych, zarówno w Europie, jak i na świecie, jest obecnie w fazie konsolidacji i częścią naszej strategii jest odgrywanie aktywnej roli w tym procesie. Przejęcie spółki Stemlab wzmocni pozycję Grupy Famicord w Europie, a szczególnie w Portugalii, gdzie Stemlab ma pozycję lidera – dodał prezes PBKM Jakub Baran.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Prezes widzi istotne synergie kosztowe wynikające z możliwości współpracy pomiędzy laboratoriami, w szczególności w Szwajcarii oraz połączeniem spółek zależnych PBKM i Stemlab działających w Hiszpanii. Poinformował, że po I kw. 2018 r. w połączonej Grupie Famicord i Stemlab było przechowywanych około 263 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz łącznie około 347 tys. próbek wszystkich materiałów biologicznych, co znacząco zwiększa skalę biznesu i umacnia Grupę Famicord wśród największych banków komórek macierzystych na świecie.

– Ponadto, biorąc pod uwagę silną obecność Stemlab na różnych rynkach i kanałach sprzedaży, razem będziemy mieli około 28-proc. udział w preparatyce nowych próbek na rynkach europejskich, co daje nam pozycję absolutnego lidera pod tym względem. Warto podkreślić, że Stemlab oprócz bankowania krwi pępowinowej, jest także zaangażowany w badania z wykorzystaniem komórek macierzystych w terapiach eksperymentalnych. Potencjał i doświadczenie Stemlabu w tym obszarze będziemy chcieli wykorzystać do przyspieszenia oraz optymalizacji kosztów badań prowadzonych przez PBKM – zaznaczył Baran.

Transakcja będzie sfinansowana przez PBKM poprzez zaciągnięcie długu. W dniu 14 maja 2018 r. zarząd PBKM ustanowił program emisji obligacji na okaziciela, w którym łączna kwota nominalna obligacji nie przekroczy 100 mln zł. Na emisję obligacji PBKM zgodę wyraziła rada nadzorcza spółki. Zgodnie z deklaracjami spółki, pozyskane z emisji obligacji środki finansowe zostaną wykorzystane na inwestycje w dalszy rozwój Grupy PBKM, przede wszystkim na planowane akwizycje podmiotów prowadzących banki komórek macierzystych w Europie. Niewykluczone, że zamiast emisji obligacji PBKM skorzysta z opcji zaciągnięcia kredytu lub finansowania mieszanego.

Stemlab został założony w 2003 roku i był jednym z pierwszych niepublicznych banków komórek macierzystych w Europie. Od początku działalności prowadził także własne badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu i terapiach eksperymentalnych. Na koniec 2017 roku Stemlab przechowywał łącznie ok. 98 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz ok. 120 tys. wszystkich rodzajów materiałów biologicznych.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PBKM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PBKM zainwestował 2,8 mln euro w turecki bank komórek macierzystych

  Polski Bank Komórek Macierzystych zawarł umowę inwestycyjną dotyczącą nabycia 70 proc. udziałów w tureckim banku komórek macierzystych, działającym dotychczas w ramach struktury firmy Acbadem Healthcare Group za kwotę 2,8 mln euro (ok. 12,9 mln zł). PBKM pracuje intensywnie nad kolejnymi akwizycjami, zarówno na rynkach europejskich, jak i poza Europą.

 • W wezwaniu na akcje PBKM zawarto transakcje na 643,9 tys. walorów

  W wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych, ogłoszonym 3 lutego 2020 r. przez AOC Health GmbH, zawarto 12 marca 2020 r. transakcje, których przedmiotem było 643.943 akcji, podał pośredniczący w transakcji Santander Bank Polska - Santander Biuro Maklerskie.

 • PBKM miał 5,4 mln zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

  Największy bank komórek macierzystych w Europie zanotował spadek zysków i wzrost przychodów. Spółka w kolejnych kwartałach planuje wykorzystać sprzyjającą sytuację na rynku i zwiększyć tempo akwizycji.

 • Akcjonariusze PBKM zdecydowali o emisji ponad 3,5 mln nowych akcji po 62 zł/szt.

  Akcjonariusze Polskiego Banku Komórek Macierzystych zdecydowali o emisji akcji nowej serii, skierowanej do obecnego inwestora tj. Active Ownership Fund. Cenę emisyjną jednego waloru ustalono na 62 zł, co daje łączną wartość emisji 218 mln zł.

 • 4 najciekawsze roszady w akcjonariatach spółek z GPW

  Wrzesień na GPW to nie tylko kolejna porcja wezwań, przymusowych wykupów czy buy backów. W końcówce lata do gry włączyły się grube ryby światowej finansjery. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR