PBKM ma zgodę GIF na produkt leczniczy terapii genowej z klasy CAR-T

Omawiane walory:

Polski Bank Komórek Macierzystych uzyskał zgodę Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wytwarzanie produktu leczniczego terapii genowej, który ma zastosowanie w leczeniu m.in. nowotworów takich jak białaczka B komórkowa czy chłoniak z komórek B. Produkt ten nazywa się roboczo FCTX-CL-19-1 i należy do klasy leków CAR-T (chimeric antigen receptor).

Fot. Pexels

Zgoda na wytwarzanie produktu FCTX-CL-19-1 była poprzedzona prowadzonym od kilkunastu miesięcy transferem technologii, którą PBKM oraz spółka zależna FamiCordTx nabyły od iCell Gene Therapeutics z USA. Technologia CAR-T bazuje na wykorzystaniu własnych limfocytów T pacjenta, które w laboratorium są modyfikowane genetycznie, dzięki czemu na ich powierzchni pojawia się sztucznie zaprojektowany i chroniony patentem konstrukt białkowy (CAR). Przekształcone w ten sposób limfocyty T, już jako lek CAR-T, są podawane pacjentowi. Zespół Grupy PBKM na bazie procedur z USA przygotował i znacząco ulepszył proces wytwarzania leku i dostosował go do restrykcyjnego standardu GMP, podano.

Dzięki uzyskanej zgodzie produkt będzie dostępny dla pacjentów w procedurze tzw. wyjątku szpitalnego (hospital exemption), która ma szansę rozpocząć się w ciągu najbliższych miesięcy.

– Dotychczas dostępność tej ratującej życie terapii była bardzo ograniczona, ze względu na sięgające 1,5 mln zł koszty leczenia. Mamy nadzieję, że dzięki nam produkty CAR-T staną się zdecydowanie bardziej dostępne i dzięki temu będzie można uratować więcej polskich pacjentów. Nie ukrywam, że liczymy też na otwartość różnych ośrodków klinicznych oraz instytucji publicznych na współpracę – powiedział prezes FamiCordTx Tomasz Baran, cytowany w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dostępność leku w procedurze wyjątku szpitalnego jest pierwszym etapem zaplanowanego na kilka lat projektu uzyskania centralnej rejestracji dla FCTX-CL-19-1 na terenie Unii Europejskiej. Aby tego dokonać, FamiCordTx rozpocznie jeszcze w 2021 r. badania kliniczne. Wytwarzanie będzie się odbywać na zasadach contract manufacturing w PBKM. Proces będzie prowadzony ze wsparciem zewnętrznych podmiotów doradczych w zakresie rejestracji oraz monitorowania badań klinicznych.

– Do tej pory finansowaliśmy ten projekt sami. Docelowo jednak będziemy kontynuować finansowanie z nowymi inwestorami w FamiCordTx. Pierwsza niewielka runda finansowanie odbędzie się w ciągu kilku tygodni i jest przeznaczona dla inwestora z zagranicy. W kolejce czekają kolejne rundy – następna w III kwartale – dodał Baran.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o PBKM)

 • PBKM zainwestował 2,8 mln euro w turecki bank komórek macierzystych

  Polski Bank Komórek Macierzystych zawarł umowę inwestycyjną dotyczącą nabycia 70 proc. udziałów w tureckim banku komórek macierzystych, działającym dotychczas w ramach struktury firmy Acbadem Healthcare Group za kwotę 2,8 mln euro (ok. 12,9 mln zł). PBKM pracuje intensywnie nad kolejnymi akwizycjami, zarówno na rynkach europejskich, jak i poza Europą.

 • W wezwaniu na akcje PBKM zawarto transakcje na 643,9 tys. walorów

  W wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych, ogłoszonym 3 lutego 2020 r. przez AOC Health GmbH, zawarto 12 marca 2020 r. transakcje, których przedmiotem było 643.943 akcji, podał pośredniczący w transakcji Santander Bank Polska - Santander Biuro Maklerskie.

 • PBKM miał 5,4 mln zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

  Największy bank komórek macierzystych w Europie zanotował spadek zysków i wzrost przychodów. Spółka w kolejnych kwartałach planuje wykorzystać sprzyjającą sytuację na rynku i zwiększyć tempo akwizycji.

 • Akcjonariusze PBKM zdecydowali o emisji ponad 3,5 mln nowych akcji po 62 zł/szt.

  Akcjonariusze Polskiego Banku Komórek Macierzystych zdecydowali o emisji akcji nowej serii, skierowanej do obecnego inwestora tj. Active Ownership Fund. Cenę emisyjną jednego waloru ustalono na 62 zł, co daje łączną wartość emisji 218 mln zł.

 • 4 najciekawsze roszady w akcjonariatach spółek z GPW

  Wrzesień na GPW to nie tylko kolejna porcja wezwań, przymusowych wykupów czy buy backów. W końcówce lata do gry włączyły się grube ryby światowej finansjery. Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR