Pięć hojnych spółek z dywidendą za pasem

Omawiane walory: , , , ,

To już naprawdę dywidendowe ostatki z ubiegłorocznych zysków. W najbliższych dniach warto trzymać rękę na pulsie, bo w grę wchodzą wypłaty o stopie około 8 proc. Są też już pierwsze przymiarki do podziału profitów za 2014 rok, z których można będzie lada chwila skorzystać.

Większość spółek dywidendowych już rozdysponowała zyski z 2013 roku, ale na stole pozostały ostatnie rodzynki, wobec których ciężko przejść obojętnie. Stopy oferowanych dywidend zostawiają daleko w tyle lokaty bankowe czy obligacje skarbowe. Do tego w rozpoczętym niedawno sezonie wyników za trzeci kwartał pojawiły się już pierwsze deklaracje dotyczące propozycji tegorocznych wypłat.

Podczas dywidendowych łowów należy pamiętać o zmianie w cyklu rozrachunkowym. System T+3 (T czyli dzień zawarcia transakcji plus trzy dni robocze) od 6 października zastąpił T+2. Skrócenie cyklu rozrachunkowego o jeden dzień ma duże znacznie dla inwestorów, ponieważ dotyczy realizacji praw z posiadanych papierów wartościowych. Mowa tu o wypłacie dywidendy, udziale w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy czy wykupie certyfikatów inwestycyjnych. Dzięki T+2 inwestorzy szybciej otrzymają też środki pieniężne po sprzedaży instrumentu na rynku. >> Więcej informacji na temat zmian znajdziesz tutaj

przyklad_dywidenda1

Ponadprzeciętną dywidendę może jeszcze w tym roku wypłacić Tell. Proponowana stopa to 8,7 proc., a wszystko ma rozstrzygnąć się na walnym zaplanowanym na 24 października. W środę okazało się, że rada nadzorcza popierając wniosek zarządu, rekomenduje walnemu przeznaczenie na wypłatę 5,11 mln zł, tak aby na jedną akcję przypadało równo 1 zł dywidendy. Reszta, czyli niespełna 4,7 mln zł, miałaby zasilić kapitał zapasowy. Podobną kwotę wypłacono w zeszłym roku. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 11 grudnia. Uwzględniając dwudniowy cykl rozrachunkowy, prawo do dywidendy nabędą posiadacze akcji na koniec sesji 9 grudnia, a wypłata nastąpi 29 grudnia. Warto zauważyć, że pierwotna propozycja zarządu ogłoszona w maju zakładała przeznaczenie całości jednostkowego zysku na kapitał zapasowy, jednak nie przystała na to rada nadzorcza Tella. Walne ma odbyć się w najbliższy piątek, a w zeszłym tygodniu operatora sieci salonów sprzedaży telefonów komórkowych i usług Orange podpisał list intencyjny w sprawie kupna 100 proc. akcji spółki Cursor za 18,05 mln zł i 51,03 proc. udziałów Divante za 5,06 mln zł od firmy OEX.

Z kolei we wtorek walne Eurotelu przegłosowało wypłatę 8-proc. dywidendy. Spółka zajmująca się m.in. dystrybucją produktów i usług T-Mobile przeznaczy na wypłatę z ubiegłorocznego zysku 1 zł na akcję. Prawo do dywidendy będzie można nabyć 20 stycznia 2015 roku, a termin wypłaty ustalono na 3 lutego. Wysokość przyjętej kwoty pokrywa się z rekomendacją zarządu. Wcześniej Jacek Foltarz z rady nadzorczej Eurotelu, który dysponuje blisko 27-proc. pakietem akcji, zaproponował wypłatę w przedziale od 0,84 zł do 1,12 zł na walor. Z zysku za 2012 rok spółka wypłaciła 1,60 zł dywidendy na akcję.

>> Eksperci specjalnie dla StockWatch.pl podpowiadają, jak rozsądnie dobierać spółki dywidendowe do portfela >> Cztery złote zasady inwestowania w spółki dywidendowe

(Fot. Daniel Paćkowski)

(Fot. Daniel Paćkowski)

W środę ważną informację w sprawie dywidendy przekazał Żywiec. Zarząd producenta piwa opowiedział się za wypłatą 5 zł na akcję zaliczki na poczet dywidendy za 2014 rok (stopa 1,2 proc.). Decyzję zarządu musi jeszcze zatwierdzić rada nadzorcza spółki. Dniem ustalenia prawa do zaliczki ma być 4 grudnia, a terminem jej wypłaty 11 grudnia 2014 r. Przypomnijmy, że zysku za 2013 rok akcjonariusze browaru otrzymali 18 zł dywidendy na akcję, w tym 5 zł w formie zaliczki. Żywiec jest też świeżo po publikacji wyników kwartalnych. Narastająco w pierwszych dziewięciu miesiącach przychody grupy spadły w ujęciu r/r o blisko 10 proc. do 2,438 mld zł. Natomiast zysk netto stopniał o 30 proc. do 116,7 mln zł. Jednostkowy zysk netto skurczył się o 35 proc. do 111,8 mln zł. Grupa zanotowała w pierwszych trzech kwartałach spadek cash flow operacyjnego do 288,4 mln zł z ponad 400 mln zł zanotowanych rok wcześniej.

Także przy okazji prezentacji kwartalnych wyników padły dywidendowe deklaracje z Asseco South Eastern Europe. Zarząd chce aby wypłata nie była niższa niż z zysku ubiegłorocznego. Wówczas dywidenda wyniosła 16,6 mln zł, czyli 0,32 zł dywidendy na akcję. Taki poziom dawałby stopę powyżej 4 proc. Po trzech pierwszych kwartałach 2014 roku jednostkowy zysk netto spółki wynosi 21 mln zł wobec 37,9 mln zł z analogicznego okresu 2013 r. Natomiast grupa Asseco South Eastern Europe wypracowała 25,4 mln zł czystego zysku wobec 23,8 mln zł. Backlog grupy na 2014 r. ma wartość 104,6 mln euro i jest 7 proc. wyższy r/r. Portfel zamówień w tzw. marży pierwszej wynosi 66,4 mln euro i jest 13 proc. wyższy. Natomiast backlog na sam IV kwartał stanowi 24,3 mln euro i jest 14,3 proc. wyższy r/r, a w marży pierwszej ma wartość 16 mln euro i jest wyższy o 13 proc.

Swoje plany na temat nowej dywidendy zdradził też PKO BP. Zarząd banku zarekomendował wypłatę 675 mln zł z zysku za pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku. Pozostały 1 mld zł zysku półrocznego zarząd chce zatrzymać w spółce w postaci kapitału podstawowego. 675 mln zł daje 0,54 zł dywidendy na akcję i stopę na poziomie 1,5 proc. Wcześniej konsensus rynkowy zakładał ponad dwukrotnie wyższą dywidendę za 2014 rok (1,13 zł na akcję). Z ubiegłorocznego zysku bank wypłacił 937,5 mln zł, co dało 0,75 zł na akcję.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji pięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji pięciu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ASSECOSEE, EUROTEL, pkobp, tell, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • Giełdy złapały wiatr w żagle, w grze PKO BP i mBank

  Dobre nastroje na światowych giełdach oraz zapowiedź dywidendy i wyższe od prognoz zyski PKO BP, stoją za dzisiejszym wzrostami na GPW. W centrum uwagi są jeszcze dwa inne banki: mBank i Santander Bank Polska.

 • PKO BP szykuje olbrzymią dywidendę

  PKO Bank Polski rozważa przeznaczenie na dywidendę 50 proc. zysku za 2019 r. oraz kwoty 1,67 mld zł z niepodzielonego zysku za 2018 rok. W sumie do akcjonariuszy największego polskiego banku może trafić blisko 3,6 mld zł.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Solidne odbicie na GPW, w centrum uwagi rekordy CD Projektu i PlayWay

  Strach przed epidemią koronawirusa nieco zelżał, a inwestorzy skupili się na innych tematach. Jednym z nich są najnowsze wyniki finansowe spółek. W centrum uwagi jest także branża gamingowa, gdzie padają nowe rekordy kapitalizacji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR