Pierwsze zwiastuny sezonu wyników półrocznych

Nadciąga burzliwy sezon wyników. Nerwowe ruchy indeksów wskazują, że raporty półroczne mogą kryć niespodzianki. StockWatch.pl sprawdził oczekiwania ekspertów dotyczące spółek, które są przedmiotem wzmożonego zainteresowania na giełdowym parkiecie.

II kwartał jeszcze trwa, ale do jego końca pozostało naprawdę niewiele. To dobra chwila żeby spróbować oszacować, jakie wyniki za ten okres przedstawią najważniejsze spółki. Patrząc przez pryzmat zachowania giełdowych kursów, można mieć mieszane odczucia. Pierwsze dwa miesiące tego kwartału to była prawdziwa rzeź, jakiej już dawno nie widzieliśmy. Dopiero w czerwcu nastąpiła poprawa, która pozwoliła indeksom i szerokiej rzeszy spółek na podciągnięcie wycen. Ostatecznie na dzień przed domknięciem kwartału indeks szerokiego rynku traci około 2 proc.

Na fajerwerki nie ma co liczyć – poprzedni sezon wyników nie dostarczył przesłanek ku nagłej zmianie. W I kwartale, gdy pod uwagę wzięliśmy 368 spółek z głównego parkietu, które są notowane od co najmniej roku, zsumowany zysk netto w giełdowych spółkach praktycznie się nie zmienił od IV kwartału 2011 roku i wyniósł 11,7 mld zł. W pierwszych trzech miesiącach 108 spółek wykazało straty, natomiast 260 przyniosło zysk, łącznie na sumę 12,2 mld zł. W tym okresie 10 spółek o najwyższych zyskach wypracowało 8,8 mld zł, lecz kwartał wcześniej zarobiły one 9,9 mld zł.

>> Przypomnijmy sobie, kto poprzednio zaprezentował się najlepiej, a kto najgorzej. >> Komu bić brawo, a kogo wygwizdać po wynikach za I kwartał

W czwartek pierwsze karty odkryła grupa Kęty. Spółka oszacowała, że jej skonsolidowany zysk netto w II kwartale wyniósł ok. 32 mln zł, a zysk operacyjny ok. 41-43 mln zł. EBITDA wyniosła 61-63 mln zł, a skonsolidowana sprzedaż 385-395 mln zł. W drugim kwartale, podobnie jak w pierwszym, koniunktura na produkty spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej utrzymywała się na stabilnym poziomie. Spółka poinformowała, że nadal brakuje jednoznacznych sygnałów świadczących o większym ożywieniu w kolejnych kilku miesiącach.

– Cały czas dynamika wyników jest pozytywna, raczej optymistycznie patrzę na osiągnięcia spółki. Dług netto na koniec II kwartału jest nieznacznie wyższy niż kwartał wcześniej, co przy bardzo ambitnym programie inwestycyjnym prowadzonym przez firmę należy ocenić pozytywnie. Po dwóch kwartałach wykonana została w 55-proc. prognoza zysku netto za 2012 rok, mimo że sezonowo pierwsza połowa roku jest słabsza niż druga. Spółka naszym zdaniem pozostaje atrakcyjna, mamy rekomendację akumuluj dla Kęt. – uważa Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku, cytowany przez PAP.

>> W serwisie wkrótce po opublikowaniu pełnego raportu pojawią się najświeższe dane na temat finansowej kondycji spółki. >> Komplet informacji oraz wskaźniki na tle rynku oraz sektora znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

W II kwartale frapującą kwestią jest to, jaki wpływ na wyniki będzie miało piłkarskie EURO 2012, które według wstępnych wyliczeń mogło nas kosztować nawet 100 mld zł. Pytanie, kto na tym skorzystał poza kibicami.

– Sądzę, że odbywające się w naszym kraju piłkarskie EURO 2012 może mieć istotny wpływ na wyniki spółek w II kwartale. Głównymi beneficjentami tego wydarzenia powinny być spółki kooperujące w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Do tego wskazałbym na segment odzieżowy i wyróżniłbym LPP. Skorzystać powinien także Intersport. – uważa Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający Infinity8.

>> Zobacz kto od dłuższego czasu jest namaszczony do zysków z piłkarskich mistrzostw. >> 4 spółki, dla których EURO 2012 miało być spoko.

Zdaniem eksperta z Infinity8, w II kwartale mniejsze znaczenie dla wyników będzie miało zachowanie złotego oraz spadek bezrobocia. W drugim kwartale nasza waluta osłabiła się względem euro z 4,10 zł na 4,25 zł.

– Jednak taka zmiana nie powinna mieć dużego wpływu na wyniki spółek. Od kwietnia do czerwca mieliśmy także niewielki spadek bezrobocia, co także nie powinno rzutować na rezultaty spółek. – dodaje Łukasz Rosiński.

Inwestorów teraz najbardziej interesuje, jak w nowym sezonie zaprezentują się obecnie najbardziej elektryzujące branże. Są to: niekwestionowany w tym roku lidera, czyli sektor chemiczny, oraz czarny Piotruś, którym jest budowlanka.

WIG-Chemia od początku roku zyskał blisko 40 proc. i pod tym względem nie ma sobie równych wśród innych indeksów branżowych. Jednak w samym II kwartale ten wzrost wynosi już niespełna 7 proc. Czyżby magia rekordowych wyników i wezwań przestała działać?

>> Giełdowe spółki chemiczne wraz z ich wskaźnikami na tle rynku oraz sektora >> znajdziesz i porównasz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

– Wcześniej indeks WIG-Chemia zachowywał się bardzo dobrze, jednak teraz w mojej ocenie przyszedł czas, że będzie miał słabszy okres. Nie bez znaczenia dla kursów będą rozstrzygnięcia w sprawie wezwań, a wyniki za II kwartał mogą okazać się drugorzędne. Jestem zdania, że wezwanie Akronu na Azoty Tarnów może nie dojść do skutku, co w krótkim terminie działałoby negatywnie na kurs tej spółki. Niewiadomą jest też jak rozstrzygnie się wezwania na Puławy, które ogłosił Synthos. Jeśli natomiast chodzi o Ciech, to w moim przekonaniu ewentualne wezwanie nie powinno zawierać istotnie wyższej ceny niż obecna. Wcześniej bowiem obserwowaliśmy wzrost kursu tej spółki w oczekiwaniu na taką ewentualność. Natomiast w wypadku Synthosu uwaga inwestorów będzie koncentrowała się na komunikowaniu się z rynkiem na temat realizacji planów inwestycyjnych. – podkreśla Łukasz Prokopiuk, analityk DM IDMSA.

>> Branża chemiczna w poprzednim kwartale była w świetnej kondycji. >> Chemia po wybitnym kwartale chce zaatakować nowe szczyty.

Analitycy ostrzegają, że na razie tłuste kwartały branży chemicznej jak poprzednio są raczej mało prawdopodobne. Ich zdaniem nawet wyniki za II kwartał mają być słabsze, ale jeszcze cały czas na dobrym poziomie.

– Jesteśmy po sezonie w branży chemicznej. Wyniki powinny być słabsze w ujęciu r/r oraz kw/kw. Wpływ na to będą miały wyższe ceny gazu oraz słabsza sprzedaż produktów chemicznych. Niemniej określiłbym to, jako normalizację wyników. Wcześniejsze rezultaty podyktowane były bardzo dobrą koniunkturą, na dłuższą metę nie do utrzymania. W mojej ocenie II kwartał powinien zapoczątkować właśnie normalizację wyników. Będą one słabsze od rekordowych, ale cały czas na dobrym poziomie. W przyszłości istnieje szansa dla branży na obniżkę kosztów cen gazu, w związku z wyraźnie spadającą ceną ropy. – dodaje analityk DM IDMSA.

Na równi pochyłej znajduje się za to budowlanka. Tylko w tym kwartale WIG-Budownictwo stracił około 30 proc., co dobitnie pokazuje dramat tego sektora. Kłopoty niektórych giełdowych spółek są na tyle duże, że zaczęło im zaglądać w oczy widmo bankructwa. Inwestorzy ze zdwojoną uwagą będą śledzili najbliższe raporty kwartalne z tego sektora.

>> Zobacz o kim mowa. >> Wszystkie spółki budowlane z warszawskiej GPW znajdziesz tutaj.

– Ten kwartał powinien być ostatnim, kiedy spółki będą czyściły wyniki dokonując korekt, przeszacowując w dół rentowność niektórych kontraktów. Generalnie oczekuję, że wyniki II kwartału w sektorze budowlanym będą słabe, choć należy mieć świadomość niskich oczekiwań. W dużych spółkach mogą pojawić się odpisy w związku z wyceną kontraktów generalnych wykonawców. Natomiast w mniejszych firmach możliwe są odpisy na należności. Pytanie kto i jak mocno był powiązany kontraktami z PBG oraz Hydrobudową. Oczekuję jednocześnie, że będą także spółki, które pozytywnie wyróżnią się wynikami. Dobre rezultaty powinien pokazać Energoinstal, który już I kwartał miał dobry. Unibep powinien pokazać się z dobrej strony, co sygnalizowała spółka w zapowiedziach, że II i III kwartał powinien być dobry. Elektrotim twierdzi, że w mijającym kwartale było lepiej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Udanego kwartału oczekiwałbym jeszcze po ZPUE. Ten rok powinien być dla spółki lepszy chociażby w związku z przeprowadzonymi akwizycjami. – mówi Michał Sztabler, analityk Trigon DM.

>> Po wynikach za pierwszy kwartał StockWatch.pl przygotował raport na temat spółek z tej branży. Efekt był zatrważający: >> Spadły ratingi siedmiu spółek budowlanych, trzy poważnie zagrożone.

W kontakcie ze spółkami budowlanymi należy wykazywać wyjątkową czujność, nawet mając do czynienia z potencjalnie dobrymi przedstawicielami tego sektora. Przekonali się o tym we czwartek akcjonariusze Budimeksu, powszechnie uznawanego za jedno z lepszych dużych przedsiębiorstw budowlanych. Tymczasem po środowej sesji spółka poinformowała, że dokona odpisu wartości udziałów Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury (PNI) w wysokości 182,27 mln zł (Zobacz komunikat). Budimex rozpozna utratę wartości udziałów w roku 2011 poprzez korektę wyników z lat ubiegłych. Spółka kupiła 100 proc. udziałów w PNI za 225 mln złotych na podstawie umowy z 4 sierpnia 2011 r. zawartej z PKP.

Na czwartkowej sesji kurs Budimeksu pokutuje za wcześniejsze zapowiedzi i traci nawet 14 proc., w efekcie czego indeks WIG-Budownictwo zniżkuje aż o ponad 5 proc. Dziś Dariusz Blocher, prezes Budimeksu w TVN CNBC zapowiedział, że wyniki spółki za II kwartał tego roku będą trochę gorsze w ujęciu r/r. Dodał jednocześnie, że będą bardzo dobre na tle konkurencji. W II kwartale 2011 r. grupa Budimex wypracowała 73,14 mln zł zysku netto, 87,54 mln zł zysku operacyjnego i 1,45 mld zł przychodów.

>> Mimo bessy na rynku nadal są spółki, które budują swoją wartość wewnętrzną. >> Wyszukaj ciekawe walory na podstawie własnych kryteriów, korzystając ze skanera fundamentalnego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT azotytarnow, Ciech, elektroti, energoins, intersppl, kety, lpp, Pulawy, synthos, unibep, ZPUE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR