PKO BP ciągnie WIG20 w górę, BoomBit i Polnord w odwrocie

Omawiane walory: , , , , ,

Końcówka tygodnia stoi pod znakiem wzrostów, ale tylko w segmencie dużych spółek. Giełdowe misie pozostają pod presją podaży. Dziś akcje Polnordu pogłębiają historyczne dołki, a BoomBit mocno traci po kolejnym kwartale na minusie.

mbank, boombit, qubicgames, selena fm, ferrum, polnord, akcje, komentarz, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowa obrona Wall Street przed mocniejszą realizacją zysków, dzisiejsza poprawa nastrojów na europejskich giełdach, a także nowe nadzieje zawiązane ze startującymi w październiku rozmowami ws. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami, wspierają dziś notowania dużych spółek na giełdzie w Warszawie, przekładając się na wzrosty indeksów WIG20 i WIG. Szeroki rynek żyje publikowanymi wynikami i innymi informacjami ze spółek.

O godzinie 12:30 indeks WIG20 miał wartość 2.188 pkt., rosnąc o 0,7 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Znacznie słabiej radziły sobie małe i średnie spółki – mWIG40 znajdował się na poziomie 3.715 pkt. (-0,13 proc.), a sWIG80 11.521 pkt. (-0,32 proc.).

Indeks blue chipów, w którym akcje jedynie 3 z 20 spółek były pod kreską, w górę przede wszystkim ciągnęło PKO BP (39,88 zł; +1,1 proc.). Po drugiej stronie barykady, już kolejny dzień znalazł się mBank. Cofnięcie kursu o 1,2 proc. do 335,80 zł można wiązać z wypowiedzią przedstawiciela Commerzbanku, że planowana sprzedaż mBanku w 2019 roku jest zbyt ambitnym założeniem. W ten oto sposób rajd w górę na akcjach mBanku, jaki miał miejsce na początku tygodnia i był związany właśnie z planowaną sprzedażą, stracił rację bytu. Przynajmniej w krótkim terminie. Dlatego obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wejście kursu w trend boczny, osią którego będą okolice 340 zł.

Na szerokim rynku dziś w grze są przede wszystkim spółki, które opublikowały wyniki finansowe. Wprawdzie raport Energi, która poinformowała o spadku zysku netto w II kwartale do 89 mln zł, przy jednoczesnym wzroście przychodów do 2,55 mld zł nie wywołał emocji, bo był zbieżny z publikowanymi wcześniej szacunkami, ale już wyniki spółek BoomBit, Feerum i Selena FM wywołały spore emocje.

BoomBit w II kwartale zaraportował 0,87 mln zł straty netto wobec 0,28 mln zł straty przed rokiem. W całym pierwszym półroczu spółka miała 1,18 mln zł straty wobec 7,11 mln zł zysku rok wcześniej. To znacznie mniej niż założenia programu motywacyjnego stawiane w momencie wchodzenia na giełdę (28 mln zysku w całym 2019 roku). W II kwartale wzrosły natomiast przychody BoomBit. Były one oprawie trzykrotnie wyższe niż przed rokiem i sięgnęły 14 mln zł. To jednak nie zadowoliło inwestorów. Tak samo jak deklaracja prezesa Olejarza, że oczekuje poprawy wyników. Akcje BoomBit tanieją o 6,8 proc. i spadają do 19,94 zł. Patrząc na casus innych spółek gamingowych, i będąc nieco sarkastycznym, inwestorów zadowoliłby informacje o planach wydawniczych. Im bardziej rozległe i ambitne, tym lepiej.

Tak jak to mam miejsce dziś w przypadku QubicGames. Informacja o planowanych premierach 14 gier w IV kwartale podbiła notowania o 4,7 proc. do 2,67 zł. Chociaż jest pewna różnica pomiędzy tą spółką a BoomBit. QubicGames zarobił w II kwartale 1,99 mln zł, przy przychodach na poziomie 2,11 mln zł.

Akcje Selena FM rosną o 2,7 proc. do 11,50 zł po tym jak spółka pochwaliła się, że w II kwartale zarobiła netto 14,57 mln zł, przy przychodach na poziomie 346,07 mln zł.

Ferrum w tym samym okresie wypracowało 9,52 mln zł i miało 89 mln zł. Trudno jednak powiedzieć, czy to zadawala akcjonariuszy, bo prawie zerowa płynność na akcjach tej spółki każe zignorować ich dzisiejszy spadek o 9,4 proc.

Inwestorom na pewno nie spodobała się natomiast to, że na walnym Polnordu w dniu 23 października może zostać przegłosowana emisja 75 mln akcji serii T. Dziś kurs budowlanej spółki spada o 9,5 proc. do 3,70 zł, testując historyczne minima.

Fatalną informacją jest także to, że Giełda Papierów Wartościowych zakwalifikowała na listę alertów aż 38 spółek ( w tym Getin Noble Bank), zdejmując z niej tylko 3 spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BoomBit, ferrum, mBank, polnord, QUBICGMS, SELENAFM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • mBank zmienił rekomendację na niewypłacanie dywidendy za 2019 rok

  Zarząd MBANKu zdecydował o zmianie uchwały z 28 lutego br. zmienionej 10 marca w sprawie podziału zysku za rok 2019 r. i zaproponuje akcjonariuszom zysk netto w kwocie blisko 981 mln zł pozostawić się niepodzielonym. Wcześniejsza rekomendacja zakładała wypłatę dywidendy wysokości 48,7 mln zł, tj. 1,15 zł na akcję.

 • Qubic Games wspiera walkę z pandemią COVID-19

  QubicGames przekaże część przychodów osiągniętych ze sprzedaży gier w II kwartale 2020 r. na walkę z pandemią COVID-19. Pozyskana suma zostanie rozdzielona pomiędzy międzynarodowe organizacje i fundacje prowadzące walkę z pandemią COVID-19, w tym WHO, a polskie szpitale. Wydawca działający w Warszawie, Rzeszowie i Wrocławiu już teraz wesprze polską służbę zdrowia poprzez przekazanie im 22.000 szt. certyfikowanych, profesjonalnych maseczek o wartości wynoszącej ponad 300 tysięcy złotych.

 • KNF bije w giełdowe banki, w grze PKO BP i PZU

  Indeks WIG20 zaczął dzień od spadków, ale szybko odrobił straty. Pomogły banki, które odpowiadały za przecenę na otwarciu. Niestety, to może być tylko łabędzi śpiew inwestorów, bo katalog czyhających dziś ryzyk jest naprawdę obszerny.

 • Nici z dywidend banków i PZU. Szef KNF chce, aby spółki zrezygnowały z wypłaty ok. 10 mld zł

  Akcjonariusze takich spółek jak PKO BP, Pekao czy PZU mogą czuć się rozczarowani. Szef Komisji Nadzoru Finansowego zalecił bankom i ubezpieczycielom, aby ci zatrzymali cały zysk wypracowany w poprzednich latach.

 • Giełdowy rollercoaster, banki pociągnęły w dół WIG20

  Giełdowy rollercoaster czy upadek z wysokiego konia? Takie pytanie mogą zadawać sobie inwestorzy obserwując środową sesję na europejskich parkietach. Niezależnie od tego jaka jest odpowiedź, dziś nastroje już na tyle się popsuły, że sesję należy uznać za straconą.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR