PKO BP ciągnie WIG20 w górę, BoomBit i Polnord w odwrocie

Omawiane walory: , , , , ,

Końcówka tygodnia stoi pod znakiem wzrostów, ale tylko w segmencie dużych spółek. Giełdowe misie pozostają pod presją podaży. Dziś akcje Polnordu pogłębiają historyczne dołki, a BoomBit mocno traci po kolejnym kwartale na minusie.

mbank, boombit, qubicgames, selena fm, ferrum, polnord, akcje, komentarz, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowa obrona Wall Street przed mocniejszą realizacją zysków, dzisiejsza poprawa nastrojów na europejskich giełdach, a także nowe nadzieje zawiązane ze startującymi w październiku rozmowami ws. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami, wspierają dziś notowania dużych spółek na giełdzie w Warszawie, przekładając się na wzrosty indeksów WIG20 i WIG. Szeroki rynek żyje publikowanymi wynikami i innymi informacjami ze spółek.

O godzinie 12:30 indeks WIG20 miał wartość 2.188 pkt., rosnąc o 0,7 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Znacznie słabiej radziły sobie małe i średnie spółki – mWIG40 znajdował się na poziomie 3.715 pkt. (-0,13 proc.), a sWIG80 11.521 pkt. (-0,32 proc.).

Indeks blue chipów, w którym akcje jedynie 3 z 20 spółek były pod kreską, w górę przede wszystkim ciągnęło PKO BP (39,88 zł; +1,1 proc.). Po drugiej stronie barykady, już kolejny dzień znalazł się mBank. Cofnięcie kursu o 1,2 proc. do 335,80 zł można wiązać z wypowiedzią przedstawiciela Commerzbanku, że planowana sprzedaż mBanku w 2019 roku jest zbyt ambitnym założeniem. W ten oto sposób rajd w górę na akcjach mBanku, jaki miał miejsce na początku tygodnia i był związany właśnie z planowaną sprzedażą, stracił rację bytu. Przynajmniej w krótkim terminie. Dlatego obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wejście kursu w trend boczny, osią którego będą okolice 340 zł.

Na szerokim rynku dziś w grze są przede wszystkim spółki, które opublikowały wyniki finansowe. Wprawdzie raport Energi, która poinformowała o spadku zysku netto w II kwartale do 89 mln zł, przy jednoczesnym wzroście przychodów do 2,55 mld zł nie wywołał emocji, bo był zbieżny z publikowanymi wcześniej szacunkami, ale już wyniki spółek BoomBit, Feerum i Selena FM wywołały spore emocje.

BoomBit w II kwartale zaraportował 0,87 mln zł straty netto wobec 0,28 mln zł straty przed rokiem. W całym pierwszym półroczu spółka miała 1,18 mln zł straty wobec 7,11 mln zł zysku rok wcześniej. To znacznie mniej niż założenia programu motywacyjnego stawiane w momencie wchodzenia na giełdę (28 mln zysku w całym 2019 roku). W II kwartale wzrosły natomiast przychody BoomBit. Były one oprawie trzykrotnie wyższe niż przed rokiem i sięgnęły 14 mln zł. To jednak nie zadowoliło inwestorów. Tak samo jak deklaracja prezesa Olejarza, że oczekuje poprawy wyników. Akcje BoomBit tanieją o 6,8 proc. i spadają do 19,94 zł. Patrząc na casus innych spółek gamingowych, i będąc nieco sarkastycznym, inwestorów zadowoliłby informacje o planach wydawniczych. Im bardziej rozległe i ambitne, tym lepiej.

Tak jak to mam miejsce dziś w przypadku QubicGames. Informacja o planowanych premierach 14 gier w IV kwartale podbiła notowania o 4,7 proc. do 2,67 zł. Chociaż jest pewna różnica pomiędzy tą spółką a BoomBit. QubicGames zarobił w II kwartale 1,99 mln zł, przy przychodach na poziomie 2,11 mln zł.

Akcje Selena FM rosną o 2,7 proc. do 11,50 zł po tym jak spółka pochwaliła się, że w II kwartale zarobiła netto 14,57 mln zł, przy przychodach na poziomie 346,07 mln zł.

Ferrum w tym samym okresie wypracowało 9,52 mln zł i miało 89 mln zł. Trudno jednak powiedzieć, czy to zadawala akcjonariuszy, bo prawie zerowa płynność na akcjach tej spółki każe zignorować ich dzisiejszy spadek o 9,4 proc.

Inwestorom na pewno nie spodobała się natomiast to, że na walnym Polnordu w dniu 23 października może zostać przegłosowana emisja 75 mln akcji serii T. Dziś kurs budowlanej spółki spada o 9,5 proc. do 3,70 zł, testując historyczne minima.

Fatalną informacją jest także to, że Giełda Papierów Wartościowych zakwalifikowała na listę alertów aż 38 spółek ( w tym Getin Noble Bank), zdejmując z niej tylko 3 spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BoomBit, ferrum, mBank, polnord, QUBICGMS, SELENAFM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Analiza techniczna 10 rakiet z NewConnect

  W niemal kompletnej ciszy główny indeks NewConnect podskoczył o 30 proc., a na akcjach wielu małych spółek odnotowano rekordowe obroty. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził techniczne możliwości 10 spółek, których kursy akcji mocno poszybowały w górę w ostatnim czasie.

 • Cordia International ogłosił wezwanie na akcje Polnordu Węgierska Cordia International ogłosiła wezwanie na sprzedaż 33,5 mln akcji POLNORDu. Zamiarem wzywającego jest osiągnięcie do 100 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu i wycofanie spółki z obrotu. Cena oferowana w wezwaniu to 3,55 zł za akcję.
 • Giełdy złapały wiatr w żagle, w grze PKO BP i mBank

  Dobre nastroje na światowych giełdach oraz zapowiedź dywidendy i wyższe od prognoz zyski PKO BP, stoją za dzisiejszym wzrostami na GPW. W centrum uwagi są jeszcze dwa inne banki: MBANK i Santander Bank Polska.

 • WIG20 zjeżdża na boczny tor, w tle rekordy PlayWay i Ten Square Games Malejący strach przed koronawirusem i nowe historyczne rekordy indeksu Nasdaq poprawiają nastroje na globalnych giełdach. GPW ma jednak problemy z wpisaniem się w tę ogólnoświatową tendencję, oddając część zysków wypracowanych na otwarciu. Świetnie radzą sobie jedynie spółki gamingowe i POLNORD.
 • Wall Street idzie po nowe rekordy, mBank rośnie po wynikach

  Pod znakiem niewielkiej realizacji zysków upłynęła pierwsza połowa czwartkowej sesji na GPW. Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji dają jednak nadzieję na wzrostowe zamknięcie. Gwiazdą sesji jest MBANK, który mocno drożeje po wynikach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR