Polski Ład „Deweloperów”, sWIG80 najwyżej od 2007 roku

Warszawskie indeksy pozytywnie wyróżniają się na tle Europy, a na tle GPW pozytywnie wyróżnia się subindeks WIG-Nieruchomości. Popyt na deweloperów nakręcają oczekiwania na ciąg dalszy mieszkaniowej hossy, jako konsekwencji ogłoszonego w weekend "Polskiego Ładu".

rankprogr, atal, marvipol, kinopol, wirtualna, allegro, kci, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Inwestorzy oczekują, że ogłoszony w weekend przez premiera program „Polski Ład” dodatkowo nakręci i tak już duży popyt na rynku nieruchomości. A większy popyt to wyższe ich ceny, a wyższe ceny to większe zyski deweloperów. Nic więc dziwnego, że poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem wzrostów akcji tej grupy spółek.

Po ponad 2 godzinach handlu subindeks WIG-Nieruchomości rósł o 3,2 proc., wybijając się górą z miesięcznej konsolidacji i testował poziomy nieoglądane od ponad dekady. Najmocniej drożały akcje spółek Rank Progress (+15,18 proc.), Marvipol (+8 proc.) i Atal (+6,2 proc.). To właśnie wzrosty notowań tej ostatniej w znacznym stopniu przyczyniają się do zwyżki indeks sWIG80 o 0,75 proc., co wypycha go na poziomy nieoglądane od 2007 roku.

W poniedziałkowe przedpołudnie nieznacznie lepiej od WIG-Nieruchomości radził sobie tylko subindeks WIG-Media (+3,27 proc.), który testował nowe historyczne rekordy. W górę ciągnęły go przede wszystkim spółki Kino Polska (+4,66 proc.; pozytywny wpływ opublikowanych w piątek wyników), Wirtualna Polska (+4,02 proc.; ubiegłotygodniowa rekomendacja „kupuj” od analityków mBanku i gra pod publikowane 18 maja wyniki kwartalne) i KCI (+3,66 proc.).

Byłoby jednak daleko krzywdzące, gdy dziś pochwalić tylko dwa opisane wyżej sektory. Cała warszawska giełda jest mocna. Sięgający prawie 1,5 proc. wzrost indeksu WIG20 i skorelowany z nim ponad jednoprocentowy wzrost WIG-u, to w głównej mierze zasługa takich spółek jak Allegro (+4,9 proc.), PKO BP (+2,26 proc.), CD Projekt (+5,43 proc.), Pekao (+2,44 proc.), Dino Polska (+2,14 proc.) i PGNIG (+2,94 proc.).     

Dzisiejsze wzrosty indeksów na GPW, które wyróżniają na tle oscylującego wokół zera niemieckiego DAX-a, czy lekko tracących kontraktów terminowych na amerykański S&P500, można by łączyć z oczekiwaniami, że rządowy „Polski Ład” jeszcze bardziej nakręci konsumpcję w gospodarce, ale nie można zapominać, że nawet i bez tego argumentów przemawiających za wzrostami cen akcji jest bardzo dużo. Od ustępującej trzeciej fali pandemii poczynając, poprzez oczekiwane bardzo silne odbicie w polskiej gospodarce w kolejnych kwartałach, a na doniesieniach o napływie środków do funduszy inwestycyjnych kończąc.  

Perspektywy dla giełdy wyglądają również bardzo obiecująco, jeżeli spojrzy się na nią przez pryzmat sytuacji technicznej na wykresach poszczególnych indeksów. sWIG80 i mWIG40 są wyraźnych trendach wzrostowych, natomiast WIG20 i WIG, po odpowiednio zwrocie z okolic 2.050 pkt. i nieudanej próbie sprowadzenia poniżej 62.000 pkt., ponownie mają otwartą drogę do wzrostów. Jednym słowem hossa trwa.  

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, Atal, kci, kinopol, MARVIPOL, rankprogr, Wirtualna)

 • mWIG40 najwyżej od 3 lat, gorąco na Netii, Ten Square Games i ML System

  ALLEGRO i PKO BP pchają indeks WIG20 w górę, a Mercator ten wzrost hamuje. mWIG40 jest najwyżej od ponad 3 lat i za chwilę przełamie barierę 5000 pkt. Wezwanie na Netię winduje jej kurs, a dywidenda pomaga Ten Square Games. W centrum uwagi jest jeszcze ML System, LPP i kilka innych spółek.

 • CD Projekt walczy o powrót powyżej 200 zł, w grze także KGHM i Allegro

  Wzrosty na otwarciu, a później obniżanie lotów i w efeKCIe zejście indeksów poniżej kreski. Giełdzie w Warszawie wyraźnie brakuje impulsów mogących pociągnąć ją w górę. Samo dobre zachowanie CD Projektu to za mało. Szczególnie, jak traci większość spółek z KGHM na czele.

 • 14 wzrostowych spółek, które warto śledzić wg BM mBanku

  Kolejne biuro maklerskie przestawiło swoją listę top picks na czerwiec. Eksperci z BM mBanku w najbliższych tygodniach stawiają na rozpędzone spółki cykliczne oraz technologiczne.

 • Zielona końcówka tygodnia na GPW, Inter Cars i Atal biją rekordy

  Piątkowa sesja przynosi kontynuację wzrostów na GPW. W centrum uwagi są doniesienia ze spółek. Na drugi plan spadły dane makroekonomiczne, chociaż to one tworzą mocną fundamentalną podstawę oczekiwanych dalszych wzrostów na warszawskiej giełdzie.

 • WIG20 najwyżej od stycznia 2020 r., w grze Allegro i KGHM

  Wtorkowa sesja ma dość spokojny przebieg, ale jej wymowa jest mocno optymistyczna. Optymizmem powiało też z ALLEGRO, które najprawdopodobniej okres "oczyszczenia" ma już za sobą. Jeżeli dołączy do niego CD Projekt to tegoroczny maj może być bardzo udany dla indeksu blue chipów.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR