Prezes GA Polyolefins: Pandemia pokazała przewagę konkurencyjną Polimerów Police

Omawiane walory:

Pandemia koronawirusa pokazała, że konieczne będzie ściąganie z powrotem do Europy produkcji polimerów, a trwająca inwestycja Polimery Police będzie miała tę przewagę konkurencyjną, że będzie pierwsza, ocenił prezes Grupy Azoty Polyolefins - spółki celowej powołanej do realizacji inwestycji - Andrzej Niewiński.

azoty, polimery, police, akcje, przemysł, pandemia,

Prezes GA Polyolefins: Pandemia pokazała przewagę konkurencyjną Polimerów Police

– Pandemia pokazała, że konieczne będzie ściągnięcie z powrotem do Europy produkcji polimerów, a my będziemy pierwsi – powiedział Niewiński w trakcie Kongresu Polska Chemia, organizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC).

Jak podkreślił, szacuje się, że w Europie zużywa się ok. 10 mln ton polipropylenu rocznie, przy czym popyt na ten polimer rośnie o ok. 2 proc. rocznie w Europie Zachodniej, a w Europie Centralnej i Wschodniej – nawet o 4 proc. rocznie.

– Gdybyśmy co roku uruchamiali taką instalację, jak ta budowana w ramach projektu Polimery Police, pokrywalibyśmy jedynie rosnące zapotrzebowanie na polipropylen w Europie – podkreślił.

>> Dopłata wyniki łata – omówienie sprawozdania finansowego Grupy Azoty po II kw. 2020 r.

Szef GA Polyolefins zwrócił również uwagę, że w promieniu 1 000 km od Polic, a więc w rejonie, w którym przyszła instalacja będzie korzystała z premii geograficznej, znajdują się konsumenci zużywający ok. 4,3 mln ton polipropylenu rocznie.

Projekt Polimery Police, o wartości ok. 7 mld zł, będzie się składał m.in. z gazoportu umożliwiającego odbiór 500 tys. ton propanu rocznie, instalacji do produkcji 429 tys. ton propylenu rocznie oraz instalacji do produkcji 437 tys. ton polipropylenu rocznie.

Grupa Azoty Polyolefins to spółka celowa realizująca projekt Polimery Police będący jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym. Umożliwi on dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. Zakończenie projektu planowane jest na 2022 rok.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 11,3 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zmiany w kierownictwie Grupy Azoty

  Rada nadzorcza Grupy Azoty odwołała prezesa zarządu Wojciecha Wardackiego oraz wiceprezesa Pawła Łapińskiego. Jednocześnie RN powierzyła wiceprezesowi Mariuszowi Grabowi funkcję prezesa zarządu, do momentu powierzenia pełnienia tej funkcji osobie wyłonionej w wyniku wszczynanego postępowania kwalifikacyjnego na członków zarządu spółki.

 • GAP ma umowę międzywierzycielską dot. uzyskania finansowania na Polimery Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka zależna Grupy Azoty i Zakładów Chemicznych Police - zawarła umowę międzywierzycielską z konsorcjum instytucji finansowych oraz ICBC Standard Bank PLC, Grupą Azoty, ZCh Police, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) oraz Grupą Lotos, co jest kolejnym etapem procesu, który ma doprowadzić do udostępnienia uprzywilejowanego finansowania dłużnego na realizację projektu inwestycyjnego "Polimery Police", podały ZCh Police oraz Grupa Lotos w osobnych komunikatach.

 • Grupa Azoty Polyolefins planuje aneks przedłużający budowę Polimerów Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka Grupy Azoty i Zakładów Chemicznych Police - podjęła uchwałę w sprawie warunkowego zawarcia aneksu do umowy o kompleksową realizację projektu Polimery Police z Hyundai Engineering, który przewiduje m.in.: zwiększenie wynagrodzenia wykonawcy o 33,2 mln euro oraz wydłużenie harmonogramu realizacji projektu o 3 miesiące.

 • 9 ciekawych spółek przemysłowych wg BM mBanku

  Sektor przemysłowy wciąż wraca do poziomów sprzed wybuchu epidemii COVID-19. Odbiciu sprzyjają m.in. środki w ramach tarcz antykryzysowych. BM mBanku w cyklicznym raporcie wskazało garść spółek, które lepiej niż reszta radzą sobie w trudnych warunkach.

 • Grupa Azoty spodziewa się trudnej II połowy roku w nawozach wieloskładnikowych

  Grupa Azoty nie spodziewa się w II półroczu 2020 roku odchyleń od przyjmowanych założeń w segmencie nawozów azotowych, natomiast ocenia, że pod presją cenową znajdować się będą nawozy wieloskładnikowe, poinformował wiceprezes Paweł Łapiński.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR