Prognozy fundamentalne dla 11 spółek budowlanych

Trzeci kwartał nie dla wszystkich spółek budowlanych był udany, ale niektóre z nich regularnie wypracowują świetne wyniki, nie czekając na profity z nowego budżetu unijnego. Sprawdziliśmy jakie prognozy wyników mają maklerzy dla najciekawszych z nich.

W tym roku WIG-Budownictwo zachowuje się chimerycznie – słabiej w I półroczu i lepiej w kolejnych miesiącach. W efekcie jego stopa zwrotu jest w okolicach zera. Teraz jednak przed branżą test fundamentalny, związany z publikacją wyników za III kwartał 2016 r.

Jako pierwszy raport finansowy zaprezentuje lider branży – Budimex. Spółka opublikowała już wstępne szacunki z których wynika, że skonsolidowany zysk netto minionego kwartału wyniesie 105 mln zł i będzie wyższy o 91 proc. r/r. Tak wysoka dynamika ma związek przede wszystkim z poprawą rentowności w segmencie budowlanym. Grupa już w II kwartale wypracowała w nim bardzo dobry wynik przy marży brutto blisko 12 proc. Po I półroczu tego roku w sumie zysk netto grupy wzrósł 146,5 mln zł wobec 107,1 mln zł uzyskanych rok wcześniej. Pełne raport za III kwartał spółka przedstawi 26 października. >> Dokładny terminarz raportów za III kwartał znajdziesz tutaj

Analitycy DM BDM szacują, że wyniki Budimeksu za III kwartał 2016 r. będą najlepsze w sektorze. Dodają, że spółka uzyskuje wysokie marże na działalności budowlanej, a swoje dołoży także segment deweloperski, który w III kwartale 2015 r. miał niską bazę. Wyniki innych spółek budowlanych mogą być za to mieszane.

– Z dobrej strony powinna pokazać się Trakcja. Spółka weszła w II półrocze z dobrym backlogiem, co powinno odbić się pozytywnie na przychodach. Zysk netto i operacyjny prognozuję na zbliżonym poziomie do zeszłorocznego, a bez uwzględnienia rezerw byłby wyższy. W III kwartale wyniki powinien poprawić także Mostostal Zabrze, który zbudował dobry backlog. Szykuje się przełamanie spadkowego trendu w wynikach. Także w IV kwartale pozytywnie wynikami mogą wyróżniać się Budimex, Trakcja i Mostostal Zabrze. Erbud miał bardzo dobry III kwartał 2015 r. i ciężko będzie powtórzyć ten wynik. Niemniej ostatnio spółka zdobyła dużo kontraktów, co poprawiło jej perspektywy na 2017 r. W Elektobudowie oczekuję sporego spadku przychodów. To powinno przełożyć się na niższe zyski. Natomiast Tesgas może pogłębić straty z I półrocza. Spółka ma duże problemy z backlogiem. – ocenia Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

Ogólnie koniunktura w budownictwie nadal daleka jest od wymarzonej. Wyraźnie spada produkcja budowlana – w sierpniu obniżyła się o ponad 20 proc. Analitycy przewidują, że słabość na rynku budowlanego będzie widoczna przynajmniej do końca 2016 r., co wynika z opóźnień w inwestycjach realizowanych przez sektor publiczny. Analitycy DM mBanku spodziewają się łagodnego wzrostu rynku w 2017 r. Jednak w II półroczu część spółek oprze się spadkowemu rynkowi dzięki silnym portfelom zamówień. Będą to wg DM mBanku: Budimex, Unibep, Elektrobudowa, Trakcja. >> Jesienne typy inwestycyjne analityków znajdziesz także tutaj

– Słabszej wynikowo drugiej połowy roku oczekujemy w Elektrotimie, Torpolu, ZUE i Herkulesie – efekt wysokiej bazy i niższych backlogów. Niezależnie od wyników finansowych w II półroczu 2016 r., podtrzymujemy przeważenie spółek budownictwa kolejowego – Trakcja, Torpol, ZUE, które w ostatnich tygodniach złożyły najkorzystniejsze oferty w trzech przetargach kolejowych o wartości 250-300 mln zł każdy (jedyne duże otwarcia w 2016 r.). Dwa z nich to kontrakty w konwencji „Buduj” (Trakcja, Torpol), których realizacja powinna rozpocząć się na początku 2017 r. W związku z szeroką ekspozycją na kurczący się rynek budowlany i rosnącymi obawami o przyszłość zależnego Viatronu, obniżamy pozycjonowanie Herkulesa z przeważaj do równoważ. – prognozuje DM mBank.

Zdaniem biura najciekawsze pozycje portfelowe w branży to: Budimex, Elektrobudowa, Erbud, Trakcja, Torpol i ZUE. Nie ulega wątpliwości, że rozgrywka sektorowa w kolejnych kwartałach będzie toczyć się pod zdobycze nowych zleceń z nowej perspektywy unijnej. We wrześniu w postępowaniach przetargowych znajdowały się zadania o szacowanej wartości 29,4 mld zł w drogach oraz 18,5 mld zł na kolei – większość z nich została formalnie uruchomiona jeszcze w 2015 r. W okresie sierpień-wrzesień miały być uruchomione drugie etapy postępowań (wezwanie do składania ofert) w przetargach o wartości około 13 mld zł, co w dużej mierze udało się osiągnąć. >> Prognozy dla 10 kolejnych ciekawych spółek u progu sezonu wynikowego znajdziesz także tutaj

– Przełom roku zapowiada się interesująco w sektorze budowlanym. Wówczas będą otwierane oferty cenowe w ramach nowej perspektywy unijnej. W sumie wartość pozostałych zleceń drogowych i kolejowych w perspektywie unijnej 2014-2020 przekracza 100 mld zł. Wśród giełdowych beneficjentów tych środków jest Budimex, Torpol, Trakcja i ZUE. Obecna sytuacja wskazuje, że realizacja kontraktów drogowych może rozkładać się dość równomiernie w czasie, co należy odebrać pozytywnie. Wcześniej zanosiło się, że kulminacja nastąpi w 2017-2018 r. Natomiast w segmencie kolejowym mamy opóźnienia względem przetargów drogowych, co powoduje bardziej napiętą sytuację. – ocenia Piotr Łopaciuk, analityk DM PKO BP.

Rynek czytelnie wycenia spodziewaną poprawę w wybranych spółkach budowlanych, co pokazują wartości wskaźników cenowych. Najsłabiej bo najtaniej pod kątem C/ZO (cena do zysku operacyjnego) wypadają Erbud (6,16) i Torpol (6,88). W pobliżu średniej dla sektora (około 9,5) znajdują się wskaźniki dla Erbudu i Trakcji. Najwyższe C/ZO z omawianych spółek, dyskontujące znaczny wzrost zysków, mają Budimex (15,58), Unibep (14,38) i ZUE (14,17). Budimex ma też od lat bardzo wysoki wskaźnik C/WK na poziomie prawie 10, podczas gdy średnia w sektorze to 1,33. Najniższy wskaźnik ma z kolei Mostostal Zabrze, ale tu z powodu strat C/ZO jest ujemne. Stosunek ceny do wartości księgowej poniżej 1 ma jeszcze Trakcja (0,91), a minimalnie wyższy poziom ZUE.

wykres_ENERGA

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, elbudowa, elektrotim, Erbud, Herkules, mostalzab, tesgas, Torpol, trakcja, unibep, zue, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex miał 146,5 mln zł zysku netto w III kwartale

  BUDIMEX odnotował 146,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 65,03 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie w środę rano o 4,82 proc., a za jedną akcję płacono 250 zł.

 • Czarne konie sezonu wyników za III kwartał Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.
 • Trakcja miała wstępnie 32 mln zł jednostkowej straty netto w I-III kwartałach 2020

  TRAKCJA PRKiI odnotowała 31,77 mln zł skonsolidowanej straty netto oraz 8,36 mln zł straty EBITDA przy 483,76 mln zł przychodów w okresie 9 miesięcy 2020 r., podała spółka, prezentując wstępne szacunkowe dane.

 • Wzrosty w cieniu nowego lockdownu, w grze banki, JSW i AmRest

  Zapowiedź drugiego lockdownu w Polsce nie przestraszyła inwestorów z GPW. Przynajmniej nie wszystkich. Mocno spadki odreagowują banki i JSW, a na szerokim rynku więcej spółek drożeje niż tanieje. Pomaga rosnący DAX i dobre odczyty indeksów PMI. Lockdownowym rykoszetem obrywa za to AmRest, LPP i CCC.

 • Torpol miał wstępnie 26,4 mln zł zysku netto w I-III kwartałach 2020 r.

  TORPOL miał 986,9 mln zł przychów netto ze sprzedaży, 60,3 mln zł zysku ze sprzedaży brutto i 26,4 mln zł zysku netto w okresie 9 miesięcy 2020 r., podała spółka, powołując się na wstępne dane. Rok wcześniej wielkości te wyniosły odpowiednio: 1 063,9 mln zł, 51,7 mln zł i 22,1 mln zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR