Publiczna emisja obligacji tematem czatu z prezesem Marka SA

Omawiane walory:

Jarosław Konopka, prezes zarządu spółki udzielającej szybkich pożyczek gotówkowych Marka SA był gościem czatu inwestorskiego w StockWatch.pl. Wtorkowe spotkanie on-line zdominowały pytania dotyczące szczegółów trwającej obecnie publicznej emisji obligacji, które docelowo mają trafić do obrotu na rynek Catalyst. 

Notowana na NewConnect Marka jest działającą od 2006 roku firmą udzielającą pożyczek gotówkowych osobom fizycznym, firmom oraz rolnikom. W 2011 r. spółka zadebiutowała na NewConnect, a w 2012 r. również na Catalyst.

Obecnie trwa emisja obligacji Marki. W puli jest 2 tys. zabezpieczonych papierów dłużnych o łącznej wartości nominalnej 2 mln zł. Papiery są dwuletnie z oprocentowaniem stałym wynoszącym 9,5 procent w skali roku. Odsetki wypłacane będą kwartalnie. Zapisy ruszyły 15 stycznia i potrwają do 3 lutego 2015 r.

Temat trwającej emisji obligacji zdominował czat inwestorski z Jarosławem Konopką, prezesem Marka SA. Jedno z pierwszych pytań dotyczyło kwestii formalnych zapisów w ofercie publicznej, w której rolę oferującego sprawuje dom maklerski Ventus Asset Management SA.

– Aby złożyć zapis na obligacje naszej spółki nie jest wymagane posiadanie rachunku maklerskiego w domu maklerskim Ventus. Obligacje można zdeponować na dowolnym rachunku maklerskim w Polsce. Szczegóły techniczne dostępne są w domu maklerskim Vantus, zachęcam do kontaktowania się z jego przedstawicielami. – tłumaczy Jarosław Konopka w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl.

>> Przebieg całego spotkania on-line z Jarosławem Konopką, prezesem zarządu Marka SA >> znajdziesz na specjalnej stronie czatu w serwisie StockWatch.pl

Środki z emisji trafią na zwiększenie intensyfikacji sprzedaży. Dzięki pozyskanym funduszom spółka chce udzielać więcej pożyczek i wprowadzić nowe produkty. Prezes spółki zaznaczył, że zyski z większej skali działania mają w perspektywie kolejnych kwartałów zapewnić środki na spłatę obligacji.

– Spłata obligacji nastąpi z bieżącej działalności spółki. Trzeba jednak pamiętać, że spółka poszukuje finansowania na dalszy rozwój działalności pożyczkowej, w związku z czym w przyszłości na pewno pojawią się kolejne emisje obligacji. Część obecnych obligatariuszy daje sygnały o chęci pozostania nadal naszymi obligatariuszami. – zaznacza prezes spółki.

Spółka była obecna na Catalyst z obligacjami serii A (MRK0214) o wartości nominalnej 14,1 mln zł i w całości je wykupiła w lutym 2014 roku. Papiery zostały przedterminowo wykupione na żądanie obligatariuszy, co było pokłosiem złamania warunków emisji. Prezes podczas spotkania podkreślił, że nawet mimo zaistnienia nagłej sytuacji, spółka bez większego problemu wykupiła obligacje.

Według prognoz Marka miała w 2014 r. uzyskać 19 mln zł przychodów i 2,5 mln zł zysku netto. Na 2015 r. zarząd prognozuje odpowiednio 24,5 mln zł i 3,5 mln zł. Inwestorzy przypomnieli spółce, że w 2014 spółka obniżyła prognozę z ponad 30 do 19 mln zł, jeśli chodzi o sprzedaż. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany obligacjom Marka SA

– W 2014 r. spółce nie udało się pozyskać kapitałów, aby rozwijać działalność pożyczkową w takim stopniu, w jakim zostało to założone w prognozie. Stąd nie udało się uzyskać przychodów na zakładanym poziomie. Natomiast jeżeli chodzi o rok 2015, prognoza jest bardzo konserwatywna. – tłumaczył Jarosław Konopka.

wykres_marka

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o marka)

 • Marka przegrała z nowym prawem. Do sądu trafił wniosek o restrukturyzację

  Zmiany legislacyjne na rynku pożyczek oraz spadek popytu spowodowany przez rządowy program 500 plus doprowadziły białostocką spółkę na skraj bankructwa. Wniosek Marki o przyspieszoną restrukturyzację trafił do sądu dwa tygodnie temu.

 • Marka rusza po 2 mln zł z publicznej emisji obligacji

  Notowana na NewConnect MARKA wraca z kolejną publiczną emisją obligacji. Zapisy na papiery dłużne ruszyły 23 kwietnia i potrwają do 11 maja. Tym razem spółka oferuje obligacje o stałym oprocentowaniu na poziomie 9 proc.

 • Marka oferuje obligacje za 2 mln zł, zapisy do 3 lutego

  Notowana na NewConnect MARKA zamierza wrócić na rynek Catalyst. W czwartek spółka ruszyła z publiczną ofertą obligacji. W puli jest 2 tys. zabezpieczonych papierów dłużnych o łącznej wartości nominalnej 2 mln zł.

 • Marka SA pozyskała 12,8 mln zł z emisji obligacji

  Notowana na NewConnect i Catalyst spółka z sukcesem zakończyła emisję obligacji serii B i pozyskała 12,8 mln zł od sześciu inwestorów. Władze MARKA SA przeznaczą środki na spłatę części zobowiązań oraz na zwiększenie kapitału obrotowego.

 • Marka chce pozyskać 12,8 mln zł z emisji nowych obligacji

  Spółka udzielająca szybkich pożyczek gotówkowych potrzebuje pilnie ponad 6 mln zł na przedterminowy wykup obligacji zgłoszonych przez obligatariuszy. Brakujące środki zamierza pozyskać z emisji nowych papierów dłużnych.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR