Raport: W 2016 r. inwestorzy zarobili 12 proc. na debiutach

Na rynku pierwotnym wciąż można nieźle zarobić. Według wyliczeń StockWatch.pl, inwestorzy biorący udział w ofertach pierwotnych jedenastu tegorocznych debiutantów przy odrobinie cierpliwości zarobili średnio 12 proc.

Rok 2016 na rynku pierwotnym przechodzi do historii jako jeden z najsłabszych. Od stycznia na warszawskiej giełdzie zadebiutowało 18 spółek, z czego 7 to przeprowadzki z NewConnect. Mniej debiutów w historii GPW odnotowano tylko w 2009 r., w czyli w dołku ostatniego kryzysu finansowego. W tym czasie notowania WIG20 szorowały po dnie w okolicach 1.250 pkt., a kurs WIG-u spadł w poniżej 20.400 pkt. W czwartek tegoroczną statystykę podbije TXM. Co ciekawe, nawet przy uwzględnieniu ostatniego w tym roku debiutu, ze względu na bankructwa i wycofania liczba emitentów na GPW wydłuży się tylko o dwa podmioty. To najsłabszy wynik od 13 lat. Powodów takiego stanu rzeczy jest oczywiście wiele. Przede wszystkim warszawski rynek po rozbiórce OFE oraz za sprawą rekordowo niskiego zainteresowania giełdą wśród drobnych inwestorów (ich udział w obrotach spadł do niewiele ponad 10 proc.) cierpi na brak świeżej gotówki. Dodatkowo przez zdecydowaną większość roku giełda stała w cieniu mniej lub bardziej przemyślanych ingerencji polityków. Po stronie spółek zapał do upubliczniania ostudziło rozporządzenie MAR (Market Abuse Regulation). Nowe regulacje obligują emitentów do większego zakresu ujawnień, co oczywiście nieco odsłania tajniki biznesu i daje przewagę konkurentom.

Pocieszeniem jest fakt, że na debiutach wciąż można zarobić. Według wyliczeń StockWatch.pl, inwestorzy którzy w tym roku realizowali strategię „kup w IPO i trzymaj” są na plusie. Średnia arytmetyczna stopa zwrotu wyniosła 11,8 proc., natomiast zwrot ważony kapitalizacją wynosi na tę chwilę 13,3 proc. Choć średnie stopy zwrotu nie rzucają na kolana, to przy odpowiednim doborze walorów można było bez większego trudu pobić indeksy, ETF-y, czy wyniki funduszy inwestycyjnych.

Debiuty na GPW (Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GPW)

Debiuty na GPW (Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GPW)

Auto Partner najlepszym debiutantem 2016 roku

W tym roku inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę był udział w IPO dystrybutora części samochodowych. Akcje Auto Partner bez większych korekt podrożały o blisko 100 proc. Motorem napędowym kursu była udana realizacja zapowiadanego podczas IPO rozwoju i optymalizacji procesowej, sfinansowanych m.in. ze środków z emisji akcji. Po trzech kwartałach 2016 r. przychody spółki wzrosły do 519 mln zł – niemal tyle samo Auto Partner zanotował w całym 2015 r. Marża brutto na sprzedaży wzrosła z 25,4 proc. do 25,9 proc., a dzięki efektowi dźwigni operacyjnej marża operacyjna zwiększyła się z 5,4 proc. do 7 proc. Wisienką na torcie jest blisko 100-proc. wzrost zysku netto. Na potencjał wzrostowy spółki jeszcze na etapie upubliczniania uwagę zwracał analityk StockWatch.pl.

– Marże i wyniki spółki są obciążone szybkim (może nawet zbyt szybkim) rozwojem grupy i kosztami dochodzenia nowych lokalizacji do pełnej efektywności, co przy zmniejszeniu dynamiki wzrostu powinno zaowocować poprawą kluczowych parametrów rentowności. Poza rozwojem geograficznym i asortymentowym jest także szansą na poprawę efektywności i rentowności na skutek automatyzacji procesów. Wszystkie te czynniki czynią ofertę Auto Partner dość ciekawą. – zaznaczał Paweł Bieniek w analizie prospektu spółki. >>> Czytaj dalej

Spółka Wartość oferty Cena emisyjna Kurs z 27 grudnia 2016 r. Stopa zwrotu
Archicom 72,16 mln zł 15,50 zł 15,59 zł +1 proc.
Master Pharm 29,1 mln zł 6 zł 6,84 zł +14 proc.
Polski Bank Komórek Macierzystych 56,4 mln zł 47 zł 54,50 zł +16 proc.
X-Trade Brokers 188,99 mln zł 11,50 zł 6,95 zł -40 proc.
i2 Development 34 mln zł 20 zł 20,01 zł 0 proc.
Auto Partner 85,37 mln zł 2,20 zł 4,33 zł +97 proc.
Celon Pharma 244,95 mln zł 16,33 zł 24,95 zł +53 proc.
PlayWay 62,4 mln zł 52 zł 47,26 zł -9 proc.
Stelmet 182,06 mln zł 31 zł 31 zł 0 proc.
Artifex Mundi 99,4 mln zł 22,50 zł 22 zł -2 proc.
Biuro Inwestycji Kapitałowych 20,34 mln zł 18 zł 18 zł 0 proc.
TXM 20 mln zł 5 zł debiut 29 grudnia

Zestawienie IPO z 2016 roku. Źródło: Opracowanie własne

Bieżący kwartał też nie powinien rozczarować akcjonariuszy. W październiku przychody spółki urosły o 29 proc., a w listopadzie podskoczyły o 43 proc. r/r do 64,8 mln zł. Dodatkowo grupa zapowiada dalszą ekspansję. Docelowo Auto Partner chce objąć siecią oddziałów terytorium całego kraju. Kluczem do ekspansji są regionalne centra logistyczno-magazynowe. Pierwsze, zlokalizowane w Pruszkowie, ruszy w pierwszym półroczu 2017 r. Do tej pory grupa sprzedaż zagraniczną realizowała z magazynów w Polsce, ale w calu ulepszenia logistyki i skrócenia czasu dostaw Auto Partner planuje uruchomienie magazynu na Litwie.

wykres_auto_partner

Inwestorzy postawili na biofarmaceutykę

Świetną inwestycją okazały się też akcje spółki kierowanej przez Macieja Wieczorka. Już na pierwszej sesji akcjonariusze Celon Pharmy zarobili prawie 20 proc., a podczas następnych dwóch miesięcy kapitalizacja zwiększyła się o kolejne kilkadziesiąt procent, co daje finalną stopę zwrotu na poziomie 53 proc. Producent farmaceutyków nie zachwycił wynikami za III kwartał. Po dziewięciu miesiącach tego roku przychody ze sprzedaży wyniosły 81,2 mln zł i były tylko o 5 proc. wyższe r/r. EBIT wzrósł o 5,2 mln zł do 40,9 mln zł. To doskonale pokazuje, że tempo poprawy wyników jest daleko za szybującym kursem akcji.

Ważniejszym od wyników czynnikiem cenotwórczym było uzyskanie dofinansowania w kwocie 22 mln zł do projektu Selektywny inhibitor kinaz JAK w terapii chorób o podłożu immunologicznym. Celem badań jest ewaluacja kliniczna i przedkliniczna i rozwój kliniczny innowacyjnego kandydata na lek. Nie tyle kwota projektu robi wrażenie, co potencjalne korzyści z ewentualnego sukcesu. Wartość rynku do zwalczania chorób autoagresywnych liczna jest w dziesiątkach miliardów dolarów. Nie bez znaczenia jest także upływający czas i zbliżający się termin zakończenia automatycznej linii do produkcji leków wziewnych.

– Biorąc pod uwagę, że spółka chce 10-krotnie zwiększyć moce produkcyjne dotyczące Salmeksu możemy optymistycznie założyć, że potencjał sprzedaży może zwiększyć się o ok. 600 mln zł, a uwzględniając marże zysku ze sprzedaży mamy potencjalne dodatkowe 132 mln zł zysku operacyjnego i ok. 107 mln zł zysku netto. Przy takim poziomie generowanych wyników (130 mln zł zysku netto) mamy wycenę rentą wieczystą na poziomie 1,3 mld zł, przy wycenie spółki po ofercie na kwotę 735 mln zysku. Jest to oczywiście założenie bardzo optymistyczne, zakładające pełne obłożenie mocy produkcyjnych i powtarzalną strukturę kosztów, która prawdopodobnie się jednak zmieni na skutek umów licencyjnych, ale mimo wszystko pokazuje, jak wysoko mierzy Celon Pharma i jaka jest możliwa skala sukcesu. – zauważył analityk StockWatch.pl. >> Całe omówienie znajdziesz tutaj

Nastawienie inwestorów do spółki poprawiły także informacje płynące z Mabionu, którego znaczącym udziałowcem jest prezes Celon Pharma. Pracujący nad biopodobnymi do Mabthera/Rituximab podmiot podpisał z Mylanem umowę o wartości 45 mln dolarów na sprzedaż specyfików na terytorium Unii Europejskiej i krajów bałkańskich.

wykres_celon_pharma

Spółki innowacyjne są w cenie

Kolejną okazją inwestycyjną tego roku było IPO Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Początkowo notowania spółki krążyły w pobliżu ceny emisyjnej. Ruch w górę rozpoczął się dopiero po publikacji wyników za I półrocze, dzięki czemu obecna stopa zwrotu to 16 proc. Rosnąca popularność usługi „bankowania” krwi przełożyła się na wzrost liczby nowo pozyskanych i przechowywanych próbek, a w efekcie na wyniki spółki. Przychody PBKM po trzech kwartałach wyniosły 96 mln zł i były o 25 proc. wyższe r/r, natomiast zysk netto zamknął się kwotą 17,7 mln zł, w porównaniu do 14,6 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku (wzrost o 21,6 proc.). Wyniki rosną szybciej niż kurs, ale to nie powinno nikogo dziwić, gdyż wycena w IPO uwzględniała już przyszły wzrost biznesu spółki.

– Wykazany w sprawozdaniu EBIT wyniósł 15,4 mln zł, natomiast po korekcie o wyżej wymienione zdarzenia 20,9 mln zł. Skorygowany zysk brutto był niższy o 100 tys., natomiast wynik netto dla 19-proc. stopy opodatkowania wyniósłby niecałe 17 mln zł. Przy wycenie metodą renty wieczystej z kosztem kapitału na poziomie 11 proc. dawałoby to wartość spółki na poziomie około 155 mln zł. Biorąc pod uwagę cenę z emisji akcji i aktualną liczbę akcji dostaniemy kapitalizację spółki w kwocie 315 mln zł. Renta wieczysta zakłada jednak tylko powtarzalność wyniku, a PBKM rośnie i to w sporym tempie. Liczba próbek rośnie przecież z dynamiką 20 proc., a podobnych dynamik dla EPS-u wymaga nowy program motywacyjny. Można zatem powiedzieć, że przy obecnej cenie maksymalnej mamy uzyskany wynik za 4 lata i brak wzrostu w kolejnych okresach. – sygnalizował Paweł Bieniek w raporcie IPO.

wykres_pbkm

Lekcja ryzyka od X-Trade Brokers

Wśród tegorocznych debiutantów outsiderem okazał się forexowy mareket maker – X-Trade Brokers. Inwestorzy, którzy kupili akcje w IPO i nadal je trzymają stracili już 40 proc. Sam debiut nie był jeszcze katastrofą. Pierwsza sesja zakończyła się z kursem na poziomie 12,05 zł, czyli prawie 5 proc. wyższym od ceny emisyjnej. Po wynikach za I kwartał kurs akcji dotarł nawet okolice 15 zł. Dopiero wstępne wyniki za kolejny okres uruchomiły lawinę. Przecenę pogłębił raport finansowy za kolejny, trzeci kwartał.

Narastająco po trzech kwartałach br. XTB zwiększył liczbę aktywnych rachunków o ok. 1,5 tys., a liczbę transakcji z 16,5 do 20 mln. Równolegle obrót mierzony w lotach spadł z 1,88 mln sztuk do 1,53 mln szt., a przychody jeszcze szybciej, z 225 mln zł do 156 mln zł. Oznacza to, że średnioroczne przychody operacyjne na aktywny rachunek stopniały z 15 tys. zł do 8,9 tys. zł. Wygląda na to, że klienci spółki w ostatnich dwóch kwartałach znacznie lepiej przewidywali ruchy cen instrumentów (bądź mniej tracili), natomiast XTB poniósł straty na otwartych, przeciwstawnych do klientów pozycjach. Mniejszy przychód to tylko połowa problemów, bo broker znacznie zwiększył koszty, w szczególności te marketingowe. W efekcie zysk netto spadł ze 125,6 mln zł do 25 mln zł, a to oczywiście nie mogło zostać bez wpływu na kurs akcji. Spółka za taki stan rzeczy obwinia przede wszystkim niską zmienność, więc można mieć nadzieję, że znaczna utrata przychodów nie ma trwałego charakteru. Co innego, jeśli zmieniłoby się otoczenie.

– Problem w tym, że działalność XTB podlega regulacjom, które przechodzą dynamiczne zmiany i za rogiem czyha wiele potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą przewrócić do góry nogami handel u brokerów działających na rynku Forex, towarów, CFD. KNF dała spółkom z sektora wytyczne, które przynajmniej na razie, nie są obligatoryjne, ale nie ma gwarancji, że takowe się nie staną. – czytamy w raporcie IPO na temat XTB.

W tym kontekście warto zauważyć odwrót instytucji od rynku forex. W październiku XTB ujawnił, że negocjował przejęcie klientów HFT Brokers, a sama spółka w kolejnych dniach ogłosiła, że na skutek zmian regulacyjnych i ustawowych wymogów kapitałowych planuje z końcem listopada wygasić ofertę forexową. Broker uznał, że kontynuacja oferty jest nieefektywna ekonomicznie i obarczona zbyt dużym ryzykiem niepewności co do przyszłych wyników. Wcześniej, w czerwcu swoje biuro w Warszawie zamknął Saxo Bank, jedna z najdynamiczniej rozwijających się na tym rynku instytucji finansowych. Natomiast pod koniec sierpnia o rezygnacji z oferowania klientom dostępu do tego rynku poinformował DM PKO BP. 

wykres_xtb

Na debiutach producentów gier nie udało się zarobić

Ujemne stopy zwrotu przyniosły także inwestycje w akcje spółek z sektora gamedev. Walory Artifex Mundi są notowane delikatnie poniżej ceny z IPO, natomiast akcje PlayWay to już strata w okolicach 10 proc. Jak wskazywał analityk portalu, papiery tej drugiej spółki zawierały w wycenie dużą premię.

– Choć spółka nie posiadała, a przynajmniej poziomem sprzedaży czy ocen nie udowodniła do tej pory kompetencji do pisania gier na takim poziomie jak 11 bit studios, czy Vivid Games i nie umiała także na takim poziomie monetyzować swoich produktów, to z ceny maksymalnej wynika, że swoją wartość szacuje tylko niecałe 20 proc. niżej niż łączna kapitalizacja obu spółek razem wziętych – 400 mln zł. Ciężko nie odnieść wrażenia, że spółka po prostu próbuje wykorzystać koniunkturę i sentyment inwestorów do branży. (…) Nawet uwzględniając statystyczny potencjał płynący z obecnego portfela gier w realizacji (czyli produkcja kolejnej lub nawet dwóch gier na poziomie CMS) z takim poziomem sprzedaży i wyników ciężko ocenić ofertę jako atrakcyjną dla inwestorów, wręcz przeciwnie – PlayWay wydaje się być niesamowicie drogą firmą. – sygnalizował Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Cały raport znajdziesz tutaj

Kurs spółki nie znalazł także wsparcia w raporcie za III kwartał, czyli pierwszym sprawozdaniu finansowym opublikowanym już po debiucie. Przychody ze sprzedaży w okresie lipiec-wrzesień wyniosły 3,74 mln zł, wobec 3,2 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Niestety, EBIT spadł z 2,2 mln zł do 2 mln zł. Wynik netto co prawda wzrósł z 1,5 do 1,7 mln zł, ale tylko na skutek znacznie niższej efektywnej stopy podatkowej. To z pewnością nie są rezultaty, które uzasadniają wycenę na poziomie ponad 300 mln zł. Impulsem pro-wzrostowym miała okazać się gra Agony, która wywołała spore zainteresowanie na tegorocznych targach Gamescom. Liczba wyświetleń gameplaya z targów zbliża się do 1,5 mln.

Entuzjazm jednak nieco ostygł, po zakończeniu kampanii na Kickstarterze. PlayWay co prawda dla tej produkcji uzyskał najlepszy w historii (500 tys. zł) i pobił rezultat innego swojego hitu – Hard West (275 tys. zł), ale warto zauważyć, że stało się to przy kursie USD/PLN o 1/3 wyższym. Dodatkowo liczba backersów, czyli osób które zdecydowały się zasilić budżet produkcyjny była zbliżona i wyniosła 4 tys.

wykres_playway

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Artifex, AUTOPARTN, bik, CLNPHARMA, I2DEV, MASTERPHA, PBKM, playway, stelmet, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR