Relacja z czatu inwestorskiego z prezesem Skarbiec Holding

Omawiane walory:

W środę prezes Skarbiec Holdingu, właściciel Skarbiec TFI - jednego z największych, niezależnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych na polskim rynku, odpowiadał na pytania użytkowników StockWatch.pl na czacie inwestorskim. Głównym tematem były wyniki osiągnięte w ubiegłym roku, ale nie zabrakło też pytań o plany dywidendowe czy o stopy zwrotu najlepszych funduszy inwestycyjnych.

Skarbiec TFI SA powstał w 1997 roku i jest jednym z najdłużej działających Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych na polskim rynku. Zarządza 45 funduszami i subfunduszami oraz portfelami instrumentów finansowych, w których zgromadzono aktywa o wartości ponad 15,2 mld zł. Na rynku krajowym, Skarbiec TFI, zajmuje piąte miejsce pod względem wartości aktywów pod zarządzaniem oraz jest drugim największym, niezależnym TFI działającym w Polsce. Skarbiec Holding SA, właściciel Skarbiec TFI SA, zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 18 listopada 2014 roku.

W środę na spotkaniu on-line z inwestorami w StockWatch.pl gościł Marek Rybiec, prezes zarządu Skarbiec Holding SA oraz Skarbiec TFI SA. Okazją do spotkania były wyniki spółki po czterech kwartałach 2014 roku. Opublikowany tydzień temu raport okresowy był pierwszym po debiucie spółki na GPW w Warszawie.

Marek Rybiec, prezes zarządu Skarbiec Holding SA.

Marek Rybiec, prezes zarządu Skarbiec Holding SA.

W IV kwartale 2014 roku spółka wypracowała 5,8 mln zł zysku brutto ze sprzedaży, wobec 5,5 mln zł uzyskanych rok wcześniej. EBIT wyniósł 5,4 mln zł, a zysk netto 4,3 mln zł. W analogicznym okresie 2013 roku było to odpowiednio 5,56 mln zł i 4,46 mln zł. Najwyższą stopę wśród funduszy dłużnych osiągnął FIZ Obligacji Nowej Europy, ponad 11 proc. zwrotu. Z funduszy akcyjnych najlepiej wypadł Skarbiec Spółek Wzrostowych +8,5 proc. za 2014 i 75 proc. za trzy lata. W całym 2014 roku Skarbiec Holding miał 18,4 mln zł zysku netto i 23,1 mln zł zysku operacyjnego. Prezes spółki dodał, że liczy na zwiększenie skali działalności w tym roku. Według jego prognoz, tegoroczny napływ środków klientów do wszystkich funduszy na rynku wyniesie ponad 10 mld zł, przy czym napływ aktywów do Skarbca będzie większy niż wynika to z jego udziału w rynku.

– Działamy na szybko rozwijającym się rynku, który okresowo podlega wahaniom, ale patrząc na bardzo niskie stopy procentowe, bogacenie się społeczeństwa, transfer środków z depozytów do funduszy i cały czas niskie w porównaniu do UE zaangażowanie oszczędności w fundusze, jak również niski, ale rosnący poziom oszczędności w Polsce, widzimy bardzo duży potencjał tego rynku. Dodatkowo spółka jest dobrze przygotowana do skorzystania z tego potencjału, który oferuje rynek. Mam na myśli naszą ofertę funduszy, jakość zarządzania oraz najszerszą w Polsce sieć dystrybucji. – powiedział Marek Rybiec w rozmowie na żywo z użytkownikami StockWatch.pl.

>> Przebieg całego spotkania on-line z z Markiem Rybcem, prezesem zarządu Skarbiec Holding SA >> znajdziesz na specjalnej stronie czatu w serwisie StockWatch.pl

Podczas spotkania prezes spółki potwierdził deklarację w sprawie tegorocznej dywidendy. Zarząd Skarbiec Holding zamierza zaproponować akcjonariuszom przeznaczenie do 100 proc. zysku netto za 2014 rok na dywidendę. W prospekcie emisyjnym władze spółki zadeklarowały, że w najbliższych latach będą rekomendowały walnemu zgromadzeniu przeznaczanie co najmniej 75 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy, dążąc do wypłaty dywidendy w wysokości całego zysku.

– Rok obrotowy kończy się w czerwcu 2015 roku i zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy, ale decyzja zawsze należy do akcjonariuszy. Podtrzymujemy deklarację z prospektu emisyjnego o rekomendowaniu wypłaty do 100 proc. dywidendy z zysku. – zaznaczył Marek Rybiec.

Podczas spotkania nie zabrakło też pytań o ofertę funduszy inwestycyjnych. Prezes Skarbiec Holding przyznał, że spółka jest w trakcie rozszerzenia oferty o nowe subfundusze w ramach współpracy z J.P. Morgan.

– Uruchomiliśmy w styczniu nowatorski fundusz Skarbiec Football FIZAN, który inwestuje w politykę transferową wybranych klubów piłkarskich. Dodatkowo mamy w planach uruchomienie nowych subfunduszy w naszym Parasolu Skarbiec FIO, nowych subfunduszy w Parasolu Skarbiec J.P. Morgan Asset Management Funds Polska oraz nowych funduszy zamkniętych. Oczywiście za każdym razem chcemy, aby nowe fundusze były rozwiązanie atrakcyjnym dla naszych Klientów. (…) Posiadamy w ofercie fundusz Skarbiec Smart FIZ, który inwestuje w spółki technologiczne, związane z szeroko rozumianym rynkiem mobilnym i internetem, głównie w USA. – dodał szef Skarbiec Holding SA oraz Skarbiec TFI SA.

Skarbiec Holding jest notowany na głównym parkiecie GPW od listopada 2014 roku. W ofercie publicznej akcje sprzedawano po 32,50 zł. Obecnie za jeden walor spółki trzeba zapłacić o blisko 5 zł więcej, a stopa zwrotu sięga 14 proc. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom spółki Skarbiec Holding SA

wykres_skarbiec

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT skarbiec, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Zmiany w indeksach. Unimot, DataWalk i Selvita awansują

  W ramach kwartalnej korekty głównych indeksów giełdowych, jedna nowa spółka - Amrest dołączy do indeksów WIG30 i WIG30TR, a trzy nowe spółki - Unimot, Datawalk i Selvita do indeksów sWIG80 i sWIG80TR. Portfele indeksów WIG20 i mWIG40 pozostaną bez zmian.

 • Skarbiec Holding: Dywidenda na akcję może być wyższa w przyszłym roku

  SKARBIEC Holding oczekuje, że wyniki SKARBIEC TFI w roku kalendarzowym 2019 będą bardzo dobre, co daje podstawy do oczekiwania, że wartość dywidendy na akcję, wypłacona przez SKARBIEC Holding może być wyższa w ujęciu rocznym w 2020 roku, poinformował członek zarządu SKARBIEC TFI Andrzej Sołdek. SKARBIEC jest zainteresowany przejmowaniem wybranych funduszy od innych TFI.

 • Skarbiec Holding jeszcze w tym roku wypłaci 0,50 zł dywidendy na akcję

  Akcjonariusze SKARBIEC Holding zdecydowali o przeznaczeniu 3,41 mln zł z zysku netto na dywidendę, co oznacza wypłatę 0,50 zł na akcję.

 • 24 października akcjonariusze Skarbiec Holdingu zdecydują o wypłacie dywidendy

  SKARBIEC Holding zwołał na 24 października walne zgromadzenie akcjonariuszy. Jeden z projektów uchwał dotyczy przeznaczenia 3,41 mln zł z zysku za miniony rok obrotowy na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 0,50 zł na akcję. 

 • Skarbiec Holding mocno poprawił zyski

  SKARBIEC Holding odnotował 31,17 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w roku finansowym 2018/2019 (zakończonym 30 czerwca 2019 r.) wobec 19,61 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie dziś o ponad 4 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR