Segment średnich spółek pręży muskuły, w grze LPP i Grupa Azoty

Omawiane walory: , , , ,

Piątkowa sesja na rynkach akcji w Europie upływa pod znakiem korekty. Na tym tle bardzo dobrze prezentuje się segment polskich spółek o średniej kapitalizacji, który ustanawia dzisiaj nowe tegoroczne szczyty. W sumie od styczniowego dołka mWIG40 urósł już o ponad 13 proc.

Czwartkowe posiedzenie EBC zgodnie z prognozami zakończyło się utrzymaniem dotychczasowego poziomu stóp procentowych oraz parametrów programu QE. Prezes banku podczas konferencji prasowej powtórzył, że nie wyklucza podjęcia kolejnych działań stymulacyjnych, jednak najpierw chce podsumować i ocenić efekty dotychczas podjętych kroków. Zdaniem ekspertów, jest mało prawdopodobne, aby do takiego rozliczenia doszło jeszcze przed wakacjami. >> Zobacz także: Banki centralne w świecie science fiction

Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem odczytów PMI dla przemysłu i sektora usługowego za kwiecień. Pozytywną niespodzianką okazał się wynik dla przemysłu naszych zachodnich sąsiadów: 51,9 pkt. wobec prognozy 51 pkt. Słabiej od oczekiwań wypadły z kolei dane dla Francji – 48,3 pkt. vs. prognoza 49,8 pkt. – oraz Strefy Euro – 51,5 pkt. vs. 51,8 pkt. oczekiwanych przez ekspertów. Po południu serię odczytów PMI uzupełnią dane dla amerykańskiego przemysłu.

W południe główne indeksy w Europie zmagają się z przeceną. Jednak skala spadków nie jest duża: DAX, CAC 40 i FTSE 100 zniżkują w przedziale 0,5-0,8 proc. W Warszawie pod kreską jest tylko WIG20, który traci ok. 0,8 proc. i schodzi w okolice 1.934 pkt. Znacznie lepiej wypadają segmenty średnich i małych spółek – oba są na symbolicznym plusie. Warto podkreślić, że mWIG40 pokusił się o ustanowienie nowego tegorocznego szczytu (3.671,1 pkt.).

MWIG40

Lokomotywami wzrostów w segmencie giełdowych średniaków są m.in. Grupa Azoty i Ciech. Notowania pierwszej spółki po wczorajszym 4-proc. skoku umacniają się o kolejny 1 proc. Zarząd chemicznej spółki zarekomendował, by z zysku za 2015 rok wypłacić 83,3 mln zł w formie dywidendy. Na każdy walor akcjonariusze mieliby otrzymać 0,84 zł. Propozycja, mimo iż przewiduje symboliczną stopę dywidendy (ok. 0,9 proc.), jest pozytywną niespodzianką. Dotychczas analitycy uważali, że z racji niechęci do dzielenia się zyskiem z rosyjskim Akronem i dużych potrzeb inwestycyjnych spółka zatrzyma gotówkę w formie kapitału zapasowego.

W wypadku Ciechu pozytywnym sygnałem dla inwestorów jest informacja o przyspieszeniu terminu publikacji skonsolidowanego raportu za 1Q’16, rozszerzonego o skrócone sprawozdanie jednostkowe. Raport pojawi się 12 maja (wcześniejszy termin to 16 maja).

W piątek przecenę kontynuują notowania Serinus Energy (-2,5 proc.). Poszukiwawczo-wydobywcza spółka w czwartek podała, że średnia produkcja w I kwartale spadła o 45 proc. kw/kw do 2,2 tys. boe/d. Głównym powodem regresu była sprzedaż aktywów na Ukrainie. Produkcja ropy w Tunezji w I kwartale wyniosła 1.150 boe/d i była o 10 proc. niższa niż w IV kwartale 2015 r.

Liderem wzrostów jest dzisiaj Biomed-Lublin, którego akcje zyskują blisko 17 proc. Spółka poinformowała, że sędzia-komisarz wyznaczył termin zgromadzenia wierzycieli na 10 czerwca. Celem spotkania jest głosowanie nad układem.>> Zobacz komunikat

W segmencie dużych spółek najsłabszym ogniwem są akcje LPP (-2,3 proc.). Wiceprezes spółki, Przemysław Lutkiewicz powiedział w jednym z wywiadów prasowych, że słabsza sprzedaż w Polsce na powierzchni porównywalnej dotyczy głównej marki grupy, czyli Reserved i jest najprawdopodobniej efektem mniejszej odwiedzalności sklepów tej marki i przechodzeniem klientów do sklepów internetowych. Dodał, że powodu umacniającego się dolara LPP może mieć problem z utrzymaniem marż brutto na poziomie porównywalnym z I kw. poprzedniego roku. Dodatkowo wzrosnąć mogą koszty SG&A, ze względu na oczekiwania płacowe w całym regionie.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:50

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, Ciech, Grupaazoty, lpp, serinus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR