Spółka z NewConnect chce miliard złotych odszkodowania od GPW

Omawiane walory:

Zarząd Black Pearl ogłosił właśnie, że ma dosyć "widłowego" i zamierza pozwać Giełdę Papierów Wartościowych. Spółka będzie domagać się miliarda złotych odszkodowania za wstrzymywanie handlu akcjami.

Black,Pearl,miliard,odszkodowanie,gpw

Fot. Pexels

Sprawa dotyczy równoważenia obrotu akcjami Black Pearl na NewConnect. O sprawie głośno zrobiło się na początku tygodnia, gdy zarząd spółki opublikował komunikat, w którym zarzucił giełdzie stronniczość i bezpodstawność działania przy podejmowaniu decyzji o równoważeniu notowań. Już wtedy spółka zagroziła roszczeniami odszkodowawczymi za przerwę w handlu.

– W dniu 11 sierpnia 2020 kurs akcji Spółki jest zrównowżony od godziny 8.50 i bez żadnego uzasadnienia pracownik GPW w rozmowie telefonicznej z Prezesem Zarządu Spółki stwierdził, że jedynym argumentem wstrzymywania obrotu akcjami jest zbyt wysoki kurs, który kształtuje się na poziomie 90 zł. Co istotne przedmiotwy kurs utrzymuje się w tych wartościach przez dwie kolejne sesje. Według sugestii pracownika GPW kurs na poziomie 60 PLN byłby akceptowalny. Subiektywna decyzja pracownika GPW ustalająca możliwy do zaakceptowania kurs akcji spółki publicznej budzi istotne wątpliwości prawne. Na prośbę Spółki wnoszę o zarchiwzowanie i zabezpieczenie nagrań z rozmów pracowników GPW w sprawie Spółki w przedmiotowej sprawie – grzmiał w oświadczeniu zarząd Black Pearl.

Według spółki Black Pearl, podstawą roszczenia w wysokości 1 mld zł są negatywne skutki finansowe i opiniotwórcze dla emitenta i akcjonariuszy spółki spowodowane nieprecyzyjnym regulaminem GPW.

– Ze względu na wielokrotne zawieszenia obrotu, użycie Regulaminu Giełdy jako argumentu dającego swobodę interpretacji zdarzeń ekonomicznych osobą fizycznym poprzez kreowanie kursu akcji – Spółka oraz akcjonariusze doznali uszczerbku ekonomicznego – czytamy w lakonicznym komunikacie spółki (pisownia oryginalna).

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Czarna perła i niepłynny altcoin

O spółce zrobiło się głośno, gdy na początku czerwca kupiła znaczny pakiet waluty wirtualnej McAN, czyli niepłynnego altcoina notowanego na giełdzie kryptowalut Latoken. Według komunikatu, „transakcja przekroczyła wartość 40 mln USD(t)”, czyli kryptowalutowych dolarów. Jeszcze w czerwcu Black Pearl miał sfinalizować zakup pakietu McAN, a zaraz potem wycenił go na nieco ponad 350 mln zł.

McAN,latoken

McAN to niepłynny altcoin notowany na giełdzie kryptowalut Latoken.

W kolejnych tygodniach Black Pearl przystąpiła do mocnej ofensywy informacyjnej. W ESPI pojawiły się komunikaty o planach sponsorowania łódzkiego klubu rugby, kupna udziałów w firmie oferującej maseczki i płyny dezynfekujące, przejęcia aktywów w Kazachstanie do pozyskiwania mikrosfery czy kupna jednego z czołowych w Polsce TFI, które także jest notowane na NewConnect. Każdy z komunikatów windował kurs akcji spółki na NweConnect. Od końca czerwca notowania Black Pearl urosły o 380 proc. Prawdziwy rajd rozpoczął się od komunikatu o zakupie udziałów w Red Pharma Laboratories Polska, czyli spółce z „branży anty-COVID”. Transakcja miała być opłacona walutą cyfrową McAN. Kolejny wystrzał nastąpił po publikacji informacji o przymiarkach do zakupu „jednego z największych Funduszy Inwestycyjnych w Polsce – notowanego na NewConnect”. W piątek po południu kurs akcji Black Pearl krąży w okolicach poziomu odniesienia. Około godziny 16:00 za jeden walor płacono równo 80 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR