Sukces RDR2 przekonał do CD Projektu nawet największych sceptyków wśród maklerów

Omawiane walory:

DM mBanku to jedyne biuro maklerskie, które na przestrzeni ostatnich kilku lat twardo kwestionowało wycenę rynkową CD Projektu i rekomendowało sprzedaż akcji lub redukcję pozycji. W najnowszym raporcie analitycy biura zmienili zdanie o 180 stopni i obecnie wyceniają walory o 1/5 wyżej niż bieżący kurs na GPW.

(Fot. CD Projekt/fb)

DM mBanku wręcz słynął z wyjątkowo chłodnego podejścia do akcji CD Projektu. Wszystkie poprzednie rekomendacje były znacznie poniżej ceny rynkowej. Jeszcze latem, gdy inwestorzy dosłownie wyrywali sobie z rąk papiery branżowego giganta, a kurs na GPW ustalał nowe historyczne szczyty, analitycy biura twardo obstawali przy zaleceniu sprzedaj. Jeden walor wyceniali wówczas na niecałe 91 zł. Rozdźwięk był gigantyczny. W sierpniu, gdy za jedną akcję płacono rekordowe 222,40 zł, różnica między kursem na GPW a ceną z rekomendacji DM mBanku wynosiła aż 145 proc.

Pierwsza istotna zmiana nastawienia nastąpiła dopiero jesienią br., gdy kurs akcji CD Projektu wszedł w korektę. DM mBanku w raporcie z 16 października podniósł zalecenie do redukuj, a cenę docelową do 136,30 zł, do czego zresztą kurs na GPW szybko wyrównał. Jednak prawdziwym punktem zwrotnym okazała się końcówka października, gdy na rynku z przytupem zadebiutowała gra Red Dead Redemption 2. Niespełna miesiąc później, w raporcie z 23 listopada, biuro nie tylko po raz pierwszy zaleciło kupno akcji, ale też wyceniło jeden walor na 170,40 zł, czyli o 21 proc. powyżej bieżącego kursu na GPW.

Kurs akcji CD Projektu vs ceny docelowe z rekomendacji DM mBanku. Źródło: Opracowanie własne.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Skąd ta zmiana?

Tym co przekonało DM mBanku do akcji CD Projektu nie są ani najnowsze wyniki finansowe, ani nawet jakiekolwiek informacje z samej spółki, lecz gigantyczny sukces gry Red Dead Redemption 2 wyprodukowanej przez studio Rockstar Games, znanego przede wszystkim z serii GTA. Gra osadzona w 1899 r. na Dzikim Zachodzie zadebiutowała pod koniec października i w zaledwie 3 dni przyniosła 725 mln USD. Według szacunków, Rockstar sprzedał około 12 mln egzemplarzy RDR2 po średniej cenie 60 USD/szt. Analitycy nie mają wątpliwości, że taki wynik obrazuje, jak potężny potencjał rynkowy drzemie w tytułach AAA takich jak Cyberpunk 2077. Jeszcze w październikowym raporcie eksperci DM mBanku założyli, że gra CD Projektu będzie gotowa w 2020 roku, a sprzedaż w premierowym roku wyniesie 14,6 mln sztuk. W najnowszym raporcie biuro postanowiło podnieść prognozę sprzedaży aż o 23 proc.

– Sukces sprzedażowy [Red Dead Redemption 2] wskazuje na wysoki potencjał Cyberpunk 2077 (CP2077) i skłania nas do podwyższenia naszych szacunków sprzedaży gry z 14,6 mln sztuk do 17,9 mln sztuk w pierwszym roku oraz do podwyższenia naszego założenia udziału sprzedaży w pierwszej cenie. Wysokie zainteresowanie CP2077 potwierdza otrzymanie prestiżowej nagrody Golden Joystick Award 2018 dla tej produkcji za najbardziej oczekiwany tytuł przez graczy. Uważamy, że kontynuacja kampanii marketingowej w 2019 roku może pozytywnie wpływać na notowania CD Projektu. Korygujemy nasze szacunki EBITDA dla lat 2018/19/20 o odpowiednio -33 proc./-69 proc./+72 proc., ze względu na zmianę zakładanej sprzedaży gier Gwint oraz CP2077. – czytamy w raporcie DM mBanku z 23 listopada.

Warto zaznaczyć, że Red Dead Redemption 2 wyszło tylko na konsole PS4/XboxOne. Tymczasem Cyberpunk ma zadebiutować – oprócz dwóch wymienionych konsol – także w wersji na PC.

– Duże zainteresowanie graczy CP2077 (zbliżone do RDR2), większa ilość platform w CP2077 vs. RDR 2 o PC, potencjalnie wyższy udział sprzedaży cyfrowej (wyższy na PC niż na konsolach) oraz większa baza konsol w momencie premiery, powinny wspierać wolumen sprzedaży CP2077. – dodają eksperci DM mBanku.

Producenci gier chwilowo w odwrocie

Kolejnym argumentem biura jest słaby sentyment do akcji producentów gier wideo. Od wydania październikowej rekomendacji kurs akcji CD Projekt spadł o 12 proc., natomiast średnia spadków cen akcji dla największych producentów z branży gier wyniosła aż 22 proc. DM mBanku widzi w tym okazję i dodaje, że obecna korekta ma charakter krótkoterminowy. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom CD Projektu

– Od początku X’18 cena akcji CD Projektu spadła o 27 proc. vs. -29 proc. dla największych spółek z sektora (Activision, Capcom, Take Two, Ubisoft oraz EA). Uwzględniając dobre perspektywy dla sektora oraz coraz lepsze wyniki sprzedażowe kolejnych produkcji, uważamy że korekta ma charakter krótkoterminowy. Na wskaźniku EV/EBITDA 12M Blended Forward, CD Projekt jest wyceniany z 10,1 proc. dyskontem vs. spółki porównywalne, a wartość wskaźnika jest w okolicach –1 odchylenia standardowego względem 5-letniej średniej. – zaznacza Piotr Bogusz, analityk DM mBanku.

Porównanie kursów akcji CD Projektu, Activision, Take Two, Ubisoft oraz EA.

Sukces RDR2 podziałał na wyobraźnię maklerów

DM mBanku to nie jedyne biuro, które przekonało się do akcji CD Projektu pod wpływem sukcesu Red Dead Redemption 2. W połowie listopada Vestor DM podniósł zalecenie z neutralnie do kupuj i wycenił jedną akcję producenta gier wideo na 202 zł. Biuro prognozuje, że Cyberpunk zadebiutuje już w IV kwartale 2019 r. i sprzeda się w premierowym okresie w nakładzie 19 mln. Przychody szacują na 1,9 mld zł (525 mln USD). Warto zaznaczyć, że analitycy oceniają tę prognozę jako „konserwatywną”.

– Na telekonferencji zarząd potwierdził, że jakość pozostaje dla CD Projektu absolutnym priorytetem i Cyberpunk 2077 będzie nie mniej dopracowanym projektem niż RDR2. Dla porównania – sprzedaż RDR2 (brutto) wyniosła 725 mln USD w 3 dni od premiery, 15 mln egz. w 8 dni od premiery i 17 mln egz. w 12 dni (dane Take Two). Gra wyszła tylko na konsole PS4/XboxOne. W tym świetle, nasze prognozy dla CP2077 wyglądają konserwatywnie – gra wyjdzie równocześnie na PC i konsole. Do tego uważamy, że świat Cyberpunk/sci-fi powinien być bardziej popularny wśród graczy niż tematyka Dzikiego Zachodu – uważa Maciej Hebda, szef zespołu analiz technologicznych Vestor DM.

W czwartek kurs akcji CD Projektu wzrósł o 2,2 proc. Na zamknięciu sesji jeden walor wyceniono na 141 zł.

Raport na temat CD Projektu autorstwa Piotra Bogusza, analityka DM mBanku, powstał 23 listopada 2018 r. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

Raport na temat CD Projektu opracowany przez Macieja Hebdę, szefa zespołu analiz technologicznych Vestor DM, powstał 15 listopada 2018 r. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR