Świat z zazdrością spogląda na hossę w USA, w grze Medicalgorithmics i Monnari

Omawiane walory: , , , ,

Kolejny raz rekordy na Wall Street przechodzą bez większego echa na giełdzie w Warszawie. Szeroki rynek czeka na popołudniowy wysyp danych makroekonomicznych z USA. Rozgrywane są natomiast mniejsze spółki. Po wynikach traci Medicalgorithmics i Monnari, a kwestia sprzedaży aktywów podbiła kurs akcji Ursusa.

Medicalgorithmics, Monnari, XTPL,Elektrobudowa, Ursus, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Wtorkowa sesja zakończyła się wzrostami i nowymi historycznymi rekordami na Wall Street. Amerykańscy inwestorzy w dalszym ciągu żyją nadziejami na podpisanie przez USA i Chiny pierwszej fazy porozumienia handlowego, zupełnie przy tym ignorując dość nieoczekiwany listopadowy spadek zaufania konsumentów w USA, jednocześnie przesadnie ciesząc się z lepszych od prognoz danych o sprzedaży nowych domów w październiku. Dodatkowo nastroje poprawiła spółka Best Buy, która podniosła prognozy sprzedaży.

Rekordy na Wall Street znalazły odzwierciedlenie w dzisiejszych wzrostach na większości azjatyckich parkietów, jak również w dominacji koloru zielonego na europejskich giełdach.

Tradycyjnie już hossę i nowe rekordy na Wall Street ignoruje rodzimy rynek akcji. Pierwsza połowa środowej sesji upływa pod znakiem ograniczonej zmienności i wahań indeksów blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. W południe indeks WIG20 miał wartość 2.190 pkt., co oznacza zmianę o śladowe o 0,01 proc. wobec wtorkowego zamknięcia. W tym samym czasie WIG testował poziom 58.069 pkt. (+0,03 proc.), mWIG40 3.788 pkt. (+0,09 proc.), a sWIG80 11.680 pkt. (+0,01 proc.).

Pomijając obserwowaną już od dawna słabość warszawskiego parkietu, dzisiejszą ograniczoną zmienność na GPW można łączyć z wyczekiwaniem na popołudniowy wysyp raportów makroekonomicznych z USA, co będzie głównym punktem dzisiejszej sesji dla wszystkich rynków akcji. O godzinie 14:30 inwestorzy poznają zrewidowane dane nt. dynamiki amerykańskiego PKB w III kwartale (prognoza: 1,9 proc.), tygodniowy raport nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 221 tys.) i październikowe dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (prognoza: -0,8 proc. m/m). O godzinie 15:45 zostanie opublikowany indeks Chicago PMI (prognoza: 47 pkt.), a kwadrans później dane o dochodach i wydatkach Amerykanów w październiku.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Niewielka zmienność na indeksach idzie w parze z równie ograniczoną zmiennością na akcjach blue chipów. Do południa w gronie 20 największych spółek najmocniej wyróżniały się akcje Alior Banku, które drożały o 2,1 proc. do 30,80 zł, wciąż jednak pozostając w podobnym przedziale wahań co przez ostatnie 2 tygodnie. Warto też wspomnieć o akcjach CCC, które drożejąc o 1,7 proc. do 112,50 zł, bronią się przed wybiciem dołem z obserwowanej od początku miesiąca konsolidacji.

Dużo ciekawiej jest ma mniejszych spółkach. Szczególnie tych, które opublikowały raporty kwartalne. Akcje Medicalgorithmics tracą 11,1 proc. i spadają do 24,80 zł, co jest najniższą ich wyceną od grudnia 2018 roku. Spółka w III kwartale wypracowała jedynie 80 tys. zł zysku netto wobec 1,85 mln zł rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 2,3 mln zł wobec 3,5 mln zł zysku przed rokiem. Przychody spadły o 13,5 proc. do 42,2 mln zł.

Wynikami rozczarowało także Monnari, którego akcje tanieją o 7,8 proc. do 3,30 zł. W III kwartale odzieżowa spółka zanotowała 3,2 mln zł straty netto wobec 1,7 mln zł straty przed rokiem, co było wynikiem dwukrotnie wyższym niż zakładali analitycy. Strata operacyjna sięgnęła 2,95 mln zł wobec 1,32 mln straty w III kwartale 2018 roku. O 23,6 proc. w skali roku wzrosły natomiast przychody. Wyniosły one 62,9 mln zł.

Inwestorzy nie są też zachwyceni wynikami XTPL. Po trzech kwartałach tego roku spółka miała 19,07 mln zł straty netto i 1,59 mln zł przychodów. Rok wcześniej były to odpowiednio 4,69 mln zł straty i 1,7 mln przychodów. Akcje XTPL tanieją o 2,1 proc. do 115 zł.

Za to raport kwartalny Elektrobudowy został potraktowany jako pretekst do kupna akcji. Te drożeją o 2,5 proc. do 8,18 zł. Elektrobudowa w III kwartale miała 8,87 mln zł straty netto (4,84 mln zł zysku przed rokiem) i 125,18 mln zł przychodów (212,33 mln zł przed rokiem).

Akcje Ursusa drożeją natomiast o 14 proc. do 0,65 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na doniesienia o zawarciu przez spółkę umowy przedwstępnej sprzedaży Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa/Dywizji w Opalenicy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT elbudowa, medicalg, MONNARI, ursus, xtpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR