Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Świetny kwartał Grupy Azoty. Zyski i przychody urosły w dwucyfrowym tempie

Opublikowano: 2019-05-23 10:34:48

Omawiane walory: , ,

Grupa Azoty ma za sobą wymarzony początek roku. Wyniki za I kwartał na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat zanotowały wysokie dwucyfrowe dynamiki. Spółce sprzyjały m.in. spadki cen gazu oraz wzrosty stawek większości produktów w segmentach nawozy i chemia.

(Fot. spółka)

Grupa Azoty w najnowszym raporcie potwierdziła skokową poprawę wyników w I kwartale. Skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł r/r ze 172 mln zł do 295 mln zł, a EBIT z 238 mln zł do 408 mln zł. Wartość przychodów urosła o 1/3 i wyniosła 3.365 mln zł. Wszystkie rezultaty okazały się zgodne ze wstępnymi wynikami, sygnalizowanymi przez spółkę jeszcze pod koniec kwietnia.

– Zostawiamy za sobą trudny rok 2018 i wchodzimy z dużą energią w rok 2019. Poprzednie 12 miesięcy, które z przyczyn makroekonomicznych były trudnym czasem dla rynku chemicznego, w Grupie Azoty wykorzystaliśmy do wprowadzenia szeregu strukturalnych oszczędności. Te prace będą owocowały w przyszłości. Pierwszy kwartał 2019 roku przyniósł wyraźną poprawę wyników. – powiedział prezes Wojciech Wardacki, cytowany w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wzrost cen większości produktów i utrzymujące się odwrócenie trendu ceny kluczowego surowca (gazu) skutkowało osiągnięciem wyniku EBITDA na poziomie 608 mln zł (wzrost o 205 mln zł r/r) i marży EBITDA na poziomie 18,1 proc. (wzrost o 2 pkt proc. r/r).

– W pierwszym kwartale 2019 roku Grupa Azoty uzyskała wynik EBITDA niewiele niższy niż ten wypracowany w całym 2018 roku. To również pierwszy okres, w którym ujmujemy w pełnym wymiarze wyniki Compo Expert. Kluczowym nośnikiem poprawy wyników finansowych była realizacja komunikowanych na rynek wzrostów cen większości produktów w segmentach Nawozy i Chemia, co w połączeniu ze wzrostem wolumenu sprzedaży i spadkiem cen gazu przyczyniło się do wzrostu marży na poziomie EBITDA, szczególnie imponującego na produkcji nawozów. Zakładamy, że w kolejnych kwartałach uda się utrzymać wzrost wyników finansowych w stosunku do poprzedniego roku. Jednocześnie zakładamy nakłady inwestycyjne na poziomie 1,3 mld zł w 2019 roku. Duża część tej kwoty zostanie przeznaczona na inwestycje o charakterze rozwojowym. W tych szacunkach nie ujmujemy wydatków kapitałowych w projekt Polimery Police, który jest realizowany zgodnie z planem w formule project finance – powiedział wiceprezes zarządu odpowiedzialny za finanse Grupy Azoty Paweł Łapiński, cytowany w komunikacie.

Źródło: ICIS, Argus FMB, Profercy, sprawozdanie finansowe Grupy Azoty

Głównym motorem świetnego wyniku grupy jest oczywiście segment nawozowy, który wypracował 412 mln zł EBITDA, przy wzroście marży EBITDA r/r aż o 6 pkt proc. do 20 proc. W segmencie tworzywa EBITDA wyniosła 54 mln zł (-10 proc. r/r), w chemii 102 mln zł (-19 proc.), w energetyce i pozostałych łącznie 40 mln zł.

Jak podkreśla spółka, w opublikowanych wynikach po raz pierwszy ujęto w pełnym wymiarze przychody i koszty dotyczące Compo Expert. Miało to wpływ na wyniki Grupy Azoty jako całości oraz na wyniki segmentu nawozy.

– Na poziomie przychodów ze sprzedaży kontrybucja przejętego w ubiegłym roku lidera rynku nawozów specjalistycznych w okresie trzech miesięcy bieżącego roku wynosiła 499 mln zł, a na poziomie EBITDA było to 45 mln zł. W ślad za wzrostem skali obrotów w tym segmencie, zwiększył się również jego udział w strukturze przychodów Grupy i wynosił w analizowanym okresie wynosił 62 proc., a jeszcze rok wcześniej nie przekraczał 49 proc. W pozostałych segmentach nie odnotowano istotnych zmian – czytamy także.

Cena gazu od przeszło pół roku (od września 2018) znajduje się w trendzie spadkowym osiągając w marcu poziom o 30 proc. niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, co jest wypadkową głównie rekordowych dostaw LNG do Europy, dużych zapasów magazynowych, a także cieplejszej – w porównaniu do średniej wieloletniej – aury jesienno-zimowej.

Źródło: PGNiG Taryfa, ICIS, sprawozdanie finansowe Grupy Azoty

Udany początek roku mają za sobą także ZA Puławy i ZCh Police. Pierwsza spółka odnotowała 168,16 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 86,62 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł uległ podwojeniu i wyniósł 207,57 mln zł. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży przekroczyły poziom miliarda złotych i wyniosły 1.068,69 mln.

Z kolei Zakłady Chemiczne Police odnotowały 49,51 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 33,97 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł r/r z 40 mln zł do 59,54 mln zł. W I kwartale wynik EBITDA ukształtował się na poziomie 89,67 mln zł i był o 21 mln zł wyższy niż przed rokiem. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 726,66 mln zł wobec 614,96 mln zł rok wcześniej.

– Poprawie poziomu osiągniętych wyników sprzyjał istotny wzrost cen sprzedaży większości produktów (w szczególności nawozów wieloskładnikowych i mocznika) w relacji do I kwartału 2018 roku, znaczący wzrost wolumenu sprzedaży nawozów wieloskładnikowych oraz spadek cen gazu ziemnego – czytamy w raporcie.

W czwartek rano kurs akcji Grupy Azoty rośnie o 0,8 proc. do 38,10 zł. Notowania Puław idą w górę o 1,4 proc. do 92,60 zł, a Polic pozostają na poziomie wczorajszego zamknięcia (14,60 zł).

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Grupaazoty, Police, Pulawy)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku