Tarczyński z wysoką wyceną i dobrą perspektywą na 2015 rok

Omawiane walory:

DM mBanku widzi u giełdowego producenta wędlin 25-proc. potencjał wzrostu kursu akcji. Biuro wyliczyło kilka czynników, które w nowym roku wywindują zysk Tarczyńskiego o ponad 50 proc.

Końcówka roku i okres świąteczny sprzyja publikowaniu rekomendacji dla spółek spożywczych. Najnowszy raport dotyczy Tarczyńskiego i pochodzi z DM mBank. Biuro podtrzymało zalecenie kupuj, ale podwyższyło cenę docelowa z 12,20 zł do 14,60 zł. Raport wydano przy kursie 11,55 zł.

Autorzy rekomendacji widzą dobre perspektywy na 2015 rok dla producenta wędlin. Ich zdaniem otwarcie w przyszłym roku rozbudowywanego zakładu w Ujeźdźcu, wejście pod marką Lidl na nowe rynki sprzedażowe Czech i Słowacji oraz zwiększenie sprzedaży w Wielkiej Brytanii przełożą się na 12 proc. r/r wzrost wolumenu sprzedaży.

– Spółka dodatkowo wznawia współpracę z Grupą Bruno Tassi, która jeszcze przed debiutem na GPW (w 2012 roku) odpowiadała za ponad 10 proc. obrotów Grupy Tarczyński. W IV kwartale 2014 r. i I kwartale 2015 roku korzystać będzie z niskich cen mięsa wieprzowego, które obecnie są o 10,5 proc. niższe niż średnia za I-XI’14. Mimo otwarcia nowego zakładu oczekujemy, że amortyzacja grupy w 2015 roku spadnie o 1 mln zł do poziomu 19 mln zł w rezultacie wydłużenia stawek amortyzacyjnych (do tej pory stawka amortyzacja w Tarczyńskim była o 13 proc. wyższa niż w PKM Duda oraz o 90 proc. wyższa niż w ZM Kania). To natomiast przełoży się na wyższe wynik EBIT (+22 proc. r/r) oraz wynik netto (+51 proc. r/r). Grupa Tarczyński jest obecnie notowana z odpowiednio 25-proc. i 4-proc. dyskontem na wskaźnikach P/E’15 oraz P/E’16. – czytamy w raporcie biura.

Zakończenie programu inwestycyjnego w zakładzie w Ujeźdźcu sprawi, że na koniec tego roku relacja długu netto do EBITDA wzrośnie do poziomu 3,7x z 3,0x na koniec 2013 roku. Natomiast w I kwartale 2015 roku spółka rozliczy dotacje do wydatków poniesionych na budowę zakładu (14,4 mln zł) i dzięki temu wskaźnik zadłużenia spadnie do 2,8x na koniec przyszłego roku. W ocenie DM mBanku to zwiększy szansę na wypłatę pierwszej od debiutu dywidendy w 2016 roku (prognozowana stopa 5,5 proc.).

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Tarczyńskiego po wynikach za III kwartał >> Zobacz szczegółową analizę najnowszego raportu przygotowaną przez naszego analityka

Mięsna spółka w III kwartale 2014 roku zafundowała inwestorom solidną porcję zysków, a wprowadzone rosyjskie embargo paradoksalnie w tym pomogło. Na rynku doszło do spadku cen surowca mięsnego, co jest na rękę Tarczyńskiemu, który zajmuje się jego przetwórstwem. Analitycy DM mBanku przewidują, że w tym roku spółka zarobi na czysto 9,5 mln zł wobec 9,3 mln zł rok wcześniej. Towarzyszyć temu ma wzrost przychodów z 448,3 mln zł do 484,8 mln zł. Na 2015 rok założono odpowiednio 14,4 mln zł i 540,5 mln zł.

W tym roku notowania spółki są na ponad 20-proc. minusie. Niemniej miesiąc temu zaczęły odbijać, a sygnałem do odreagowania okazały się dobre wyniki za III kwartał. W rezultacie akcje w krótkim okresie zyskały około 25 proc.

wykres_tarczynski

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o tarczynski)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR