Trump, Covid-19 i czerwone giełdy, CD Projekt wciąż zagrożony spadkiem

Omawiane walory: , ,

Trump zatrzymał negocjacje ws. pakietu wsparcia. W Polsce natomiast nie chce wyhamować, galopująca już, pandemia koronawirusa. To zła wróżby dla warszawskiej giełdy. Nie tylko na dziś.

cdprojekt, biomedlub, boombit, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Pierwsza połowa środowej sesji upłynęła w Warszawie pod znakiem spadków. Najmocniej traciły blue chipy. Indeks WIG20, który rozpoczął dzień blisko zera, dość szybko zaczął się osuwać. O godz. 12:09 tracił on 1,02 proc., spadając do 1.717 pkt. W efekcie był on jednym z gorzej radzących sobie europejskich indeksów.

Na tle WIG20 lepiej wypadały pozostałe indeksy. Zwłaszcza trzymający się blisko wczorajszego zamknięcia sWIG80. Marne to jednak pocieszenie, bo po trzech godzinach handlu ponad 51 proc. spółek jednak taniało, podczas gdy drożały akcje nieco ponad 29 proc. z nich. Dodatkowo, co jest znacznie ważniejsze, informacje napływające ze świata i polski nie zachęcały do kupna akcji.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Spadki w Warszawie (i w Europie) wręcz wydają się zaskakująco małe, jeżeli uwzględnić to co wczoraj stało się w USA. Prezydent Trump, który po wyjściu ze szpitala najwyraźniej poczuł się już lepiej, nieoczekiwanie zerwał rozmowy z Demokratami nt. negocjowanego w Kongresie nowego pakietu pomocowego. Wskazał, że czas na negocjacje będzie po listopadowych wyborach prezydenckich. Wprawdzie jednocześnie zaapelował do Kongresu o przyjęcie pakietu pomocowego dla linii lotniczych, małych firm i obdarowania Amerykanów czekami o wartości 1,2 tys. USD, ale to nie powstrzymało wyprzedaży na Wall Street (DJIA -1,34 proc.; S&P500 -1,4 proc.; Nasdaq -1,57 proc.).

Zerwanie rozmów ws. pakietu pomocowego oznacza, że nadzieje na jego przyjęcie, które ostatnio poprawiały nastroje na giełdach, okazały się płonne. To też pokazuje, że będący w kampanijnej defensywie i tracący w sondażach Trump, może zdecydować się na jeszcze bardziej zaskakujące ruchy. W to wszystko wpisuje się oczywiście zwykłe ryzyko polityczne przed wyborami i ryzyko związane z pandemia. I tym oto sposobem coraz trudniej o racjonalny powód do kupna, i tak przecież drogich, akcji na Wall Street.

Powrót spadków w USA to oczywisty impuls do ich wyprzedaży na innych giełdach. W tym w Warszawie. Drugim ważnym ryzykiem dla GPW jest obserwowane w ostatnich dniach przyspieszenie pandemii w Polsce. Na tyle mocne, że można odnieść wrażenie, iż nie uda się nad nią zapanować.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3.003 nowych potwierdzonych przypadków i aż 75 zgonach. To nowy dzienny rekord. Dodatkowo szybko rośnie liczba zajętych łóżek szpitalny (już 4 tys.) i respiratorów w użyciu (283). Oczywiście w dalszym ciągu powszechny lockdown jest mało prawdopodobny, ale jest tylko kwestią czasu, gdy rosnące statystki, doświadczenia z kwarantanną i nowe obostrzenia przełożą się na gorsze nastroje konsumentów, jednocześnie negatywnie odbijając się na wynikach całej gospodarki.

Jednoprocentowe spadki WIG20 to w największym stopniu zasługa taniejących akcji PZU (-2,6 proc.) i Dino Polska (-1,6 proc.). Dopiero na trzecim miejscu jest CD Projekt. Jednak to właśnie ta ostatnia spółka najbardziej przyciąga uwagę. Pierwsza połowa sesji przyniosła bowiem kontynuację ostatnich sporych wahań jej akcji.

Po wczorajszej przecenie CD Projektu o 6 proc., co skutkowało zejściem poniżej 380 zł i najniższym zamknięciem od 2,5 miesiąca, w pierwszych minutach dzisiejszej sesji akcje potaniały o 2,4 proc. do 365,70 zł. Spadek był chwilowy. Jeszcze w pierwszej godzinie handlu wrócił w pobliże wtorkowego zamknięcia. W południe za jedną akcję CD Projektu trzeba było zapłacić 372,30 zł, czyli o 0,67 proc. mniej niż wczoraj. Ich powrót „powyżej kreski” nie jest wykluczony. Oceniając jednak perspektywy wygenerowania wzrostowego odbicia nie sposób jednak pominąć oczywistego faktu, że sytuacja na wykresie dziennym wskazuje na dominację podaży. Dlatego ryzyko spadku do strefy wsparcia 351,10-352,20 zł, jaką tworzą odpowiednio minima z lipca i czerwca br., jest bardzo duże. Aczkolwiek już jego przełamanie, jeżeli tylko nic nie zagrozi premierze gry Cyberpunk2077, byłoby trudne do wytłumaczenia na gruncie czynników fundamentalnych.

CD Projekt jest spółką na której generowane są największe obroty. W tabeli z obrotami zwraca uwagę natomiast coś innego. W TOP3 nie ma akcji Biomedu Lublin. Pod względem obrotów to dopiero 8 spółka. Akcje Biomedu tanieją dziś o 1,5 proc. do 19,60 zł, korygując ostatnie 4 wzrostowe sesje.

Na szerokim rynku wyróżniają się akcje BoomBit. Kurs rośnie o 6,25 proc. do 20,40 zł, atakując już dziś poziom 21 zł. Wzrosty są reakcją na opublikowane wczoraj po sesji szacunki wzrostu przychodów we wrześniu o 19,5 proc. miesiąc do miesiąca do 14,24 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, BoomBit, CDPROJEKT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czerwona końcówka mocnego listopada na GPW, na fali CD Projekt i Orlen

  Banki i KGHM ciągną w dół GPW, a CD Projekt i PKN Orlen rosną o ponad 6 proc. Poniedziałkowa przecena to nic innego jak zwykła realizacja zysków na zakończenie świetnego miesiąca. I nawet nie ma pewności, że dzisiejsza sesja zakończy się spadkami indeksów.

 • Tąpnięcie na kursie Biomedu-Lublin po rezygnacji prezesa

  Biomed-Lublin otrzymał dziś oświadczenie prezesa Marcina Piróga, o rezygnacji z pełnionej funkcji ze skutkiem na dzień doręczenia oświadczenia o rezygnacji, podała spółka. Obowiązki prezesa zarządu przejmie wiceprezes Piotr Fic. Kurs akcji biotechu zareagował spadkiem o blisko 18 proc.

 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • CD Projekt rośnie po wynikach za III kwartał 2020 r.

  W III kwartale branżowy gigant zanotował blisko 60-proc. wzrost r/r zysku netto do 23 mln zł. Spółka skupia się obecnie na finalizacji prac nad Cyberpunkiem 2077 oraz intensyfikacją kampanii promocyjnej gry, której premiera zaplanowana jest na 10 grudnia.

 • Realizacja zysków na GPW, gorąco na Asseco Poland i CD Projekcie

  Wtorkowa rekordowa sesja na Wall Street nie wystarczyła, żeby pociągnąć wyżej warszawską giełdę. Pierwsza połowa środowej sesji upłynęła pod znakiem realizacji zysków. Z tego układu wybija się jedynie mWIG40, który wzrosty zawdzięcza przede wszystkim Asseco Poland.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR